دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

چگونه با دندانهای مصنوعی مان کنار بیاییم؟

43324324 1 چگونه با دندانهای مصنوعی مان کنار بیاییم؟

جمله آشنایی است: «بکش دکتر جان! همه اش را بکش و یک دست دندان شیک برام بساز. قیمتش مهم نیست. دندون خوب خارجی بگذار که حالا حالاها برام کار کنه. دیگه از دست این دندونای یکی در میونم خسته شدم.»

متاسفانه این یک تفکر عمومی است که دندانهای مصنوعی، بسیار خوب و کارا می توانند جایگزین دندانهای دائمی شوند. به دنبال این طرز تفکر، بسیاری از افراد داوطلبانه برای کشیدن دندان های باقی مانده شان به مطب ها و مراکز دندانپزشکی مراجعه می کنند و درخواست ساخت دندان مصنوعی را دارند. هر چند با پیشرفت تکنولوژی و دانش و هنر دندانپزشکی دندانهای مصنوعی امروزی بسیار راحت تر و کاراتر از دندانهای مصنوعی سابق اند، اما واقعیت این است که دندانهای مصنوعی عضوی خارجی محسوب می شوند، تحمل و پذیرش آن برای اکثر افراد با دشواری و کلافگی همراه است و نگهداری آنها نیز مستلزم صرف وقت و دقت ویژه ای است.

پروتز دندانی چیست؟

هر عضو مصنوعی که جایگزین عضو از دست رفته باشد پروتز نامیده می شود. در مورد دندان، این عضو جایگزین، پروتز دندانی نام می گیرد. پروتزهای دندانی به دو گروه تقسیم می شوند و این تقسیم بندی بر اساس امکان خارج کردن یا نکردن پروتز از دهان انجام می شود. به پروتزهایی که امکان خارج کردن آنها از دهان و تمیز کردن آنها وجود دارد پروتز متحرک می گویند. به پروتزهایی که امکان خارج کردن آنها از دهان نباشد، پروتز ثابت می گویند. پروتز متحرک ممکن است جایگزین بعضی از دندانها باشد که در اصطلاح به «پروتز پارسیل» معروف است. دندان مصنوعی یا «دست دندان» تمام دندانهای فرد را جایگزین می کند.

اولین روزها با دست دندان

در دو روز اولی که دندان مصنوعی تان را تحویل می گیرید، بهتر است شب و روز آن را در دهانتان نگه دارید. این کار باعث می شود که زودتر به دندانتان عادت کنید. در این مدت فقط برای تمیز کردن دندان بعد از هر غذا آن را از دهان خارج کنید. نگهداری دو روزه دندان مصنوعی در دهان باعث می شود که خطاها و اشکالات آن نیز به خوبی مشخص شود و در مراجعه بعدی بتوانید آن را با دندانپزشکتان مطرح کنید. اگر نگهداری طولانی دندان در دهان شما را بسیار آزرده می کند و احساس «کلافگی» و یا «تب» دارید می توانید مدتی دندان مصنوعی را از دهان خارج کرده و به تدریج ساعات استفاده از آن را اضافه کنید.

بعد از یکی دو روز بهتر است برای بررسی وضعیت دندان مصنوعی تان و معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

بعد از این مدت بهتر است در طول ۲۴ ساعت، ۸ ساعت دندان را از دهانتان خارج کنید و بهترین موقع برای خارج کردن پروتز، شب هنگام خواب است. افرادی که بصورت مداوم از دندان مصنوعی شان استفاده می کنند، بافت و مخاط دهانشان را به شدت تحت فشار قرار خواهند داد.

آیا دندان مصنوعی هم مسواک لازم دارد؟

بله، روزی ۲ بار با یک مسواک نرم و صابون مایع، دندان مصنوعی تان را شستشو دهید. بهتر است، این شستشو بالای یک کاسه یا سینک دستشویی پر از آب انجام شود که اگر احیاناً دندان مصنوعی از دستتان ول شد، نشکند و آسیب نبیند.

بسیاری از پروتزهای دندانی از جنس «آکریل» هستند و آکریل در برابر برخی مواد آسیب پذیر است. بهترین روش برای نظافت دندانهای مصنوعی استفاده از «تمیزکننده های آنزیمی» کارخانه هاست اما اگر این تمیز کننده ها را در اختیار ندارید، می توانید از وایتکس برای ضد عفونی کردن دندانتان استفاده کنید. وایتکس و سایر سفید کننده های خانگی ترکیب هیپوکلریت سدیم هستند. یک قاشق غذاخوری از ماده سفیدکننده را در یک لیوان آب حل کنید و دست دندانتان را به مدت یک ساعت در آن قرار دهید (از این روش نمی توانید برای دندانهایی که قسمت فلزی دارد،استفاده کنید.) پس از یک ساعت دست دندانتان را از محلول خارج کرده و آن را با یک مسواک نرم و صابون مایع آنتی باکتریال بشویید. پس از شستشو، برای از بین رفتن بوی وایتکس، پروتز را به مدت ۳۰-۱۵ دقیقه درون آب قرار دهید و سپس در دهان بگذارید. روش دیگر برای ضد عفونی کردن دندانهای مصنوعی استفاده از یک قاشق غذاخوری سرکه سفید در یک لیوان آب است.

چرا باید شستشوی هفتگی و روزانه دندان مصنوعی انجام شود.

تجمع موجودات ریز باقیمانده مواد غذایی، موجب ایجاد بوی بدی در دست دندان مصنوعی خواهد شد. اگر این شستشوی و تمیز کردن انجام نشود، برخی خرده های غذایی و میکروب ها درون خلل و فرج میکروسکوپی آکریل نفوذ کرده و پس از یک سال یا دو سالی که کسی که هیچ گونه حساسیتی به آکریل نداشته است، ناگهان به دست دندان حساسیت پیدا می کند. این حساسیت به دلیل آکریل نیست به دلیل همان مواد نفوذ کرده درون آکریل است که موجب تورم و پرخونی لثه های بیماران می شود.

رعایت بهداشت دهان

بعد از هر غذا ضمن شستشوی پروتزها، دهان بایستی حداقل با آب شسته شود. استفاده از دهان شویه ها که ساده ترین آنها آب نمک ولرم (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب ولرم) می باشد، بعد از هر غذا به حفظ سلامت دهان کمک می کند. به بیمارانی که دست دندان دارند باید توصیه نمود که هر شب قبل از خواب، بعد از خارج کردن پروتزها از دهان، مخاط دهان را یا مسواک نرم ماساژ دهند. جهت مسواک زدن دهانهای بی دندان در همان جهت مسواک زدن در افراد با دندان می باشد. برخی از بیماران ممکن است بوسیله مسواک به بافت های نرم دهان صدمه بزنند. به این بیماران توصیه می شود که برای تمیز کردن سطوح مخاط زیر پروتز و ماساژ آنها، از یک پارچه نرم یا حوله کم ضخامت نرم و مرطوب استفاده کنند. پارچه باید مرطوب شده و تمام انساج زیرین پروتز خوب تمیز شده و ماساژ داده شود. خلاصه اینکه به بیماران باید تفهیم گردد که با رعایت بهداشت دهان و پروتزها نگذارند ضایعات ناشی از پروتزها به سراغ آنها بیاید.

ایا می شود از چسبهای دندان مصنوعی استفاده کرد؟

اگر پروتزی اصلاً در دهان گیر ندارد و مرتب از دهان خارج می شود، بهتر است برای اصلاح و بازسازی آن اقدام شود ولی وقتی بیمار برای سخنرانی یا بهتر خوردن برخی غذاها نیاز به چسبندگی بیشتر دست دندان در دهانش دارد اشکالی ندارد که د این موارد از چسب دندان مصنوعی استفاده کند. پس برای رفع عیب نیست بلکه برای کمک کردن به ثبات و گیر پروتز است.

دندان مصنوعی چند سال یک بار باید عوض شود؟

تعویض پروتز کاملاً به افراد وابسته است. گاهی یک فرد تا ۱۰ سال میتواند بایک پروتز سر کند ولی بعضی ها بعد ۱-۲ سال باید آن را عوض کنند. پروتز بر روی بستر استخوانی قرار دارد و این استخوان ممکن است در دهان افراد مختلف با سرعت های متفاوت تحلیل رود. خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی این تغییرات استخوانی را بیشتر تجربه کرده و باید پروتز را زودتر عوض کنند. افراد عادی تا ۵ سال می توانند از یک دست دندان استفاده کنند ولی در سال اول هر ۶ ماه یک بار و در سال های بعدی هر سال یک بار پروتز باید بررسی شود تا اگر تطابق برقرار نباشد با دادن یک آستر در پروتز این تطابق برقرار شود و یا به کلی پروتز تعویض شود.

با تشکر از دکتر: فرین میزانیان

همچنین ببینید

درمان سردرد بدون دارو

سردردهاي مداوم يا ميگرن مي تواند به يک کابوس تبديل شود. بسياري از مواقع شايد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.