شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱

دانستني‌هاي آرام پز

وقتي بعدازظهر به خانه برمي گرديد و با بازکردن در، بوي خوش خوراکي گرم و آماده را که در آرام پز منتظر شماست، استشمام مي کنيد، نيمي از خستگي شما برطرف مي شود.يک آرام پز مي تواند زندگي را با آسايش بيشتري همراه کند زيرا هنگامي که از قبل براي غذا برنامه ريزي مي کنيد، براي رسيدگي به امور خانه، زمان بيشتري خواهيد داشت.آرام پز مواد غذايي را به آهستگي و در حرارت کم- معمولا بين ۷۵ تا ۱۳۵ درجه سانتي گراد- مي پزد. حرارت کم موجب مي شود که قطعات گوشت حتي اگر گوشت بسيار عالي هم نباشد، نرم و خوش خوراک شود و آب کمتري از دست بدهد.

پخت و پز آهسته و مطمئن

براي اطمينان از سلامت غذا، درجه آرام پز بايد در حدي باشد که بتواند غذا را به آرامي و بدون نياز به رسيدگي تهيه کند و از طرفي بايد آن قدر سريع باشد تا موجب فاسد شدن غذا نشود. براي اطمينان از اين که درجه حرارت براي غذايي که تهيه مي کنيد از هر جهت سالم و مطمئن است، قبل از پخت هر غذايي، آرام پز را با روش زير امتحان کنيد.

– آرام پز را با حدود ۲ ليتر آب نيم گرم پر کنيد.

– به مدت ۸ ساعت آن را روي درجه پايين قرار دهيد.

– با استفاده از يک دماسنج مناسب دماي آب را اندازه بگيريد. اين کار را بايد سريع انجام دهيد چون به محض برداشتن در ظرف، دما به سرعت کاهش مي يابد. دماي آب بايد ۸۵ درجه سانتي گراد باشد. اگر دما از اين حد بيشتر باشد، به اين معنا ست که اگر غذايي را به مدت ۸ ساعت و بدون به هم زدن در آن بپزيم، غذا بيش از حد پخته يا آب خود را از دست مي دهد. اگر حرارت آب کمتر از ۸۵ باشد، به اين معناست که آرام پز شما به دماي مناسب نمي رسد و امکان فاسد شدن غذا در آن وجود دارد.آرام پزهايي که داراي ظرف سراميک هستند نه تنها راحت تميز مي شوند، بلکه شما مي توانيد مواد غذايي را آماده کنيد و ظرف را در يخچال بگذاريد و در زمان مناسب آن را مصرف کنيد.گرم کردن مجدد غذا در آرام پز به هيچ وجه توصيه نمي شود.ظرف آرام پز را هرگز کمتر از نصف آن و بيشتر از دو سوم گنجايش پر نکنيد. در آرام پز، سبزيجات کندتر از گوشت و مرغ مي پزد بنابراين اول سبزيجات را در ته و دور ظرف قرار دهيد و سپس گوشت را اضافه کنيد و مواد را با مايعي نظير آب، آب گوشت يا مرغ يا سس بپوشانيد.
منبع: روزنامه خراسان

همچنین ببینید

خانم ها بخوانند و بدانند …

⭕️ حوادث ناگوار را از همسرتان پنهان نکنید، چرا که ممکن است او از راه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.