شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱

بهترين واکنش به تحقير شدن

درست واکنش نشان دادن در مقابل فردي که شما را خوار کرده و ارزش هـايتـان را زير سوال برده قدري دشوار و دردناک است. گاهي اوقات زخم هايي که اينگونه افراد به شما وارد مي آورند، ممکن است تا ابد باقي بماند.ولي بايد توجه داشته باشيد که افرادي که شما را تحقير مي کنند و قصد آسيب رساندن به شما را دارند، در درجه اول بايد خودشان را بيازارند تا بتوانند شما را آزرده کنند. تبيان در اين باره مي نويسد: بايد بدانيد که يک انسان کامروا، موفق و با اعتماد به نفس هيچ نيازي به تحقير ديگران ندارد. برخي از افراد به طور کلي نظر منفي نسبت به ديگران دارند چون:

– به دليل کمبودهايي دوست دارند خودشان را قدرتمند تر از سايرين جلوه بدهند.

– قبلاً کسي آنها را آزرده ساخته و چون توانايي مقابله با آن را نداشتند، با تحقير ديگران سعي مي کنند از موقعيت فعلي خود دفاع کنند. افرادي که به شدت شما را تحقير مي کنند با اين کار فقط ناراحتي، عدم موفقيت و بي هدفي خود را در زندگي به نمايش مي گذارند و اين مشکل آنهاست نه شما. دانستن اين مطلب به شما کمک مي کند که راحت تر بتوانيد در کنار آنها به زندگي عادي خود ادامه دهيد و حرف هايشان را نشنيده بگيريد. اگر بدانيد که مشکل از طرف مقابل است نه شما، مي توانيد منطقي با مسائل برخورد کنيد و حرف ها و کنايه هاي آنها شما را آزرده نخواهد کرد. فقط سعي کنيد در بحث هايي که آن‌ها راه مي اندازند، شرکت نکرده و خودتان را کنار بکشيد. قصد آن‌ها اين است که کاري کنند تا شما احساس بدي نسبت به خودتان پيدا کنيد. اين وظيفه شماست که به آنها اجازه انجام چنين کاري را ندهيد. ولي اگر شما هم آن‌ها را تحقير کنيد در واقع خودتان را با آنان هم‌شأن ساخته ايد و اين دقيقاً همان چيزي است که آن ها انتظارش را مي کشند. آنها مي خواهند شما را عصباني کنند تا برخورد شديدي از خود نشان دهيد، آنها مي خواهند شما احساس بدي نسبت به خودتان پيدا کنيد و  قصدشان تنها آزار دادن و آسيب رساندن است. شما با جواب دادن به آنها در حقيقت وارد بازي ساختگي شان مي شويد و در نهايت خودتان را آزار داده ايد. ممکن است بعداً به خاطر حرف هايي که در عصبانيت از دهانتان خارج شده پشيمان شويد.

بهترين واکنش چيست؟

يکي از واکنش هاي مناسبي که در مقابل اين افراد مي توانيد از خود بروز دهيد اين است که به آنها بگوييد: “از پيشنهادت ممنونم” و بعد هم به ادامه کار خود بپردازيد. با بيان اين عبارت شما در حقيقت به بحث پايان مي دهيد. آنها منتظر هستند که شما از خود عکس العمل نشان دهيد و زمانيکه اين کار را انجام نمي دهيد، ديگر چيزي براي گفتن نخواهند داشت. ديگران تا زماني که شما به آنها اجازه ندهيد، نمي توانند شما را بيازارند. در برخي مواقع بهتر است نگاهي به طرز برخورد خود با طرف مقابل داشته باشيد و ببينيد شما چه کاري انجام داده ايد که او به خودش اجازه داده تا يک چنين حرفي به شما بگويد.اجازه دهيد بداند که چه احساسي داريد : اگر به فکر تلافي کردن باشيد، خودتان را بي ارزش مي کنيد. بايد خيلي رو راست به او بگوييد که نظرش شما را آزرده ساخته. البته بايد اين کار را در نهايت آرامش انجام دهيد.
منبع: پایگاه خبری تعامل

همچنین ببینید

خانم ها بخوانند و بدانند …

⭕️ حوادث ناگوار را از همسرتان پنهان نکنید، چرا که ممکن است او از راه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.