سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

روش هایی برای از بین بردن جای جوش و زخم

24535465456 300x225 روش هایی برای از بین بردن جای جوش و زخم

ماندن جای جوش یا زخم می تواند کاملا به زیبایی پوست آسیب بزند و آن را از یکنواختی و یکدستی خارج کند. البته بعضی از اسکارها آنقدر بزرگ و پهن است که نه تنها زیبایی صورت را خراب می کند بلکه آزاردهنده و زشت هم می شود. جوشگاه ها و اسکارها یک بیماری تلقی نمی​شود ولی می توان برای بهبود ظاهر آن اقدام درمانی انجام داد.

مهم ترین مرحله در درمان آنها، مشورت دقیق با متخصص پوست است تا معلوم شود چه خصوصیتی از جوشگاه بیشتر بیمار را آزار می دهد و مناسب ترین راه درمان آن کدام است. به هر حال تاکید پزشکان این است که جوشگاه ها با هم متفاوت و هر یک نیازمند روش درمانی خاص هستند.

● اسکار یعنی چی؟

به محل جوش خوردن زخم ها که در اثر تصادفات، اعمال جراحی و بیماری ها ایجاد می شود اسکار یا جوشگاه می گویند که جزئی از روند طبیعی ترمیم زخم در بدن است. هرچه پوست بیشتر آسیب ببیند و ترمیم آن بیشتر طول بکشد، جوشگاهی که به جا می ماند، نمایان تر است. به طور معمول جوشگاه ابتدا به طور فزاینده برجسته شده و سپس به تدریج کمرنگ می شود. بسیاری از جوشگاه هایی که ۳ ماه پس از پیدایش بدشکل به نظر می رسد، با مرور زمان ممکن است کاملا وضعیت رضایت بخشی پیدا کند.

● چه اسکارهایی بیشتر نمایان هستند

وضعیت ظاهری جوشگاه بستگی به عوامل متعددی از جمله رنگ، قوام، عمق، طول، عرض و جهت آن دارد. شکل گیری جوشگاه همچنین بستگی به سن و محل آن روی بدن یا صورت دارد. به عنوان مثال در افراد جوان، جوشگاه برجسته تر و بزرگ تر از افراد مسن است. پوست روی استخوان فک محکم تر از پوست روی گونه است که باعث واضح ترشدن جوشگاه در آن می شود. اگر اسکار فرورفته باشد، پوست سایه دار به نظر می رسد و اگر برجسته باشد روی پوست اطراف سایه می اندازد. اگر جوشگاه عمود بر خطوط طبیعی پوست باشد کاملا واضح می شود، زیرا از نمای طبیعی پوست تبعیت نمی کند.

● آیا برای ازبین بردن اسکارها به جراحی نیاز است؟

امروزه روش های متعددی توسط متخصصان پوست برای بهبود یا حتی بهترشدن منظره جوشگاه به کار می رود. بیشتر این عمل​ها در کلینیک های پوست و با بی حسی موضعی انجام می گیرد. تنها برای ترمیم اسکارهای شدید مانند سوختگی های وسیع نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان است اما عموما درمان جوشگاه مستلزم عمل​های جراحی سنگین و پرعارضه نیست. در این روش پوست را از قسمت جوشگاه برداشته و از پوست سالم (معمولا پوست پشت گوش) جایگزین آن می کنند.

● آیا می توان اسکارها را کامل از بین برد؟

روش های جدید می تواند تغییراتی در طول، پهنا یا جهت جوشگاه ایجاد کرده یا جوشگاه های فرورفته را بالا آورده و انواع برجسته را مسطح کند اما هیچگاه جوشگاه را کاملا از بین نمی برد و هیچ روش جادویی وجود ندارد که پوست را به وضعیت اولیه قبل از پیدایش جوشگاه برگرداند. روش های اصلاح جراحی می تواند در ظاهر پوست بهبود ایجاد کند اما خود آثاری در پوست به جای می گذارد که البته بهتر از جوشگاه اولیه است. علاوه براین باید به یاد داشت که رنگ جوشگاه را نمی توان تغییر داد، اگرچه با گذشت زمان کمرنگ تر می شود اما اختلاف رنگ آن با پوست طبیعی همیشه باقی است و تنها می توان با مصرف مواد آرایشی به طور موقت آنها را محو کرد.

● برای بهبود اسکارهای وسیع روشی وجود دارد؟

برداشتن جوشگاه با جراحی مناسب ترین روش برای جوشگاه های پهن یا طویل است. برداشتن جوشگاه و به هم رساندن لبه های زخم، روش خوبی است برای درمان جوشگاه که مبتنی بر خاصیت بالای ارتجاعی پوست است. جوشگاه های پهن را می توان برداشت و دوباره بخیه کرد به نحوی که خط جوشگاه باریک تر شود. درباره اسکارهای طویل، جراحان پوست از برش های نامنظم استفاده می کنند که خط جوشگاه را کوتاه تر به نظر برساند تا کمتر به نظر بیاید. گاهی اوقات با جراحی می توان جهت یک اسکار را طوری تغییر داد که تمام یا قسمتی از آن در مسیر خطوط طبیعی پوست قرار گیرد و کمتر به چشم بیاید. با همین روش می توان جوشگاه ها را به مناطقی که کمتر به چشم می آید (مثل لابه لای خط رویش مو یا خط محل تلاقی بینی و گونه ها) منتقل کرد تا دیده نشود.

● برای ازبین بردن جای آکنه ها چه کنید

سایش پوست روش مناسبی در اصلاح جوشگاه های ظریف یا بی نظمی های خفیف سطح پوست است. همچنین بهترین روش در درمان جوشگاه های جوش غرور جوانی (آکنه) است. در این روش از یک ابزار که به سرعت می چرخد برای برداشتن لایه های سطحی پوست به نوعی که پوست و جوشگاه را یکدست و همسطح کند، استفاده می شود. باید توجه داشت که سایش پوست در بعضی از انواع جوشگاه ها تاثیرات بسیار خوبی دارد ولی برای همه انواع آن مناسب نیست. این روش در موارد زیر نتیجه رضایت بخشی به بار آورده است: جوشگاه های پس از جوش های غرور جوانی، آبله مرغان یا آبله، خالکوبی ها، چین و چروک ها و اسکارهای اعمال جراحی.

● حتی لیزر هم پوست را کاملا صاف نمی کند

لیزرهای مختلفی در درمان جوشگاه به کار رفته اند. براساس نوع جوشگاه باید دستگاه لیزر مناسب انتخاب شود. باید توجه داشت که درمان با لیزر معمولا کامل نیست و امکان برگرداندن پوست محل جوشگاه به حالت پوست طبیعی قبل از آسیب وجود ندارد. لیزرهای معمول برای درمان اسکار شامل لیزرهای PDL ,fractional یا conventional Co۲ است.

● از سابیدن پوست چیزی شنیده اید؟

سایش پوست روشی مطمئن است که با استفاده از ابزارهای مختلف (از برس ها گرفته تا لیزر) صورت می گیرد که البته نتایج آنها تفاوت زیادی با هم ندارد. در واقع دست ماهر یک متخصص پوست است که ماشین را هدایت می کند و با به کار بردن آن در جهت های صحیح سطح پوست، می تواند جوشگاه ها را بدون اینکه جوشگاه جدیدی بر جای بگذارد، بردارد. برخی پزشکان برای کاهش درد، تمام سطح پوست را با یخ سرد کرده و برخی دیگر از بی حس کننده های موضعی یا انواع داروهای مسکن استفاده می کنند. مراقبت های خاصی نیز بعد از عمل الزامی است که توسط پزشک شما توضیح داده خواهد شد. بیماران معمولا ۳ ۲ هفته بعد از عمل و گاهی حتی پس از یک هفته می توانند به سر کار خود بازگردند. سایش پوست بیشترین تاثیر درمانی را در پوست صورت دارد و در نواحی دیگر بدن احتمال کندی ترمیم، بر جای ماندن قرمزی یا حتی جوشگاه بعد از عمل بیشتر است.

منبع: سیب سبز

همچنین ببینید

چگونه موهایی نرم و لخت داشته باشیم؟

داشتن موهای نرم به هیچ وجه غیرممکن نیست حتی برای کسانی که موهای فر دارند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.