یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱

چگونه جان می دهیم؟

سفر از دنيا به آخرت،‌مسافرت بسيار حساسي است. سرآغاز اين سفر مرگ است. مرگ دريچه اي است به سوي عالم بقا. لحظة مرگ لحظة خطرناكي است. ازآيات استفاده مي شود كه مرگ همراه شدايد و وحشت گيچ كننده اي است.

قرآن مي فرمايد: “به حق، لحظة گيج كنندة مرگ فرا رسيد، همان كه از آن فرار مي كردي”

اميرمؤمنان(ع) صحنة مرگ را چنين بيان مي كند:

“انواع گيجي ها وحسرت ها و فراق از دنيا و رو آوردن به جهان پر خطر ديگر براي انسان پيدا مي شود. آن چه بر انسان بر لحظة مرگ وارد مي شود قابل توصيف نيست. اطراف بدن شل مي شود، رنگ مي پرد، زبان ميگيرد، انسان مي بيند

ولي قدرت حرف زدن ندارد، محتضر در آن لحظه اي از اموالي كه جمع كرده ياد ميكند و با خود مي گويد:‌اين اموال را از چه راهي به دست آوردم؟ چرا فكر حلال و حرام آن نبودم؟ الآن گناه و حسابش با من و لذت و بهره اش با ديگران است. ولي مأمور مرگ همچنان روح او را از اعضا جدا مي كند.

تا زبان و گوش هم از كار مي افتد و فقط چشمانش مي بيند، و به اطراف خود نگاه مي كند و تلاش و وحشت و حركات اطرافيان را مشاهده كرده ولي صدايي نمي شنود و حرفي نمي زند.
در لحظة آخر روح از چشم هم گرفته مي شود و او در ميان دوستان و بستگان هم چون مرداري مي افتد، و همه از او مي ترسند واز اطرافش فرار مي كنند و پس از اندكي او را به خاك و به عملش سپرده و از او دور مي شوند”.

لحظة‌جان دادن خوبان:

امام صادق(ع) فرمود: “مؤمن به هنگام قبض روح وحشت دارد،‌ ولي ملك الموت به او دلداري داده و مي گويد: چرا مي ترسي؟ من از پدر به تو مهربان تر هستم. چشمانت را باز كن.
مؤمن چشمانش را باز مي كند و چهره های ملكوتي رسول خدا(ص) و امامان(ع) و حضرت زهرا(س) را مي بيند و خوشحال مي شود و سپس از طرف خدا ندايي مي رسد كه وارد بهشت خدايت شو”.

ای که گفتی (فمَنْ يَمُتْ يَرَنِي) **** جان فدای کلام دلجویت
کاش روزی هزار مرتبه من **** مردمی تا بدیدمی رویت

منبع: askquran.ir

همچنین ببینید

دنیای جن چه شکلی است؟

حجت‌الاسلام حسن قاسمی در گفتگو با خبرنگار قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران، با اشاره به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.