دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

غلبه بر استرس در مهمانی

س: خانه اقوام که مي روم خود به خود استرس مي گيرم دستم شروع به لرزيدن مي کند طوري که نمي توانم از شدت لرزش دستم، چاي بخورم لطفا راهنمايي ام کنيد.

لازم است، براي راهنمايي بهتر شما مخاطب محترم پاسخ سوالاتي نظير اين ها را داشته باشيم:

رفتن به خانه اقوام چه چيزي را به ذهن شما مي آورد؟
رفتن به مهماني براي شما چه معنايي دارد؟
آيا به طور کلي هر کجا مي رويد دچار استرس مي شويد و يا در منزل افراد خاصي اين احساس را داريد؟ رفتن به خانه اقوام چه افکار و احساساتي را در شما برمي انگيزد؟
آيا تا به حال در مجلسي اين تجربه را داشته ايد که ليوان چاي از دستتان بيفتد و ديگران به اين واقعه واکنش ناخوشايندي نشان دهند؟
چرا که ذهن ما قادر است خاطرات ناخوشايند را حفظ کند و هر بار که در شرايط مشابهي قرار مي گيريم آن خاطرات را تداعي کند.

۴ توصيه به شما
توصيه هاي من به شما اين است که :
۱ – به روان شناس مراجعه کنيد: نزد روان شناس برويد و اطلاعات بيشتري از مواقعي که دچار استرس مي شويد در اختيار او قرار دهيد و مشاوره کامل دريافت کنيد.
۲ – فشارهاي روحي خود را تخليه کنيد: توصيه مي کنم با دوستان نزديک و صميمي خود که در کنارشان احساس آرامش داريد ارتباط بيشتري برقرار کنيد. درد دل کردن با دوستان و تخليه فشارهاي روحي يکي از چيزهايي است که در شرايط فعلي به شما کمک بسياري مي کند.
۳ – به دنبال تاييد شدن از طرف همه نباشيد: نگراني از مورد قضاوت قرار گرفتن توسط ديگران باعث مي شود احساس آرامش خود را از دست بدهيم و رفته رفته فقط براي ديگران زندگي کنيم و به دنبال آن با خود بيگانه شويم.
اوقات فراغت خود را با ورزش، پياده روي، مطالعه و امور مختلف تفريحي پر کنيد، طوري که تقريبا وقت خالي طي روز برايتان باقي نماند. به ياد داشته باشيد، استرس ها زماني به سراغمان مي آيند که قصد داريم همواره همگان را از خود راضي نگه داريم؛ بنابراين اول افکار غيرمنطقي تان و سپس احساساتي را که به دنبال آن تجربه مي کنيد بررسي کنيد. براي تغيير دادن احساسات تان لازم است افکارتان را تغيير دهيد.

۴ – همان کسي باشيد که دوست داريد: به ياد داشته باشيد که آنقدر فرصت نداريم که به خاطر ديگران زندگي کنيم. قبل از هر کسي جسم و روان خودتان را دوست داشته باشيد. دوست داشتن خود و عزت نفس با خودخواهي و غرور بي جا تفاوت بسيار دارد!
به قول شکسپير: سعي کنيد همان کسي باشيد که دوست داريد، تا مجبور نشويد آن چه را که هستيد دوست داشته باشيد.
پريسا غفوريان- کارشناس ارشد روان شناسي باليني: خراسان

منبع: migna.ir

همچنین ببینید

خانم ها بخوانند و بدانند …

⭕️ حوادث ناگوار را از همسرتان پنهان نکنید، چرا که ممکن است او از راه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.