پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

برد اصلی (مادر برد Main board)

همانطور که از نام این وسیله معلوم است اصلی ترین برد در کامپیوتر است که تمام قطعات کامپیوتر بصورت مستقیم یا غیر مستقیم به آن متصل می شوند.
بر روی برد اصلی تعدادی شکاف که محل قرار گرفتن کارتهای گوناگون است موجود می باشد. همچنین بر روی آن محلی برای استقرار cpu تعبیه شده است.
شکافهای خاصی نیز برای حافظه Ram وجود دارد و کانکتوری برای تغذیه سیستم در نظر گرفته شده است سیمهای Case نیز در کانکتور خاص خود روی مادربرد نصب می شود.

کابلهای داده CD.ROM و هارد دیسک و فلاپی درایو نیز ه برد اصلی متصل می شود.
پورت چاپگر و ماوس نیز هر کدام توسط یک کابل رابط برد اصلی متصل می شود.

شکافهای توسعه (Slot) می توانند از نوع ISA و AGP باشند که سرعت تبادل اطلاعات در شکافهای AGP بیشتر از PCI می باشد و سرعت اسلاتهای PCI بیشتر از اسلاتهای ISA می باشد.

شکاف AGPبراس وار کردن کارت گرافیک در نظر گرفته شده.
شکاف PCI برای سوار کردن کارت هایی مثل (مودم، کارت صدا و کارت شبکه) در نظر گرفته شده.

شکاف ISA معمولاً قطعات قدیمی مثل کارت صدا و مودم و غیره در آن نصب می شود.

شکافهای مربوط به حافظه ROM در بردهای اصلی پنتویم از نوع ۷۲ پین و ۱۶۸ پین می باشد و در مادربردها معمولاً از RAM های ۱۶۸ پین SD و DDR به کار می رود.

روی بردها های اصلی نوعی حافظه فقط خواندنی ROM وجود دارد که اطلاعات و تنظیمات اصلی کامپیوتر در آن قرار دارد. این حافظه انرژی خود را برای نگهداری اطلاعات در صورت خاموش بودن کامپیوتر از یک باتری تأمین می کند.

USB چیست؟
پورت جدیدی می باشد که دارای سرعت بسیار بالاتری نسبت به پورتهای دیگر داشته و در مادربردهای جدید از آنها استفاده می شود و برای اتصال دستگاه ها به سیستم به کار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.