دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

شناسایی و آموزش راه رفتن به کودکان

شناسائی روش های راه رفتن
کودکانی هستند که از ۱۰ ماهگی به راه می افتند در صورتی که برخی دیگر تا ۱۸ ماهگی دست مادرشان را ول نمی کنند. اگر تا ۱۸ ماهگی کودک به تنهائی راه نرفت، آن وقت می توان از تأخیر در راه رفتن سخن گفت و باید او را به پزشک نشان داد.

علل تأخیر در راه رفتن بسیار است: برای اینکه کودکی شروع به راه رفتن کند، لازم است شرایطی فراهم باشد و اگر در یکی از شرایط خلل وارد شود، تأخیر ایجاد خواهد شد.

▪ شرایط راه رفتن:
رشد کودک باید عادی باشد، حالت عمومیش رضایت بخش و تکامل هوشی و حسی وی هماهنگ باشد. بنابراین برای راه رفتن، طفل نه تنها به ماهیچه ها و استخوان های خوب احتیاج دارد بلکه به اراده قوه ابتکار و شجاعت نیز محتاج است. همچنین اعتماد اطرافیان برای وی لازم است. بر طبق این که یکی از این شرایط اشکالی داشته باشند، تأخیر در راه رفتن کم و بیش طولانی خواهد شد. اگر در حالت عمومی طفل ضعفی ایجاد شود، (به بیماری های متعددی دچار شده و مدت طولانی بستری بوده است و غیره) تأخیر در راه رفتنا چند هفته و یا چند ماه خواهد بود. به همین ترتیب اگر کودک به دنبال ناکافی بودن مواد غذائی، کمبود آفتاب، هوا و تحریک دچار راشیتیسم شده باشد، تأخیر در راه رفتن بستگی به حاد بودن وضع او دارد. کودک بیش از اندازه چاق، به دلیل سنگینی وزن، دیرتر از کودک دیگر راه برود.
جدی تر از همه حالت کودکی است که نیاز به محبت و اعتمادش ارضاء نشده است. کودکی که خیلی مورد توجه نیست دوست ندارد به زندگی ادامه دهد ـ و یا اصلاً آرزوی زندگی کردن ندارد ـ بنابراین به چه دلیل مایل به راه رفتن باشد؟ چه کسی را می خواهد خوشحال کند؟

▪ درمان: ارضاء کردن کمبودهای جسمی و روانی او، استراحت کافی، تأمین کمبود ویتامین های مختلف، تمرین راه رفتن، نشان دادن علاقه و جلب اعتماد اطرافیان.
علل دیگر تأخیر مربوط به استخوان ها و ماهیچه ها می شود. کودک نمی تواند راه برود. چون وجود نقصی در ران ها از این کار ممانعت می کند. همین تأخیر در راه رفتن باعث می شود که والدین و یا پزشک به این نقص پی ببرند، ناراحتی کف پا یکی دیگر از علل است. گاعی علت تأخیر در نزد کودک ۲ ساله ای که هنوز راه نمی رود مربوط به لاغری ماهیچه های ساق پا وی است. این لاغری مربوط به فلج اطفال است که تا آن هنگام مشاهده نشده بود و یا به یک بیماری ارثی ماهیچه ای ارتباط پیدا می کند. بالاخره آخرین علت تأخیر در راه رفتن مربوط به نارسائی مغز می شود. طفل دارای هوش عادی است اما یک ضایعه مادرزادی و یا اکتسابی باعث فلجی تصلب و یا اختلال در تعادل وی می گردد. (امروزه آن را نقص تحرک مغزی می نامند)
در این زمینه اگر در کودک ضعف مغزی وجود داشته باشد و در نتیجه وی تکامل حاصل نیابد، معمولاً در چنین حالت هائی تأخیر در راه رفتن تنها علامت نارسائی مغز نیست. طفل نه تنها راه نمی رود بلکه قادر به نگه داشتن ادرار خود نیست تنها چند کلمه حرف می زند و اشیاء از دستش می افتند. سن عقلی او از سن حقیقی اش کمتر است و راه رفتن را یا خیلی دیر شروع می کند و یا اصلاً شروع نمی کند.
پزشک معالج سفارش های لازم را خواهد کرد. تمرین های فیزیکی به این نوع کودکان اجازه خواهد داد تا اندازه ای پیشرفت کنند. صبر و حوصله و محبت باعث می شود که کودک از عقب ماندگی خود زیاد رنج نبرد.

برای آماده کردن کودک برای راه رفتن وسائل زیادی وجود دارد. در این مورد باید دو نکته را در نظر گرفت:
۱. به کودک نباید راه رفتن را آموخت. زیرا برتر از تمام وسائلی که در جهان موجود هستند، طبیعت خود به موقع عمل می کند. بنابراین هیچ گونه وسائلی باعث زودتر به راه افتادن طفل نمی شود. برخی از والدین علاقه بیش از حدی به زودتر راه انداختن فرزندشان دارند که عملی است اشتباه.

۲. اگر کودکی را برای مدت زیادی سر پا نگه دارند ولو این که پشتش به چیزی تکیه داشته باشد یا آن را بگیرند، ستون فقرات کودک خسته می شود.
اگر علاقه مند به خرید روروک هستید، و همچنین فرزندتان از آن خوشش می آید روروکی برایش تهیه کنید، ولی توجه کنید از نوعی باشد که برای جلو بردن آن کودک مجبور نگردد پاهایش را بیش از حد باز نگه دارد و به نشیمنگاهش فشار زیادی وارد آورد.
بهترین روش برای سهولت راه رفتن کودک این است که اجازه دهید وی کالسکه و یا یک صندلی را به جلو هل دهد. زمانی که فرزندتان راه رفتن را یاد گرفت به تناوب یکی از بازوهای او را بگیرید تا خسته نشود.

منبع: hadisemaman.blogfa.com

همچنین ببینید

خانم ها بخوانند و بدانند …

⭕️ حوادث ناگوار را از همسرتان پنهان نکنید، چرا که ممکن است او از راه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.