سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

شخصیت شناسی: فهمیدید با خودتان چندچندید؟

در این مطلب، بخشی از پژوهشهای شخصیتشناسی دکتر کریستوفر جرمر را آوردیم تا در میان یافته هایش به دنبال سبک شخصیتی خود بگردید و اشتباهات تصمیمگیری و حل مسئلهتان را بشناسید.

قرار نیست حتما شخصیت خود را در میان چهار گروهی که معرفی کردهایم، پیدا کنید اما اگر زندگی به کامتان شیرین نمیآید و بیشتر از آنچه باید کارها را سخت میگیرید احتمالا در گروه یکی از شخصیتهای دردسرسازی که در شماره قبل معرفی کردهایم یا در ادامه میآوریم، جا میگیرید.

کرم ذهن دارید؟

۱٫ مدام با ذهنتان درگیرید؟

۲٫ با فکر و خیالها خودآزاری میکنید؟

۳٫ در هر شرایطی میخواهید مشکلات را با منطقیترین را ه حل کنید؟

۴٫ احساسات در زندگی شما جایی ندارد و حتی مشکلات عاطفی را میخواهید با راههای منطقی و محاسباتی حل کنید؟

اگر کرم ذهن دارید…

آنقدر با احساسات بیگانه اید که با وجود تلاش زیادتان برای حل کردن مشکلات، اغلب اطرافیانتان را آزرده میکنید. شما با تکیه بیش از اندازه به منطق، مدام خود را غرق فکر و خیال میکنید و گاهی برای پیدا کردن یک راهحل ایدهآل آنقدر انرژی میسوزانید که نمیتوانید لذت واقعی عبور از بحران را احساس کنید و البته بهخاطر خستگی و فکرزده بودنتان نمیتوانید دیگران را هم در چنین لذتی شریک کنید. عجیب نیست اگر بار تمام مشکلات زندگی به دوش شما بیفتد. چراکه شما به هوش و توانایی هیچ کس به اندازه عقل و منطق خودتان اعتماد ندارید.

فراموش نکنید…

– همه مشکلات قابل حل نیستند. هرقدر هم که ذهنتان توانمند باشد، بازهم میتوانید تنها برخی چالشها را حل کنید.

– احساسات شاید آشفته و بینظم به نظر برسند اما گاهی بهترین راه برای بیرون آمدن از بحرانها هستند.

– به مشکلات برای حل شدن زمان بدهید. صرف انرژی روانی زیاد تنها توانایی شما برای برداشتن قدمهای موثر را کم میکند.

– گاهی دیگران بیشتر از آنچه به کمک شما نیاز داشته باشند، میخواهند احساساتشان را درک و آرامشان کنید .

پروانه هستید؟

۱٫ به سادگی از چیزها خسته میشوید؟

۲٫ کارها را نیمهکاره رها میکنید و انجام و تمام کردن پروژههای مختلف برایتان غیرقابل تحمل است؟

۳٫ با ثبات میانهای ندارید و مدام از این شاخه به آن شاخه می پرید؟

اگر پروانه هستید

کارنامه زندگی شما پر است از پروژههای نیمه کاره و ناتمام. شما با هیجان زیاد تصمیم میگیرید اما پس از مواجه شدن با اولین سختی از ادامه راه منصرف میشوید و در آرزوی پیدا کردن راهی سادهتر به دنبال کار دیگری میروید. بهخاطر ناتوانیتان در رفتن از یک خط مستقیم، از اغلب همسالانتان عقب ماندهاید و یک دنیا آرزوی ناکام دارید که بهخاطر از این شاخه به آن شاخه پریدنهایتان به آنها نرسیدهاید.

فراموش نکنید:

– خاطراتتان را یک دور مرور کنید. بهخاطر از این شاخه به آن شاخه پریدن چه فرصتهایی را از دست دادهاید و چقدر راه خود را طولانی کردهاید؟

– میدانیم که دست خودتان نیست اما اگر احساس میکنید توان یا تمرکز تمام کردن کاری را ندارید، از حمایت دیگران استفاده کنید.

– به شناسنامهتان نگاه کنید. دیگر زمانی برای تلف کردن نمانده و باید به ثباتی در زندگی خانوادگی، کاری و اجتماعیتان برسید. پس در اولین قدم با شرکت در دورههای یوگا و هوشیاری تمرکزتان را افزایش دهید.

میان زمین و هوایید؟

در لحظه زندگی میکنید و به فکر فردا نیستید؟

نمیتوانید خودتان را به یک چیز متعهد کنید؟

آدمهای دیگر فکر میکنند شما بیخیالید؟

نمیتوانید تصمیم بگیرید و موضوعات زندگیتان را اولویتبندی کنید؟

اگر میان زمین و هوایید…

برای شما نه گذشته معنایی دارد و نه آینده. به همین دلیل نه از پیشامدهای گذشته درس میگیرید و نه خود را برای رخدادهای آینده آماده میکنید. از نظر دیگران شما فردی شاد و آرام هستید اما آماده نبودتان برای مواجهه با مشکلات احتمالی و چالشهای پیش رو به شما اجازه نمیدهد که واقعا شاد و آرام باشید. شما برای خلاص شدن از فکر و خیال، مشکلات را حل نمیکنید بلکه به مکانیسم دفاعی انکار متوصل میشوید و بدون حل کردن سختیهای زندگیتان از آنها رو برمیگردانید.

فراموش نکنید:

– مراقب باشید آسانگیری شما به مرز بیخیالی وارد نشود و باعث از دست دادن موقعیتهایتان نشود. آرامش داشتن عالی است اما گاهی آرامش در گرو برداشتن قدمهای موثر است نه یکجا نشستن و بیتفاوتی.

– قبل از آنکه یک لحظه دیگر از زندگیتان را بگذرانید، باید این واقعیت را باور کنید که عقربههای ساعت سریع میچرخند و صفحه تقویمی که خط میخورد دیگر برنمیگردد. زندگی در لحظه عالی است اما به شرط آنکه چشمانداز آینده را نادیده نگیرید و بدون از دست دادن حال برای روزهای بعدی آماده شوید.

معلم اخلاقید؟

به راحتی در مورد آدمها قضاوت میکنید؟

مرزهای محکم و غیرقابل انعطافی در مورد خوبی و بدی دارید؟

وقتی آدمها مطابق مرزهای شما رفتار نمیکنند، در مقابلشان جبهه میگیرید و رویشان برچسب میزنید؟

از خودتان مراقبت نمیکنید چون به نظرتان افراطی و خودخواهانه است؟

اگر معلم اخلاقید…

– برای شما جهان تنها در چند جمله تعریف میشود و اگر آدمهای دیگر هم تعریفی مشابه شما نداشته باشند، از آنها ناامید میشوید.

– شما زندگی سختی دارید. مدام با ذرهبین به رفتارها و افکار دیگران خیره میشوید و در ذهنتان آنها را تحلیل میکنید و انرژیای را که باید صرف آرامش و بهبود زندگی خودتان بکنید، بیهوده در این موارد صرف میکنید. ابعاد مثبت و دوستداشتنی آدمها برایتان در اولویت نیست و کافی است رفتاری که از نظرتان اشتباه است را از سوی آنها ببینید تا سختگیرانه دورشان را خط بکشید و خود را از رابطهای که جنبههای مثبتی هم میتوانست داشته باشد، محروم کنید.

فراموش نکنید

– نگاهی به خودتان بیندازید. آیا اشتغال ذهنی مداومی که بهخاطر رفتار و سبک زندگی دیگران برای خود ایجاد کردهاید، شما را آزار نمیدهد؟ همه ما ابعاد ناخوشایندی هم در شخصیتمان داریم و در شرایط سخت خیلی از قانونها را رعایت نمیکنیم. پس تا در جایگاه دیگران قرار نگرفتهاید و دنیا را از دریچه دید آنها ندیدهاید، روی رفتارهایشان برچسب نزنید.

– زندگی خودتان را آنطور که دوست دارید اداره کنید اما از دیگران انتظار نداشته باشید بهخاطر شما و شبیه شما زندگی کنند. با چنین انتظاری شما تنها حلقه آدمهای اطرافتان را تنگتر خواهید کرد.

منبع: khatoonbanoo.ir

همچنین ببینید

جالب ترین سنگ قبرهای ساخته شده در جهان

در بعضی از قبرستان های جهان سنگ قبرهایی وجود دارد که بسیار عجیب و غریب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.