سه شنبه , ۵ مهر ۱۴۰۱

اریترومایسین

موارد مصرف‌:
اریترومایسین‌ به‌ عنوان‌جایگزین‌ پنی‌سیلین‌ها در بیمارانی‌ که‌ به‌ این‌داروها حساسیت‌ مفرط دارند، مصرف‌می‌شود. همچنین‌، اریترومایسین‌ در درمان‌آنتریت‌ ناشی‌ از کامپیلوباکتر، پنومونی‌،بیماری‌ لژیونر، سیفلیس‌، التهاب‌غیرگنوکوکی‌ پیشابراه‌، التهاب‌ مزمن‌پروستات‌، آکنه‌ ولگاریس‌ و برای‌ پیشگیری‌از دیفتری‌ و سیاه‌ سرفه‌ مصرف‌ می‌شود.

مکانیسم‌ اثر:
اریترومایسین‌ یک‌آنتی‌بیوتیک‌ ماکرولید باکتریواستاتیک‌ باطیف‌ اثر ضد باکتری‌ شبیه‌ به‌پنی‌سیلین‌هاست‌. این‌ دارو از طریق‌ پیوندبا ریبوزوم‌های‌ باکتریایی‌ مانع‌ بیوسنتزپروتئین‌های‌ موجود در باکتری‌ و توقف‌رشد آن‌ می‌شود.
فارماکوکینتیک‌: این‌ دارو از راه‌ خوراکی‌بخوبی‌ جذب‌ می‌شود، اما در برابر اسیدمعده‌ ناپایدار است‌. فراهمی‌ زیستی‌ این‌دارو بسته‌ به‌ نوع‌ استرآن‌ ۶۵ ـ ۳۰ درصداست‌. پس‌ از جذب‌ به‌طور گسترده‌ دربافتها و مایعات‌ بدن‌ منتشر می‌شود.متابولیسم‌ آن‌ کبدی‌ و دفع‌ آن‌ نیز عمدتاازطریق‌ ترشح‌ در صفرا است‌. اوج‌ غلظت‌سرمی‌ اریترومایسین‌ بسته‌ به‌ نوع‌ استرآن‌۴ ـ ۲ ساعت‌ پس‌ از مصرف‌ خوراکی‌حاصل‌ می‌شود. نیمه‌ عمر این‌ دارو ۲ ـ ۱/۵ساعت‌ است‌ که‌ در صورت‌ عیب‌ کار کلیه‌ممکن‌ است‌ تا ۵ ساعت‌ نیز افزایش‌ یابد.

هشدارها:
در صورت‌ ابتلای‌ بیمار به‌نارسایی‌ کبدی‌ یا کلیوی‌، تاکی‌کاردی‌ بطنی‌و پورفیری‌، با احتیاط فراوان‌ مصرف‌شود.

‌راهنمایی های ‌مصرف‌‌
اریترومایسین را می‌توان با شکم خالی همراه یک لیوان پر از آب مصرف کرد ولی در صورتی که معده را ناراحت کند می‌توان آن را با غذا خورد. ‌بهتر است دارو در نوبت‌هایی با فواصل زمانی یکسان در شبانه‌روز مصرف شود تا سطح خونی آن ثابت باقی بماند. برای مثال، اگر لازم است روزی ۴ بار اریترومایسین مصرف کنید، نوبت‌ها باید ۶ ساعت فاصله داشته باشند (مثلاً ۱۲ ظهر، ۶ عصر، ۱۲ شب و ۶ صبح‌.) اگر این برنامه با برنامه کار یا خواب شما تداخل داشت از پزشکتان بخواهید در تعیین یک برنامه موِثرتر به شما کمک کند. ‌مهم است که دارو را سر وقت و به‌طور کامل مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبودی ‌دارید. اگر پیش از اتمام دارو آن را قطع کنید، ممکن است علایمتان عود کند. قرص‌های جویدنی اریترومایسین باید پیش از بلعیده شدن، جویده یا خرد شوند. ‌می‌توان کپسول‌های طولانی‌رهش اریترومایسین را باز کرد و قرص دانه‌های ‌روکش‌دار داخلش را پیش از مصرف با یک غذای نرم مخلوط کرد. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کنید و به برنامه ‌دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

عوارض‌ جانبی‌:
تهوع‌، استفراغ‌، احساس‌ناراحتی‌ در شکم‌، اسهال‌، کهیر، بثورات‌جلدی‌ و سایر واکنش‌های‌ آلرژیک‌، کاهش‌برگشت‌پذیر قدرت‌ شنوایی‌ در صورت‌مصرف‌ مقادیر زیاد دارو، یرقان‌ انسدادی‌و عوارض‌ قلبی‌ با مصرف‌ این‌ داروگزارش‌ شده‌اند.
همچنین در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف اریترومایسین، پزشکتان را مطلع سازید‌:
حساسیت به اریترومایسین‌؛ بارداری یا شیردهی؛ مصرف داروهای دیگر به ویژه استمیزول، کاربامازپین، والپروئیک اسید، سیکلوسپورین، داروهای ضدانعقاد (رقیق‌کننده‌های خون مثل وارفارین‌)، و آنتی‌بیوتیک‌های دیگر (کلرامفنیکل‌)؛ ابتلا به یا سابقه بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی‌)، افت شنوایی، یا بیماری کبدی.

تداخل‌های‌ دارویی‌:
غلظت‌ سرمی‌دیسوپیرامید در صورت‌ مصرف‌ همزمان‌با اریترومایسین‌ افزایش‌ می‌یابد و ممکن‌است‌ موجب‌ بروز مسمومیت‌ و آریتمی‌شود. اثر وارفارین‌ در صورت‌ مصرف‌همزمان‌ با اریترومایسین‌ ممکن‌ است‌افزایش‌ یابد. اریترومایسین‌ متابولیسم‌کاربامازپین‌، بروموکریپتین‌،تئوفیلین‌ وسیکلوسپورین‌ را مهار می‌کند و ممکن‌است‌ موجب‌ افزایش‌ غلظت‌ سرمی‌ این‌داروها گردد. اریترومایسین‌ متابولیسم‌ترفنادین‌ را نیز مهار می‌کند و خطر بروزآریتمی‌ در بیمار را افزایش‌ می‌دهد (ازمصرف‌ همزمان‌ این‌ دو دارو بایدخودداری‌ کرد). اثر دیگوکسین‌ بر قلب‌ درصورت‌ مصرف‌ همزمان‌ با اریترومایسین‌ممکن‌ است‌ افزایش‌ یابد. غلظت‌ سرمی‌اریترومایسین‌ توسط سایمتیدین‌ افزایش‌می‌یابد و این‌ موضوع‌ احتمال‌ بروزعوارض‌ جانبی‌ و مسمومیت‌، به‌ویژه‌ناشنوایی‌ ناشی‌ از اریترومایسین‌ راافزایش‌ می‌دهد.

هنگام مصرف اریترومایسین ‌توصیه می‌شود
حتی در صورت احساس بهبودی، اریترومایسین را به‌طور کامل مصرف ‌کنید تا عفونت‌تان درمان شد و، از عود بیماری جلوگیری شود.
اریترومایسین(Erythromycin) ‌را دور از دسترس کودکان، و دور از گرما، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری ‌کنید (در این شرایط اریترومایسین فاسد می‌شود.) برخی از محلول ‌های ‌اریترومایسین پس از آماده شدن باید در یخچال نگهداری شوند؛ دستورالعمل روی ‌بسته‌بندی دارو را بخوانید. پیش از مصرف، شیشه محلول را به خوبی تکان ‌دهید.
از پیمانه داخل جعبه دارو برای اندازه‌گیری مقدار دارو استفاده ‌کنید.
اگر ظرف ۳ روز از شروع درمان احساس بهبودی نداشته‌اید با پزشکتان ‌مشورت کنید.

هنگام مصرف اریترومایسین ‌نباید
داروی تاریخ مصرف گذشته مصرف کنید.
دارو را ناتمام قطع ‌کنید، مگر به توصیه پزشک.
نکات‌ قابل‌ توصیه‌: اریترومایسین‌ ومشتقات‌ خوراکی‌ آن‌ را بهتر است‌ با معده‌خالی‌ مصرف‌ کرد. اما در صورت‌ بروزتحریک‌ گوارشی‌ می‌توان‌ دارو را با غذامصرف‌ نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.