یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱

چگونه جذاب و دلربا شویم

8219802184 1 300x213 چگونه جذاب و دلربا شویم

چه کنیم دیگران ما را دوست داشته باشند؟ یا بهتر است بپرسیم چگونه دلربا شویم؟

طی ۲۰ مرحله به شما خواهم گفت چگونه می توانید نمره ۲۰ دلربایی را بگیرید

۱. به دیگران عشق بورزید

نگاهی به اطرافیان بیندازید. آیا در زندگی تان کسی وجود دارد که با او رابطه خوبی ندارید؟ برخیزید، پیش قدم شوید و دست دوستی به سویش دراز کنید. اما علی (ع) می فرمایند: «کسی که هنگام برخورد با مردم از در محبت وارد شود، مردم دوستدار وی خواهند شد.»

۲. از خوبی های دیگران در لحظه تشکر کنید

از امروز بیشتر دقت کنید. اگر از اطرافیان شما کسی کاری خوب و پسندیده انجام داد، بی درنگ از او تشکر کنید و معجزه آن را ببینید. چنانچه خطایی از آنها مشاهده کنید، با کمی تامل، او را به گوشه ای برده و ملایم و دلنشین خطایشان را در خلوت به آنها گوشزد کنید.

۳. تا جایی که می توانید به کسی «نه» نگویید

تا جایی که می توانید خواسته های دیگران را اجابت کنید و چنانچه تحقق خواسته های آنان برایتان مقدور نبود، به جای کلمه «نه»، جملاتی نظیر «باید درباره اش فکر کنم» و «این کار به زمان نیاز دارد» را به کار ببرید. البته گاهی نیز باید به صراحت بگویید «نه».

۴. همیشه در دسترس باشید

اگر می خواهید دیگران شما را دوست داشته باشند، درب خانه خود را به روی آنها باز بگذارید، از اینکه سر ظهر موبایل تان به صدا در می آید ناراحت نشوید، از اینکه می توانید گره از کار کسی بگشایید، خوشحال شوید. اخلاق تان را به رنگ خدا در آورید. یادمان باشد خدا همیشه و همه جا در دسترس بندگانش است.

۵. سنجیده عمل کنید و حواس تان به اطراف تان باشد

استادم می گفت: «دوستان زیادی با من رفت و آمد می کنند، ولی همسرم همیشه از یکی شان بیشتر از بقیه یاد می کند، دلیلش هم این است که همه دوستانم پس از پذیرایی از خودِ من تشکر می کنند، ولی او همیشه طوری که همسرم بشنود، می گوید: «خانم دست شما درد نکنه، غذای خوشمزه ای بود.» اگر سخنران هستید به همه حضار توجه داشته باشید. اگر با بچه ها سروکار دارید، دقت کنید ناآگاهانه به کسی از آنها بی توجهی نکنید. حواس تان را جمع کنید و همه جوانب را در نظر بگیرید.

۶. به جای دستور دادن درخواست کنید

سرشت آدمی به گونه ای است که از امر و نهی گریزان است، بنابراین چنانچه زیاد دستور می دهید بدانید که محبوبیت چندانی در دل دیگران ندارید. از این به بعد درخواست کنید. می توانید به جای جملات امری، جملاتی نظیر «آیا امکانش هست؟» «میشه خواهش کنم؟ و…» را به کار ببرید. مطمئن باشید نتیجه ای متفاوت خواهید گرفت.

۷. لطفاً عقایدتان را به کسی تحمیل نکنید

گاهی ما از ورزش، هنر، کتاب یا رشته تحصیلی خاصی خوش مان می آید و همین باعث می شود دوست داشته باشیم اطرافیان مان نیز به آنها علاقمند شوند. این کار مانع صمیمیت ما با دیگران می شود و عشق و علاقه ما را در قلب دیگران کمرنگ می کند. بنابراین به عقاید دیگران احترام بگذارید و چنانچه فکر می کنید عقیده طرف مقابل تان اشتباه است، بکوشید با عمل محبت آمیزتان روی او تاثیر بگذارید.

۹. شنونده خوبی باشید

ما افراد مشاور را معمولاً دوست داریم. خوب است بدانید در بسیاری از جلسه های مشاوره، مشاور کمتر از مراجعه کننده صحبت می کند. هنر افراد مشاور در این است که شنونده های خوبی هستند. آنها می دانند آدم ها بیشتر از آنکه بخواهند کسی با آنها حرف بزند، دوست دارند به حرف هایشان گوش داده شود. شما هم امتحان کنید. اثر این روش به وضوح قابل لمس است.

۱۰. به دیگران امید ببخشید

چقدر چاق شدی؟ ۳۰ سالته هنوز عروس نشدی؟
این نوع جملات فاتحه صمیمیت را می خواند. کمی مثبت اندیش باشید و به جای ضعف ها، نقاط قوت و خوبی ها را ببینید. روزی حضرت عیسی (ع) با حواریون خود از جایی عبور می کرد، چشمش به حیوانی مرده افتاد. هر کس چیزی گفت: «چه بوی بدی!» چه صحنه تهوع آوری!» اما حضرت عیسی (ع) فرمودند: «اما ببینید چه دندان های سفیدی دارد!»

۱۱. براساس علاقه دیگران صحبت کنید

دقت کنید آیا اطرافیان تان به چیزی که می گویید علاقمندند یا نه. چه بسا همه نگاه تان می کنند اما علاقه ای به صحبت هایتان ندارند و آرزو می کنند کاش در جلسه حضور نداشته باشید. در جمع فامیل نشسته بودم. حال و هوای مجلس احوالپرسی و حرف های فامیلی بود، ولی ناگهان یک نفر از جمع شروع کرد به بحث علمی و سیاسی. شخصاً حس خوبی به او نداشتم و به ظاهر دیگران هم تمایلی به این بحث نداشتند. برایم تجربه خوبی شد که قبل از صحبت سلیقه جمع را هم در نظر بگیرم.

۱۲. در سختی ها به یاری دیگران بشتابید

یکی از مواردی که شما را محبوب تر می کند این است که چنانچه برای اطرافیان تان مسئله پیش بیاید، در صورت توان به یاریشان بشتابید؛ مسائلی چون بیماری، نیاز مالی، کمک فیزیکی و فکری.
دوست آن است که گیرد دست دوست در پریشان حالی و درماندگی

۱۳. از بحث و جدل بپرهیزید

بحث و جدل موجب کدورت و کینه می شود و محبت را کمرنگ می کند. گفتگو مانعی ندارد، اما همین که دیدید حرف ها تکراری است و لحن صدایتان بالا رفته، بدانید که در حال بحث و جدل هستید. بی درنگ گفتگو را خاتمه دهید تا به رابطه تان خدشه ای وارد نشود.

۱۴. راحت باشید و برای خود شأنی در نظر نگیرید

انسان مغرور منفور است و دوست و یاوری ندارد. وقتی وارد مجلسی می شوید، مقید نباشید حتماً در بالای مجلس بنشینید. هر جای خالی ای که دیدید، همانجا بنشینید و ببینید مردم چقدر دوست تان دارند. به قول شاعر:
افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب، زمینی که بلند است.

۱۵. گذشت و بخشش داشته باشید

چنانچه وارد منزل شدید و بوی غذای سوخته به مشام تان رسید، چنانچه همسرتان فراموش کرده بود لیست خریدتان را تهیه کنید. چنانچه ناگهان بچه ها با توپ شیشه را شکستند. بزرگواری کنید و به روی خود نیاورید. مردم انسان بزرگوار را بیشتر دوست دارند.

۱۶. خود را با لبخند جذاب تر کنید

انسان عبوس، چهره ای زشت دارد و همیشه تنهاست. با لبخندی همیشگی دیگران را به سمت خود جذب کنید.

۱۷. در گفتگوهایتان از کلمات زیبا استفاده کنید

از این پس برای صدا زدن فرزندتان پسوند «جان» را به اسمش اضافه کنید (مهدی جان، اسماء جان) همسرتان را با کلماتی نظیر عزیزم و گلم خطاب کنید و کلمه های لطفاً، بفرمایید، نوش جان و غیره را به فرهنگ لغات خود بیفزایید تا جادویشان را ببینید لطفاً نگویید این حرف ها از ما گذشته، ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.

۱۸. از هیچ کس توقع نداشته باشید

اگر تمایل دارید محبوب قلب ها باشید، توقعات خود را به صفر برسانید. کلمات «باید و نباید» را از حرف هایتان حذف کنید. اگر بتوانید محبوب همه واقع شوید، همه دوست دارند به شما خدمت کنند. به نظرتان جالب نیست؟

۱۹. آراسته و مرتب باشید

مردم از انسان ژولیده و نامرتب دوری می کنند. سعی کنید با آراستگی، دیگران را جذب خود کنید.

۲۰. تمرین و ممارست داشته باشید

۱۹ مورد قبلی را تمرین کنید. به قول استاد عزیزم: «توانا بود هر که تمرین کند. محبوبیت مادرزادی نیست، اکتسابی است.»
اگر می خواهیم دیگران ما را همان طور که هستیم بپذیرند، هرگز محبوب قلب ها نخواهیم بود. پس باید تغییر کنیم و این تغییر اتفاق نمی افتد، مگر با تمرین و ممارست بر موارد بالا.

همچنین ببینید

خانم ها بخوانند و بدانند …

⭕️ حوادث ناگوار را از همسرتان پنهان نکنید، چرا که ممکن است او از راه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.