سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

آموزش بیلیارد

فعالیت زدن توپ در یک مکان حوض مانند فرمی از یک بازی فرانسوی بود که با گوی و حلقه انجام می شود , به نام کروکت . این بازی در چمن بایک چوب دستی ویک توپ ball یا bille که کم کم به billiard یا bill yard معروف شد بازی می شود . پس از مدتی این بازی سرگرمی درباریان شد و به دلیل نفرت داشتن آنها از گرما و فعالیت زیاد این بازی را محدودتر کردند و آن را روی میز در یک محیط بسته انجام می دادند.

خوب به رنگ ها نگاه کنید , نخستین چیز که باید درباره ی بیلی یارد بدانید این است که این بازی برخلاف باری ها ی توپی دیگر دارای توپ های زیادی است . برخی از این توپ ها ساده یعنی دارای رنگی یک پارچه هستند و تعدادی از آنها نیز خط دارند یعنی توپی که نوک و ته آن ها سفید و یک خط رنگی که گرداگرد و میانه ی آن قرار گرفته.

هر یک از توپ ها دارای یک شماره هستند . از شماره ی۱ تا ۱۵, که از شماره ی ۱ تا ۷ تو پ های ساده واز شماره ی۹ تا ۱۵ توپ های خط دارد را تشکیل می دهند .توپ شماره ی ۸ ۸ballکدام است ؟. البته , وقتی این بازی به صورت استاندارد بازی می شود , توپ ۸ نه جزو گروه توپ های ساده است و نه جرو گروه توپ های خط دار محسوب میشود . یک توپ خاص است ( توپ سیاه را از دست ندهید چون تمام توپ هایتان سیاه می شود ! ) .

biliard1 آموزش بیلیارد

چوب بیلیارد

cue stick یا همان چوب بیلی یارد چوبی است که شما به وسیله ی آن به cue ball توپ مخصوص که به آن پیتوک نیز گفته می شود ضربه می زنید . این چوب بلند نوک دار و خیلی هم دقیق است از سه قسمت تشکیل شده.

نوک : قسمتی که مقداری سفید و با طولی تقریبا برابر ۱/۲۷ سانتیمتر است ویک قسمت کایوچویی در نوک.
بدنه : قسمتی صاف و صیقلی کم پهنا و بلند است در میانه .

دسته : پر پهناترین قسمت stick که به صورت مخروطی به طرف میانه ونوک Stick پیش می رود . طول این چوب تقریبا برابر ۱متر و ۴۷ سانتیمتر می باشد .

میز

یک میز بیلی یارد تقریبا برابر با ۱۳۷/۱۵۵ سانتیمتر عرض و ۲۷۴/۲۳ سانتیمتر طول است . و معمولا یک رویه ی سبز مخملی از جنس پلی استر و پشم روی آن را پوشانده و دارای ۶ کیسه که ۴ تای آن ها در گوشه ها و دوتای آن ها در طرفین , وسط هر یک از اضلاع بلنتر میز قرار گرفته اند.
یک حاشیه ی نسبتا پهن اطراف میز قرار گرفته جایی که معمولا بازیگنان گچ بازی ( بعدا توضیح داده میشود ) یا لیوان نوشیدنی خود را روی آن قرار می دهند.
دو چیز مهم باید درباره ی آن بدانید

شما باید از این حاشیه برای تراز کردن دست خود و مسلط شدن بر میز استفاده می کنید .

شما هرگز نباید هیچ گونه نوشیدنی و یا خوراکی روی آن قرار دهید زیرا اگر نوشیدنی شما روی میز بریزد روکش میز که یکی از مهمترین قسمت های میز محسوب می شود باید عوض شود و شما باید بهای سنگینی تقریبا معادل ۱۵۰ $ دلار بپردازید .

تقریبا آخر هر میز نزدیک ضلع کوچک میز یک دایره ی تو پر سفید در دو طرف میز قرار دارد.شما باید در ابتدای بازی Cue ball خود را روی یکی از آن ها قرار دهید.

biliard2 آموزش بیلیارد

Rack

Rackیک شی سه گوش است که بازی کن از آن برای مرتب کردن توپ ها استفاده می کند .
تمام توپ ها در Rack قرار می گیرند.
با انگشتان خود دو طرف , عقب Rack را گرفته وعقب و جلو می کنید تا توپ ها مرتب کنار هم قرار گیرند .
زیرا فضای بین توپ ها در زمان برداشتن Rack خیلی مهم است . باید مراقب باشید که توپ ها خوب بهم بچسبند.
Rack به وسیله ی توپ رآس در روی نقطه سفید انتهایی میز تنظیم میشود.

biliard3 آموزش بیلیارد

وسیله ی دیگری که در طول بازی ما از آن استفاده می کنیم گچ است . ما گچ را به نوک کائوچویی چوب خود می مالیم تا به ما کمک کند که چوب در زمان ضربه زدن به توپ بهتر بچسبد .

قوانین
بازی بیلی یارد از قوانین زیادی در نقاط گوناگون دنیا پیروی می کند که شما در این سایت با قوانین استاندارد جهانی آن آشنا می شوید . شما باید اصطلاحات که در این بازی به کار می رود را به خاطر بسپارید زیرا این اصطلاحات در طول بازی زیاد به کار می روند.

Cue Ball ( پیتوک ) : یک توپ سفید است بدون شماره که شما در بازی فقط به این توب حق ضربه زدن را دارید .
Object Ball ( توپ هدف ) : اولین توپی که در طول بازی پیتوک به آن ضربه می زند.
Break : ضربه ای است که در ابتدای بازی زده می شود . وقتی بازی شروع می شود بازی کنی که از قبل تعیین شده به وسیله پیتوک اوین ضربه بازی را به سوی توپ های مرتب شده می زند وبه این ترتیب بازی شروع می شود به این عمل Break می گویند.
Pocketing a ball : وقتی یک توپ داخل پاکت رود . به این عمل Sinking نیز گفته می شود .
Scratch : هنگامی که شما هرگز نباید پیتوک یا توپ طرف مخالف را در پاکت کنید درغیر این صورت شما Scratch می گیرید و جریمه می شوید .
Frozen : وقتی که توپ هدف به توپ دیگری ویا به دیواره میز چسبیده باشد . ضربه زدن به این توپ مقداری دشوار است .

biliard4 آموزش بیلیارد

Position Play : موقیت بازی , سرعت لازم برای ضربه زدن , چرخش لازم , استراتزی بازی (به کدام توپ و از کجا ضربه بزنیم که بهترین مقیت را برای ما فراهم کند ) .

Cut : وقتی شما به پیتوک مستقیما ضربه می زنید و آن در یک راستا به توپ هدف برخورد می کند , توپ هدف در یک خط مستقیم حرکت خواهد کرد . اگر شما به توپتا کات دهید توپ هدف شما دیگر حرکتی مستقیم نخواهد داشت و در یک زاویه مشخصی حرکت می کند . به طور مثال در زیر پیتوک در یک زاویه مشخص به توپ ۴ ضربه می زند و توپ ۴ در نتیجه به سمت که پیشبینی شده هدایت می شود

biliard5 آموزش بیلیارد

Banking a shot : زمانی که شما به پیتوک ضربه بزنید و پیتوک شما به توپ هدف و توپ هدف به دیواره میز برخورد کند و داخل یکی از پاکت ها برود , این به این معنا است که شما یا خیلی خوب بازی می کنید و یا خیلی خوش شانس هستید . در زیر پیتوک به توپ ۲ ضربه زده وتوپ ۲ به دیواره اصابت کرده و با یک زاویه مشخص ( اگر با دقت و محاسبه زده شود )داخل پاکت می رود ( امیدواریم ) .

biliard6 آموزش بیلیارد

Combination : این در زمانی صورت می گیرد که ما به پیتوک ضربه بزنیم و پیتوک به یکی از توپ های خودما ن و آن توپ به توپ هدف ضربه بزند و آن را هدایت کند .

biliard7 آموزش بیلیارد

Draw : هنگامی که شما می خواهید به پیتوک ضربه بزنید و پیتوک به توپ دیگر و می خواهید که پیتوک شما پس از ضربه زدن جلو نرود بلکه به عقب برگردد ( مثلا زمانی که توپ شما نزدیک پاکت قرار گرفته ) شما باید به قسمت میانه و پایین توپ ضربه بزنید .

هنگامی که شما می خواهید به توپی ضربه بزنید و پیتوک شما سر جای توپ هدف باستد ونه جلو برود و نه عقب , باید به قسمت میانی وبالای توپ ضربه بزنید.

همچنین ببینید

خانم ها بخوانند و بدانند …

⭕️ حوادث ناگوار را از همسرتان پنهان نکنید، چرا که ممکن است او از راه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.