جمعه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

مودم (modem)

مودم وسیله ای است که امکان برقراری ارتباط دو کامپیوتر از طریق خط تلفن را برقرار می سازد. مودم فرستنده ابتدا سیگنالهای دیجیتال کامپیوتر (که برای کامپیوتر قابل درک است) را با سیگنالهای آنالوگ تبدیل می کنید تا بتوان با خط تلفن عبور کند. و بالعکس اطلاعاتی که از طریق خط تلفن به کامپیوتر ارسال می شود به زبان قابل فهم رایانه تبدیل می کند.

مودم ها به دو دسته تقسیم می شوند:
۱_ مودم های internal: این نوع مودم در داخل case کامپیوتر در یکی از شکایتهای توسعه نصب می شوند.
۲_ مودم External: این مودم در بیرون از case کامیپوتر وصل می شوند.

سرعت مودمها:
هر چه سرعت مودم بیشتر باشد زمان دریافت و یا ارسال اطلاعات کوتاهتر می باشد سرعت مودم بر حسب بیت در ثانیه یا bps اندازه گیری می شود. مودمهای اولیه ۳۰۰ و ۱۲۰۰ و ۲۴۰۰ bps بودند و بعد مودمهای با سرعت ۹۶۰۰ و ۱۴۴۰۰ و ۲۸۸۰۰ و ۳۳۶۰۰ bps در بازار آمدند و در حال حاضر مودمها bps 56600 و بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه: چیپ هایی بر روی مودم وجود دارد که معمولاً یک تا سه چیپ می باشد. هر چه این چیپ ها بیشتر باشد سرعت بیشتر و قطع شدن در هنگام کار کمتر می شود.

کار اصلی مودم:
مودم بیشتر برای اتصال internet و کارهای تلفن و فکس مورد استفاده قرار می گیرد.

خروجی های مودم:
مودمها عمدتاً دو کانکتور line و phone دارند که کانکتور line برای وصل کردن خط تلفن به کامپیوتر و کانکتور phone برای وصل کردن دستگاه تلفن به کامپیوتر و کانکتوری برای خروجی صدا و کانکتوری برای خروجی صدا و کانکتوری برای ضبط Mic است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.