شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱

سوال و جواب جراحی زیبایی بینی

مجموعه ای شامل بیش از ۳۰۰ سوال و جواب جراحی زیبایی بینی

منابع پرسش و پاسخ ها:
دکتر مسعود جعفری، دکتر پوریا فلاکی، دکتر رضا وقردوست، دکتر شیرازی، دکتر امید ابراهیمی، دکتر نمازی فر، دکتر حامد عباسی

مجموعه پرسش و پاسخ این بخش تنها به منظور اطلاع رسانی در سایت قرار داده شده اند، لطفا از ارسال ایمیل در این باره خودداری نموده و در صورت نیاز با پزشک متخصص مشورت شود.

۱- آیا عمل جراحی رینوپلاستی خطر دارد؟

در مورد این عمل تبلیغات فراوان، چه بر له یا علیه آن می‌شود اما حقیقت آن است که اگر فردی که جهت عمل کاندیدا می‌شود به خوبی معاینه شود و موارد احتمالی آن بررسی و تکنیک مناسب انتخاب گردد، این عمل عارضه مهمی در پی نخواهد داشت. معهذا انجام نادرست عمل، انتخاب نامناسب بیمار، کوچک کردن زیاده از حد بینی، تخریب ساختارهای محافظتی بینی (همانند برداشتن بیش از حد غضروف و استخوان) مسلماً عوارض زیادی را در بر خواهد داشت.

۲- سن مناسب برای جراحی پلاستیک بینی چقدر است?

معمـولاً سن مناسب جهت عمل جراحی بینی ۱۷سالگی است ولی در صورت کامـل بودن رشد جسمی در سنین پایین تر مثل ??سالگی هم امکان پذیر است وحتی مواردی که به علت تغییر شکل یا انحراف شدید تیغه بینی انسداد کامل ایجاد شده در سنیـــن پایین تر هم جراحی محدود با دقت در عدم آسیب به مراکز رشد غضروف واستخوان قابل انجام است.

۳- چه کسانی شرایط عمل زیبایی بینی را دارند؟

بطور کلی تمام کسانی که از نظر قلب و ریه و دیگر اعضای حیاتی سالم هستند می توانند تحت عمل جراحی بینی قرار گیرند.

۴- چه عوارضی این عمل میتواند داشته باشد؟

معمولا عمل رینوپلاستی عارضه مهمی ندارد.اگر عمل به درستی و به دست جراح باسواد و باتجربه انجام شود اعمال طبیعی بینی حفظ شده و عارضه ای به جا نمی گزارد.

۵- آیا اصلاح انحراف تیغه بینی (عمل سپتو پلاستی ) و یا برداشتن « پولیپ » باعث زیبا تر شدن بینی هم می شود ؟

خیر . انجام این اقدامات تنها باعث بهبود تنفس از راه بینی می شودو معمولا با تغییر شکل محسوسی در بینی همراه نیست. اگر شخص خواهان زیباتر شدن بینی هم هست ، علاوه بر موارد فوق باید جراحی زیبائی هم برای وی انجام شود.

۶- آیا در دوران قبل از عمل توصیه های تغذیه ای خاصی وجود دارد ؟

بلی . برای کاهش کبودی و خونریزی توصیه می شوداز حداقل یک هفته قبل ، میوه و سبزی تازه فراوان استفاده شود و مصرف آجیل و مغز تخمه ، فندق ، پسته و … کاهش یابد ( بخاطر تاثیر سوء در انعقاد خون ) . افراد کم خون بهتر است از ۲ ماه قبل گوشت قرمز ،عدس و اسفناج بیشتری مصرف کنند و یا برای رفع کم خونی قرص آهن مصرف کنند.

۷- در مورد بینی‌های گوشتی و استخوانی که اصطلاحات شایعی هستند توضیح بفرمائید؟

کلاً در عمل جراحی بینی، ما اسکلت بینی بین استخوان و غضروف را دستکاری یا کوچک می‌کنیم اما به پوست بینی کاری نداریم. بدین معنا که بعد از تغییر ساختار اسکلتی، پوست باید به مروز زمان با این اسکلت جدید تطابق کند. مثلاً در مواردی که بینی را کوچک می‌کنیم، پوست کم‌کم جمع می‌شود، که هرچه پوست نازک باشد این اتفاق سریع‌تر و هرچه پوست ضخیم‌تر باشد دیرتر روی می‌دهد و در مورد پوست‌های خیلی ضخیم این مسأله ممکن است هرگز رخ ندهد. بدین خاطر برای پوست‌های نازک، اصطلاح استخوانی و برای بینی‌های دارای پوست ضخیم، اصطلاح گوشتی به کار برده می‌شود که البته به خاطر ارتباط راحت‌تر با مخاطبان است وگرنه انواع و اقسام ضخامت‌های پوست، از بی‌نهایت نازک تا بی‌نهایت ضخیم وجود دارد.

۸- سن مناسب عمل رینوپلاستی چیست؟

بعد از اتمام رشد قدی ودر انتهای دوره بلوغ عمل زیبایی قابل انجام است.

۹- دکتر ابراهیمی میخواستم هزینه عمل رو بدونم

سلام هزینه عمل بستگی به نوع بینی دارد و بعد از ویزیت مشخص می شود. برای دیدن نمونه کارهای مشابه با خودتان و معاینه بهتر است حضورا به مطب مراجعه نمایید.

۱۰- ۳سال جراحی زیبایی بینی انجام دادم ولی داره تغییر شکل میده/چه راهی وجود داره که به شکل قبل برگرده/یا بیشتر تغییر شکل نده/یا راهی باشه که سربالا تر بشه؟با چسب زدن میشه؟

سلام نه چسب زدن بعد از سه سال تاثیری ندارد باید معاینه شود.

۱۱- با سلام آیا عمل بینی باعث تنگی نفس هم میشه؟

سلام با انتخاب صحیح پزشک نه اتفاق نخواهد افتاد حفظ و بهبود سلامت در کنار زیبایی هدف از انجام عمل باید باشد.

۱۲- سلام شما لیزری عمل میکنید یا بخیه میزنید. از کجا بخیه میزنید؟

سلام چیزی به عنوان عمل با لیزر اصلا وجود ندارد دو روش برای جراحی بینی است close open در روش اول برش خارجی ندارد اما در روش دوم برش خارجی است که این برش بعد از جراحی باقی نخواهد ماند و تمامی معایب و ریزه کاریها در این روش بهتر مشخص می شود.

۱۳- سلام خسته نباشید.من وقتی بچه بودم از پله افتادم و بینیم ضربه دیده و از بچگی انحراف بینی داشتم و همونجوری هم بینیم رشد کرده و پیش یه دکتر هم که رفتم گفته چون از بجگی بینیم انحراف پیدا کرده عمل بینیت ۵٠.۵٠هستش.میشه شما بیشتر توضیح بدین یعنی من عمل کنم باز هم انحراف بینیم مشخصه؟

سلام با عمل زیبایی انحراف بینتان برطرف خواهد شد

۱۴- آیا شکل بینی گوشتی بعد عمل بر می گردد؟

سلام بینی گوشتی بینی مطلوبی برای عمل نیست به علت ضخامت زیاد پوست نوک بینی تغییرات غضروف و استخوا ن خود به خوبی نشان نمی دهد و در مقایسه با بینی های استخوانی نمی توان خیلی کوچک و قوسدار کرد چون نتیجه عکس خواهد داشت اما این مطلب به این معنا نیست که برگشت پذیر باشد

۱۵- سلام اقای ابراهیمی من گودی زیر چشم دارم . میخواستم بدونم ایا درمان برای ای مشکل هست ؟ اگر هست ایا موقت هست یا همیشگی؟ با تشکر

سلام بهترین راه حل تزریق چربی است اما این تزریق اثر موقتی داشته و عوارضی مثل ناصافی چربی ممکن است به همراه داشته باشد

۱۶- سلام خسته نباشیداقای دکتر من دراثرتصادف بینیم شکسته عمل کردن الان جای عمل میمونه وبینیم خیلی بزرگ شده چه کارکنم بزرگیش کوچک بشه وجای عمل نمونه وهزینه کوچک کردن بینی چقدراست ایادرمان هزینه بینی بیمه تکمیلی اثردارد متشکرم

سلام شکستگی بینی همراه با زیبایی می توان انجام داد تا کوچکتر شده در عین حال مشکل تنفسی برطرف شده هزینه عمل بستگی به نوع بینی دارد و بعد از ویزیت مشخص می شود. با مراجعه حضوری به مطب می توانید نمونه کارهای مشابه با خودتان را مشاهده کرده تا بهتر تصمیم گیری نمائید.

۱۷- سلام جناب دکترمن دارای سینوزیت آلرژیک هستم ودارای قوس کوچکی درناحیه بینی هستم ولی اختلال عملکردی از لحاظ تنفس و…ندارم درنظرشما عمل جراحی برای بنده ضروری میباشد؟

سلام بهتر است معاینه شوید درمان آلرژِی با کوچک شدن شاخک بینی و دارو رفع می شود انجام عمل بینی به ضرورت خودتان بستگی دارد.

۱۸- من یکبار عمل بینی ۴ سال پیش انجام دادم و چون بینیم طبیعی عمل شده میخوام نوک بینیم نازک بشه بعد قوس دار بشه شما فانتزی عمل میکنید؟

سلام انجام عمل بینی و کوچک کردن آن تا حدی مجاز است که مشکل تنفسی ایجاد نشود و از طرفی دیگر ضخامت پوست بر روی مقدار فانتزی شدن آن اثر دارد به هر حال باید برای معاینه حضورا به مطب مراجعه نمائید.

۱۹- سلام آقای دکتر. بینی من گوشتی و پهن و با سوراخهای بزرگ است که در هنگام خندیدن شکل بدتری به خود می‌گیرد. آیا عمل زیبایی تاثیری دارد و امکان بازگشت وجود خواهد داشت؟

سلام این برداشت اشتباه است که بینی گوشتی برگشت پذیر است. بلکه ضخامت زیاد پوست باعث شده که تغییرات استخوان و غضروف زیرین خود را به خوبی نشان نداده و این گونه بینی ها را نمی توان زیاد کوچک و قوسدار کرد چون از نمای جلو بیشتر پهن شده به هر حال برای دیدن نمونه کارهای مشابه با خودتان و معاینه بهتر است به مطب مراجعه نمائید تا بهتر تصمیم گیری نمائید.

۲۰- سلام و خسته نباشید، آیا عمل زیبایی درد آور می باشد؟

در عمل زیبایی نسبت به نوع بیهوشی، زمان عمل در بیمار به هیچ عنوان دردی وجود ندارد. نسبت به چگونگی عمل و احساس دردی که فرد حین عمل می تواند داشته باشد در افراد مختلف متفاوت می باشد. با این حال امروزه هدف ما ارائه بهترین خدمت می باشد، به این دلیل داروهایی که بعد از عمل تجویز می شود هدف از تجویز آنها به حداقل رساندن درد می باشد.

۲۱- سلام میخواستم بدونم مصرف هورمون های بدنسازی قبل وبعد از عمل بینی تاثیر دارد بر نتیجه ی عمل؟

مصرف این هورمونها ممکن است میزان خونریزی حین عمل را کمی زیادتر از معمول کند اما به طور کلی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

۲۲- زریق چربی در ناحیه چشم و گونه بهتره بعد از جراحی بینی انجام بشه یا قبل از ان؟چه مدت

چند ماه بعد از جراحی بینی این کار انجام شود بهتر است.

۲۳- با سلام ،منظور جراحان از اینکه استخوان اضافه را که بعد از جراحی بینی بیرون می آورند و میگویند تا ۹ ماه نگهداری شود اگر لازم شد استفاده کنند چیست؟و چه مضراتی دارد و آیا در زیبایی بینی تاثیر دارد یا نه؟

بعضی از جراحان بعد از عمل ذرات اضافۀ نسوج بینی بیمار را که به وی تحویل می دهند زیرا چنانچه نیاز به عمل جراحی مجدد وجود داشته باشد ممکن است این قطعات مورد استفاده قرار گیرند.

۲۴- سلام، خطراتی که عمل زیبایی می تواند داشته باشد چیست؟

هدف از عمل جراحی زیبایی، رفع مسائل ناراحت کننده ای می باشد که فرد با آنها روبرو بوده و بازگرداندن شادی دوباره برای وی می باشد. اما عمل زیبایی نیز همچون سایر عملها دارای خطر می باشد به دلیل اینکه منظور از عمل دست یابی به زیبایی می باشد بزرگترین هدف در این میان به حداقل رسانیدن خطر ها می باشد. اولین ریسکی که فرد با آن مواجه می باشد تعیین نوع بیهوشی می باشد. برای این منظور، وضعیت عمومی فرد مورد بررسی قرار گرفته سپس نوع بیهوشی را تعیین می نماییم با آزمایشهای بخصوص این ریسک را می توان به حداقل رسانید. ریسکهای که قبل از عمل و بعد از آن و زمان بهبود می تواند از همدیگرمتفاوت باشند. کارهای جراحی که در این بین انجام می گیرد، مدت زمان انجام عمل، مدت زمان بهبودی و ریسک عمل، قبلا بطور دقیق به بیمار اطلاع داده می شود.

۲۵- آیا پس از جراحی زیبایی گوش و بهبود کامل آن اگر گوش با دست کشیده شود ممکن است به حالت اولیه ی خود برگردد؟

بعد از مدتی گوش مثل یک گوش معمولی خواهد شد و کشیدن لالۀ گوش مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

۲۶- با سلام جراحی افتادگی پلک در صورتی که هدف زیبایی باشد در چه سنی تجویز می شود و آیا برای چشم ضرری ندارد؟

این عمل برای چشم و بینایی ضرری ندارد و محدودیت سنی هم ندارد. باید توجه داشته باشید که با افزایش سن این افتادگی بیشتر می شود لذا بهتر است که وقتی این عمل را انجام دهید که میزان افتادگی پلک شما قابل توجه باشد تا نتیجۀ حاصل از عمل جراحی شما هم جلوۀ بیشتری داشته باشد.

۲۷- سلام، من ۱۸ سالمه و میخواستم ببینم برای کوچک کردن لبهایم به غیر از جراحی راه دیگری وجود دارد یا خیر.مثلا استفاده از ژل؟

از ژل برای حجیم کردن لب می توان استفاده کرد و برای کوچک کردن لب از روش جراحی استفاده می شود.

۲۸- ماندگاری پروتز گونه چقدر است و پس از چند سال باید تعویض شود؟

پروتزهای گونه همانند سایر پروتزها بطور دائم در محل خود باقی میمانند و قابل جذب نیستند و نیازی به تعویض هم ندارند.

۲۹- آیا پس از گذاشتن پروتز چانه و گذشت چند سال،پروتز دچار افتادگی در قسمت چانۀ صورت نمی شود؟

اگر پروتز چانه بطور مناسب فیکس شده باشد ، جابجائی نخواهد داشت.

۳۰- آیا ضمن قرینه کردن احتمال اسیب به اعصاب پشت گوش وجود دارد یا خیر؟؟؟

در این عمل احتمال آسیب به اعصاب وجود ندارد.

۳۱- با سلام ، بینی من گوشتی است می خواستم ببینم اینکه میگن بینی های گوشتی بعد از عمل خودشو میندازه و وقتی عمل کنی بد می شود حقیقت داره؟

ورم بینی های گوشتی دیرتر از بینی های غضروفی استخوانی برطرف می شود. کلاً نتیجه عمل بینی های استخوانی بهتر از بینی های گوشتی است.ممکن است شما تصور کنید بینی شما گوشتی است و حال آنکه فقط غضروفهای نوک بینی بزرگ باشند لذا توصیه میکنم حضورا مراجعه کنید تا پس از معاینه در مورد بینی شما و نتیجه احتمالی عمل بینی شما اظهار نظر کنم.

۳۲- با سلام خرمت شما،آیا درعمل جراحی لوزه صدای عمل شونده تغییرمیکندیاخیر؟در صورت تغییر ممکن است صدا بهتر شود؟

اگر لوزۀ قبل از عمل خیلی بزرگ باشد بعد از عمل صدا تغییر می کند اما تغییری که ایجاد میشود برای بهتر شذن است نه بدتر شدن.

۳۳- علت دردگلو بعد از عمل چیست؟

تحریک گلو با لوله بیهوشی یکی از علت گلودرد بعد از عمل است که موقتی است و برطرف می شود.

۳۴- آیا جای عمل زیبایی از جمله عمل زیبایی بینی پس از عمل باقی می ماند؟

به طور عمومی در تمام جراحی ها جای زخم باقی می ماند. در جراحی زیبایی هدف این می باشد که کمترین رد را به جای گذاشته و یا پنهان گردد. امروزه با پیشرفت های که در جراحی به وجود آمده و استفاده از ابزار بخصوص جای زخم به حداقل رسانیده شده است.

۳۵- سلام و خسته نباشید،چه موقع باید انحراف تیغه بینی را عمل کرد؟؟

زمانی که شدت انحراف تیغه بینی به حدی باشد که باعث انسداد تنفسی باشد باید آنرا با جراحی بهبود بخشید.

۳۶- من حدود۲ ماه پیش عمل کردم میخواستم بدونم استفاده از دماغ گیر برای شنا مشکلی نداره؟ سوال بعدی اینکه بعد از عمل شاخک های بینی زیاد شده اند برای آن چه کارکنم؟؟؟؟؟

بهتر است به هنگام شنا از دماغ گیر استفاده نکنید. اگر شاخک های بینی به اندازه ای بزرگ شوند که مسیر راه هوایی را تنگ کنند می توان با درمان دارویی و یا جراحی انسداد را برطرف کرد.

۳۷- من حدود۷ماه قبل بینیمو عمل کردم جای بخیه های در دو طرف بینیم مونده اگراز الان از پماد استفاده کنم تاثیری داره؟برای از بین بردن جای بخیه میشه از لیزر استفاده کرد ؟

ممکنه بهبود پیدا کند اما بستگی به نوع اسکار دارد و اگر اسکار فرو رفته باشد بهبود آن سخت است.

۳۸- آیا بعد از عمل مواردی هست که مخل اعمال شرعی مثل وضو و غسل و … گردد؟ مثلا آیا زدن چسب اجباری است؟

بعد از عمل پانسمان به مدت ۶-۷ روز روی بینی میماند که در این مدت نباید صورت را شست و بعد از برداشتن پانسمان روی بینی چسبی زده میشود به مدت ۱ ماه که هر ۴ روز یکبار باید عوض شود و این چسب هم نباید خیس شود.

۳۹- سرد شدن هوا باعث انحراف بینی می شود؟ و آمپول هایی که برای بینی می زنن چه فایده ایی دارد؟

انحراف تیغۀ بینی ربطی به سردی و گرمی هوا ندارد. اگر منظورتان تزریق آمپول به بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی است باید متدکر شوم که در مواردی که بعد از عمل تورم بینی زیاد باشد ممکن است جراح بینی کورتیکواستروئید رقیق شده را به زیر پوست بینی تزریق کند . این تزریق به خوابیدن ورم بین کمک می کند.

۴۰- آیا فشار خون، دیابت، بیماران قلبی مانعی برای عمل زیبایی می باشد؟

عمل زیبایی بر روی اینگونه افراد که دارای خطرات حیاتی می باشند، باید تحت شرایط خاص و کنترل های لازم انجام گیرد و قبل و بعد از عمل به میزان کافی از تجهیزات و تجربیات کافی در این زمینه استفاده گردد.

۴۱- آیا پمادی برای جای بخیه های بینی هست؟میشه معرفی کنید؟

Elase وcontractubex

۴۲- من مبتلا به پلیپ هستم که نفازولین هم مصرف میکنم آیا امکان درمان قطعی برای من وجود داره؟؟؟

احتمال عود پولیپ بینی بعد از درمان وجود دارد . اینکه چه مدت بعد از عمل مجددا پولیپ رشد میکند بستگی به حساسیت فرد دارد. با مصرف دارو میتوان رشد مجدد آن را به تاخیر انداخت.

۴۳- خوردن یخ یا خوراکی های سرد،سردی آن باعث عود سینوزیت میشود؟با تشکر.

خیر .

۴۴- چند روزی است که خلط من خون دیده می شود.آیا من سینوزیت دارم؟؟؟

معمولا ترشحات مربوط به سینوزیت فاقد خون است و زمتنی که فرد بخواهد ترشحاتش را با فشار تر بینی خارج کند باعث پارگی مویرگها شود که در نتیجه خون دیده میشود که چیز خاصی نیست.

۴۵- آیا عمل سینوس را میشود با لیزر انجام داد؟آیا ضرری هم دارد؟

معمولا از شیوه آندوسکوپی برای درمان استفاده میکنند و لیزر در این درمان کارایی چندانی ندارد.

۴۶- جمع کردن نوک بینی به چه صورت است و آیا محدودیت دارد؟؟؟

در عمل زیبایی بینی نکاتی و اهدافی است که باید رعایت شود و بینی را به فرمی طبیعی باید شکل داد و جمع کردن نوک بینی تا اندازه ای صورت میپذیرد که شکل بینی حفظ شود و نا متعادل نشود.

۴۷- آیا تزریق بوتاکس برای از بین بردن ورم بینی بعد از عمل هم استفاده میشود؟

خیروکاربردی برای بینی ندارد و برای موارد دیگری استفاده میشود.

۴۸- من از عمل بینی میترسم اما پولیب بینی دارم و اکثر مواقع تنفس برای من سخت است ایا میشود با دارو درمان کرد؟

اگر مشکل حاد نباشد با دارو میتوان برطرف کرد،برای بدست آوردن جواب قطعی به پزشک مراجعه کنید.

۴۹- من ناچارا از داروی روآکوتان استفاده میکنم میخواستم بدونم برای عمل بینی مصرف این دارو مشکل ساز نیست و میشه عمل کرد؟

میتواند تاثیراتی داشته باشد اما بایستی قبل از اقدام به عمل آزمایش هایی انجام شود که بررسی شود مشکلی هست یا خیر.بهتر است که مصرف قرص را قطع کرده به مدت ۴۰-۴۵ روز تا آنزیمهای کبدی به حالت اولیه خود بازگردد و در آن زمان بدون مشکلی میشود عمل کرد.

همچنین ببینید

درمان سردرد بدون دارو

سردردهاي مداوم يا ميگرن مي تواند به يک کابوس تبديل شود. بسياري از مواقع شايد …

۱۰۰ نظرها

  1. سلام من 26 روزه که بینیمو عمل کردم ولی بالای پره های بینیم یکیش تو رفتیگیش بیشتر از اونیکیه این مشکل نیاز به عمل ترمیمی داره یا بعد از چند وقت برطرف میشه ؟

  2. سلام افای دکتر من یک ماهو نیم هست عمل زیبایی بینی کردم میخواستم بپرسم اگه برم باشگاه برای ورزش ایروبیک ممکنه بینیم افتادگی پیدا کنه؟چون توی ایروبیک پرش زیاده

  3. سلام.من قوزبینیموفشاردادم و رفت داخل وخیلی خوب شدولی بعدیه روزقوزبینیم برگشت و حس میکنم بزرگ ترشده و دردهم داره چیکارکنم؟؟

  4. سلام آقای دکتر من 5 ماه و نیم بینیم رو عمل کردم ولی اصلا از فرمش راضی نیستم.. از یک طرف بینیم تیزه و از طرف دیگه یک پرش بیرونتره به نظر شما خوب میشه یا باید عمل ترمیم انجام بدم.. لطفا راهنمایی کنید من نگرانم

    • سلام من 26 روزه که ببنیمو عمل کردم بالای پره های بینیم یکیش تو رفتگی بیشتری از اون یکی داره این مشکل نیاز به ترمیم بینی داره یا بعد از جاافتادگی درست میشه ؟
      ممنون میشم جوابمو بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.