سه شنبه , ۵ مهر ۱۴۰۱

اریترومایسین

یک آنتی بیوتیک رایج است که برای درمان عفونت های گوناگونی نظیر عفونت پوست و بافت نرم ، عفونت گوش میانی ، برونشیت ، گلودرد، ذات الریه (پنومونی )، سینوزیت ، دیفتری ، سیاه سرفه ، و عفونت های کلامیدیایی ، سیفلیس ، و گونوره ای استفاده می شود. این دارو همچنین برای پیشگیری از تب روماتیسمی و اندوکاردیت مصرف می شود.

چگونگی مصرف
اریترومایسین را می توان با شکم خالی همراه یک لیوان پر از آب مصرف کرد. در صورتی که معده را ناراحت کند می توان آن را با غذا خورد. بهتر است دارو در نوبت هایی با فواصل زمانی یکسان در شبانه روز مصرف شود تا سطح خونی آن ثابت باقی بماند. برای مثال ، اگر لازم است روزی ۴ بار اریترومایسین مصرف کنید، نوبت ها باید ۶ ساعت فاصله داشته باشند (مثلاً ۱۲ ظهر، ۶ عصر، ۱۲ شب و ۶ صبح ). اگر این برنامه با برنامه کار یا خواب شما تداخل داشت از پزشکتان بخواهید در تعیین یک برنامه مؤثرتر به شما کمک کند. مهم است که دارو را سر وقت و به طور کامل مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبودی دارید. اگر پیش از اتمام دارو آن را قطع کنید. ممکن است علایمتان عود کند. قرص های جویدنی اریترومایسین باید پیش از بلعیده شدن ، جویده یا خرد شوند. می توان کپسول های طولانی رهش اریترومایسین را باز کرد و قرص دانه های روکش دار داخلش را پیش از مصرف با یک غذای نرم مخلوط کرد. اگر یک نوبت را فراموش کردید ، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هریک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید: اسهال ، دل پیچه ، تهوع و استفراغ ، سوزش دهانی یا زبانی ، خارش واژن یا ترشح از آن ، پلاک های سفید روی مخاط دهان یا زبان ، افت شنوایی ، تب ، بثورات جلدی ، یا زردی چشم ها یا پوست .

موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف اریترومایسین ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به اریترومایسین .
بارداری یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر، به ویژه استمیزول ، کاربامازپین ، والپروئیک اسید، سیکلوسپورین ، داروهای ضدانعقاد (رقیق کننده های خون مثل وارفارین )، زانتین ها، و آنتی بیوتیک های دیگر (کلرامفنیکل ، لینکومایسین ).
ابتلا به یا سابقه بی نظمی ضربان قلب (آریتمی )، افت شنوایی ، یا بیماری کبدی .

هنگام مصرف اریترومایسین توصیه می شود
حتی در صورت احساس بهبودی اریترومایسین را به طور کامل مصرف کنید تا عفونت تان درمان شده ، از عود بیماری جلوگیری شود.
اریترومایسین را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم ، و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط اریترومایسین فاسد می شود). برخی از سوسپانسیون های اریترومایسین پس از آماده شدن باید در یخچال نگهداری شوند؛ دستورالعمل روی بسته بندی دارو را بخوانید. پیش از مصرف شیشه سوسپانسیون را به خوبی تکان دهید.
از پیمانه داخل جعبه دارو برای اندازه گیری مقدار دارو استفاده کنید.
اگر ظرف ۳ روز از شروع درمان احساس بهبودی نداشته اید با پزشکتان مشورت کنید.

هنگام مصرف اریترومایسین نباید
داروی تاریخ مصرف گذشته مصرف کنید.
دارو را ناتمام قطع کنید، مگر به توصیه پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.