سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

آیین ماه رمضان از آسیا تا آفریقا

564563432645745543 300x225 آیین ماه رمضان از آسیا تا آفریقا

ایین سنتی ماه رمضان همپای تمامی اعیاد و و آداب سنتی در جهان ماهیت فرهنگی به خود گرفته است.در هر گوشه ای از جهان که مسمانی هست ماه رمضان در ظرف فرهنگ بومی آن منطقه قرار می گیرد و آن چنان با سنتهای محلی خو می گیرد که به سختی می توان ماه رمضان را تنها یک مراسم دینی دانست.سنتهای روزه داری در تلفیق با فرهنگ و سنتهای اجتماعی در هر جامعه ای شکلی خاص به خود گرفته است. بطوریکه آداب روزداری به جزئی از نشانه های مردمشناسی یک ملت تبدیل شده است. این آداب خوراکیهای گوناگون و مراسمهای مختلفی از افطار تا سحر را شامل می شود.این گزارش با جستجو در میان خبرهایی که در رسانه های جهان پیرامون ماه رمضان منتشر شده گوشه هایی از مردمشناسی آیین رمضان را به نمایش می گذارد.

ترکیه:کشوری مسلمان با دولتی لائیک است.رستورانهای مک دونالد باز است.گرچه مسلمانان ترکیه به احترام ماه رمضان رستورانهای خود را بسته اند اما هیچ کس را دربستن یا باز گذاشتن رستوران اجباری نیست.بازار بزرگ استانبول و مسجد ایاصوفیه در هنگام افطار حال و هوایی دیدنی دارد.روزه داران با خوردن کباب ترکی و چای روزه خود را می گشایند و برای اقامه نماز به باشکوه ترین مسجد ترکیه می روند.در مسجد جای سوزن انداختن هم نیست.اینجا هر کسی با دوستان و اشنایان خود به مسجد امده است.رمضان شبهای استانبول را رونق بخشیده،کاسبی و خرید و فروش تا حوالی سحر ادامه دارد.

شبکه های تلویزیونی ترکیه بر حجم برنامه های تفریحی خود افزوده اند.بزرگترین برنامه ای که این روزها طرفداران فراوانی پیدا کرده(پاپ استار)است.در این برنامه مردم عادی صدای خود را برای خوانندگی امتحان می کنند و هیئت داوران نیز هر بار تعدادی از شرکت کنندگان را غربال می کند.همچنین کانالهای ترکیه برنامه ها مذهبی در هنگام افطار و سحر تدارک دیده اند.مردم مسلمان ترکیه به ماه رمضان بسان یک جشن ملی می نگرند.

اندونزی: پس از غروب آفتاب کلوپهای شبانه،اتاقهای ماساژ،و مکانهای سرگرمی باز می شود.کافه های و رستورانها از انبوه مشتریان سرازیر شده به این مراکز پر می شوند.در قسمت غربی شهر جاکارتا هزارو یک کلوپ شبانه وجود دارد که به احترام ماه رمضان تا زمان افطار بسته می مانند. در طی ماه مبارک رمضان رستورانها از عرضه مشربات الکلی خود داری می کنند.رستوران چینی ها نیز تا زمان افطار بسته است.شادمانی های شبانه،تفریحات،بازیهای مختلف،غذاهای دریایی همه و همه جزئی از فرهنگ مردم اندونزی هنگام ماه رمضان است.

مالزی:با آن که مردم مسلمان مالزی مردمی مدرن به حساب می آیند،اما ماه رمضان باشکوهی را برگزار می کنند اکثر زنان در ماه رمضان اوقات خود را در مساجد مدرن و زیبای مالزی می گذرانند.آنها در مساجد قرآن تلاوت می کنند و نماز می خوانند.مساجد کوچک فراوانی در مالزی وجود داردکه از مشتاقان خانه خدا
لبریز است.بسیاری از زنان همراه خانواده خود در مساجد حضور پیدا می کنند.در جشنهای خانوادگی که به مناسبت ماه رمضان بر پا می شود،کودکان قرآن را از بر می خوانند و به همین خاطر از سوی بزرگترها ی خانواده هدیه ای دریافت می کنند. چلو گوشت،چلو مرغ و فرنی از معروفترین غذاهایی است که درزمان افطار تناول می شود.عید فطر بزرگترین جشن در مالزی است.به هنگام عید فطر مردم مالزی سه روز متوالی جشن می گیرند.

فرانسه:در پاریس صندوقهای جمع آوری کمکهای خیریه و صدقه در فروشگاهها و سوپر مارکتها قرار داده شده.از سال ۲۰۰۲ جامعه مسلمانان فرانسه فعالیتهای خیریه خود را آغاز کرد.و اکنون فعالیتهای خود در میان ۲۲ کشور اسلامی گسترش داده و بسته های کمکهای خیریه خود را بدانجا می فرستد.جمع آوری کمکهای خیریه از طریق صندوق اعانات مربوط به یک سنت قدیمی در جنوب بوردو فرانسه است که اکنون به عنوان سنت مسلمانان تبدیل شده است.

سوئد:مسلمانان این کشور در برگزاری ماه رمضان بسیار کوشا هستند.در این ماه غذاهای عربی فروش ویژه ای پیدا می کنند.در این کشور مسلمانان در آزادی کامل به انجام فرایض دینی خود می پردازند.ماهوارهای عربی به آنها کمک می کند تا در جریان زمانهای افطار و سحر قرار گیرند.غذاهای لذیذ و کلوچه های خوشمزه بهمراه نوعی سوپ سبزیجات هنگام افطار در رستورانهای عربی مشتریان فراوانبی دارد.بزرگترین مشکل جامعه مسلمانان سوئد دیدن ماه در آسمان برای تشخیص به پایان رسیدن ماههای عربی است.به علت هوای همیشه ابری و بارانی سوئد این امکان هیچ وقت میسر نمی شود.مسلمانان در سوئد مجبورند،از محاسبات نجومی کشورهای عربستان،ایران و مصر برای دیدن ماه استفاده می کند.اسلام دومین مذهب رسمی پس از مسحیت در سوئد است

عربستان:بیش از ۱۸ میلیون نفر در عربستان از طریق پیغام متنی موبایل(اس ام اس)از حلول ماه رمضان مطلغ می شوند.در این پیغام با آروزی خوشحالی و سعادت آغاز ماه رمضان اطلاع داده شده است.از(اس ام اس)برای اطلاع رسانی در مورد حلول ماه شوال وعید فطر نیر استفاده خواهد شد.عربستان با آن که به سرعت به سمت استفاده از تکنولوژی روز پیش رفته اما هنوز به عادتهای شرعی خود پایبند است.رستورانهای آمریکایی مک دونالد تا غروب آفتاب بسته است.روزنامه های عربستان نیز صفحه ویژه ای را برای پاسخ به سوالات شهروندان در مورد ماه رمضان تدارک دیده اند.در روزنامه المدینه سوال شده آیا بوسیدن همسر و شنا در ماه رمضان اشکال دارد و پاسخ داده شده،خیر اما در شنا نباید سر را به زیر آب برد.

امارات عربی متحده:در کشور خلیفه نشین امارات سفره های رنگارنگ به هنگام افطار در ابوظبی،شارجه و دوبی گسترده شده.روزه دارانی که از توانایی مالی خوبی برخوردار نیستند میهمان دولت امارات هستند.سنت افطاری دادن در میان عربها رواج فراوانی دارد
در ماه رمضان پس از افطار اگر کانال ماهواره های عرب ست را دنبال کنید به انبوه سریالهای خانوادگی بر می خورید.گلف نیوز می‌نویسد:«پس از آن که عربها روزه خود را باز می کنند پای تلویزیون می نشینند و سریال مورد علاقه خود را تماشا می کنند.موضوع اصلی این سریالهای کمدی،نمایشی را افراط گریهای اجتماعی،فقر،دختران شوهر نکرده،چند همسری و مواد مخدر تشکیل می‌دهد.»
سریالهای سرگرم کننده بخشی از ویژه برنامه های کانالهای عربی است که به«سرگرمیهای رمضان»مشهور است.اخیر این سریالها ماهیت سیاسی پیدا کرده و بسیار پر طرفدار شده است.سال گذشته محبوبیت یک سریال مصری که دررابطه با اعراب واسرائیل ساخته شده بود باعث اعتراض اسرائیل شد. امسال یکی از سریالهای شبکه عرب ورد با هزینه سنگین ۳ میلیون دلار تهیه شده است. این فیلم درباره خاطرات یک عراقی و کشته شدن هزار نفر از هموطنانش در رژیم گذشته است.

ایالات متحده آمریکا:ایالت نیو جرسی که مسلمانان زیادی را در خود جای داده
ماه رمضان حال و هوای دیگری دارد. هر چند پس از ۱۱ ستامبر آنان تحت فشار فراوانی قرار گرفته اند.مردم مسلمان آمریکا هنگام افطار گوشت بره،برنج و نان مصرف می‌کنند
آنها این ماه را جشن می گیرند به دیدار یکدیگر می روند به کودکان هدیه می دهند و
ماه رضان را گرامی می دارند. اقامه نماز در مساجد،تلاوت قرآن در ماه میهمانی خداوند بسیار رواج دارد.در صفحه اول سایت دانشگاه ستون هال حلول ماه رمضان اعلام شده است.دانشجویان مسلمان این دانشگاه مراسم افطار و اقامه نماز خود رادر این دانشکده بر پا می کنند.
منبع: ghajar.ir

همچنین ببینید

دنیای جن چه شکلی است؟

حجت‌الاسلام حسن قاسمی در گفتگو با خبرنگار قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران، با اشاره به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.