دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

قبر مختار چگونه کشف شد؟ +عکس

پس از شهادت مختار توسط مصعب بن زبیر, جسد پاک او در دیوار قصر الاماره نزدیک مسجد مدفون شد , این قبر مخفی ماند تا اینکه آیة الله العظمی سید مهدی بحر العلوم در زمان خود به جستجو و آشنایی با آثار و محراب های مسجد پرداخت.

278 قبر مختار چگونه کشف شد؟ +عکس

به گزارش رصد مراغه، مختار ثقفی پس از جنگ های سختیکوفه را تحت کنترل خود در آورد و عاملین واقعه کربلا را مجازات کرد. سپسلشگری به سوی عبید الله بن زیاد فرستاد که پس از شکست او، سر از بدنش جداکردند.

مختار سر عبیدالله بن زیاد را نزد امام سجاد (ع) در مدینه فرستاد، حضرتخوشحال شد و فرمود: خدا جزای خیر به مختار دهد که خونخواهی ما نمود. مصعببن زبیر در سال 67 هجری با غلبه بر کوفه سر از بدن مختار جدا کرد.

 

نحوه شهادت مختار ثقفی
سال 61 هجری عبیدالله بن زیاد پس از شهادت امام حسین(ع) در کربلا دستور داداهل بیت آن حضرت را به کوفه و قصر دارالاماره بیاورند و در آن جلسه سربریده امام حسین (ع) را نزد خود قرار داد و با چوب دستی به سر مطهر حضرتجسارت کرد.

سال 66 هجری مختار ثقفی قیام کرد، عبیدالله بن زیاد را به هلاکت رساند برتخت دارالاماره نشست و سر بریده ابن زیاد را بر او وارد کردند.

سال 67 هجری مصعب بن زبیر بر مختار پیروز شد و در حالی که مصعب بر تخت کیه زده بود، سر مختار را برای او آوردند.

سال 72 هجری عبدالملک بن مروان به عراق حمله کرد و پس از پیروزی، در قصردارالاماره بر تخت نشست و سر بریده مصعب را برای او آوردند. شخصی در حضوراو گفت: ای امیر! من سرگذشت عجیبی از این قصر به خاطر دارم و وقایع آن راتعریف کرد.
عبدالملک با شنیدن این قضیه بر خود لرزید و دستور داد قصر دارالاماره را خراب کنند.
شایان توجه است که قصر دارالاماره در ذیحجه سال 60 هجری، شهادت دو فرستاده امام حسین را نیز شاهد بوده است.

 

نحوه پیدا شدن مقبره مختار
پس از شهادت مختار توسط مصعب بن زبیر , جسد پاک او در دیوار قصر الامارهنزدیک مسجد مدفون شد , این قبر مخفی ماند تا اینکه آیة الله العظمی سیدمهدی بحر العلوم در زمان خود به جستجو و آشنایی با آثار و محراب های مسجدپرداخت .

سید در آن زمان ترجیح داد مسجد کوفه با خاک پاک مدفون شود چونزمین مسجد پائین تر از دیگر سرزمین های منطقه بود و در نتیجه آب های سطحی درآن جریان پیدا می کرد. پیرو دستور آیت الله بحر العلوم زمین مسجد کوفه کهعمق آن مساوی مقام پیامبر وخانه حضرت نوح بود با خاک پاک پرشد تا از آلودگیها در امان نگه داشته شود در جای همان محراب ها بر روی خاک محراب های جدیدساخته شد همانگونه که اکنون هم نمایان است.

در زمان بررسی ها و جستجوی آثار مسجد که از طرف سید و جمعی از علما صورت گرفت,سید قبر شریف پنهان شده ای را پیدا کرد و جایگاه آن قبر انتهای راه رو درزیر زمین و به طرف خارج مسجد به سمت قصر الأماره بود و بر آن قبر سنگی یافتندکه بر آن اسم و لقب مختار نوشته شده بود.

پس از یافتن قبر, (محسن الحاج عبود شلاش ) ساختن حرم جدید وبزرگی برایمختار را بر عهده گرفت وآن را به رواق حرم حضرت مسلم از سمت جنوب ملحق کرد,و برای قبر پنجره ای آهنین قرار داد ودرب راه رو که در حجره ای در کنج مسجدکوفه قرار داشت را مسدود کرد.
منبع: عقیق

همچنین ببینید

دنیای جن چه شکلی است؟

حجت‌الاسلام حسن قاسمی در گفتگو با خبرنگار قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران، با اشاره به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.