سه شنبه , ۵ مهر ۱۴۰۱

بوسپیرون (Buspirone)

بوسپیرون برای کاهش علایم اختلالات اضطرابی یا درمان کوتاه مدت اضطراب تجویز می شود. این دارو در مقایسه با سایر داروهای ضد اضطراب خواب آلودگی کمتری ایجاد می کند، ولی یک تا دو هفته طول می کشد تا اثراتش آغاز شود.

چگونگی مصرف
بوسپیرون معمولاً ۲ تا ۳ نوبت در روز تجویز می شود. بنابراین توجه خاص لازم است تا نوبت های مصرف دارو فراموش نشود. این دارو را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. قرص های آن را در صورت نیاز می توان خرد کرد. هیچ گاه کمتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آورید، مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه منظم دارویی تان باز گردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.

هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم زیر مصرف بوسپیرون را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید: گیجی یا افت قوای ذهنی ؛ گلو درد یا تب ؛ ضعف عضلانی ؛ انقباضات غیرارادی ، احساس گزگز، درد یا بی حسی در دست ها یا پاها؛ خواب آلودگی شدید؛ تهوع و استفراغ ؛ انقباض مردمک ها. علایم زیر ممکن است رخ دهند ولی فقط در صورتی که مشکل ساز شوند باید با پزشک در میان گذاشته شوند: سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم ، خشکی دهان ، سردرد، تهوع ، بی قراری ، زنگ زدن گوش ، بی خوابی ، یا رویاهای غیرطبیعی

موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف بوسپیرون ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به بوسپیرون .
بارداری یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر، به ویژه الکل ، یا دیگر داروهایی که دستگاه اعصاب مرکزی را کند می کنند (آرامبخش ها، ضد افسردگی ها یا ضد تشنج ها)؛ دیگوکسین ؛ مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (فورازولیدون ؛ پروکاربازین ، یا سلژیلین ).
مصرف داروهای گیاهی یا دیگر داروهای فرعی برای درمان اضطراب ، اختلال خواب ، یا افسردگی
سابقه یا ابتلا به سوءمصرف موادمخدر و یا بیماری کلیوی یا کبدی

هنگام مصرف بوسپیرون توصیه می شود
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیرنظر داشته باشد.
تا پیش از مشخص شدن واکنش بدنتان نسبت به این دارو در هنگام رانندگی و کار با وسایل خطرناک احتیاط کنید. این دارو در برخی افراد موج خواب آلودگی و کاهش هوشیاری می شود.
اگر مشکوک به مصرف بیش از حد بودید، تقاضای کمک پزشکی کنید.
اگر دچار افکار یا احساسات عجیب شدید با پزشکتان مشورت کنید.
یک برگه شناسایی پزشکی همراه داشته باشید که نشان دهد بوسپیرون مصرف می کنید.
بوسپیرون را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم ، و حرارت مرطوب نگه دارید و در این شرایط بوسپیرون فاسد می شود).
بوسپیرون تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان در توالت دور بریزید.

هنگام مصرف بوسپیرون نباید
الکل بنوشید.
بدون مشورت با پزشکتان هیچ دارویی برای خواب ، اضطراب ، یا افسردگی مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.