دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

اصطلاحات کامپیوتری

سخت افزار: Harware
اجرا فیزیکی یک سیستم کامیپوتری، از جمله تجهیزات جانبی چون چاپگر، مودم ها و ماوس می باشد، یا به زبان ساده تر هر چیز از کامپیوتر که قابل لمس کردن باشد سخت افزار فته می شود.
مانند قطعات داخل کیس سیستم و لوازم جانبی مانند مانیتو، کیبورد، ماوس و غیره… می توان نام برد.

نرم افزار: sottware
برنامه های کامپیوتری؛ دستورالعمل هایی که سبب کارکردن سخت افزار می شود. نرم افزارهای سیستمی مثل سیستم عامل عملکرد سیستم را بر عهده دارند.
برنامه های کاربردی مثل واژه پردازی، صحفه های گسترده و بانک اطلاعاتی کارهایی را انجام می دهند که اشخاص به خاطر آن از کامپیوتر ها استفاده می کنندف دو دسته دیگر که نه سیستمی هستند و نه کاربردی و لیکن هر دو دسته را دارن نرم افزارهای شبکه و زبانهای برنامه سازی می باشد.

پنتیوم: pentium
خانواده ریز پردازنده های ۳۲ بیتی که در مارس ۱۹۹۳ پس از ریز پردازنده i486 به بازار آمده، خانواده پنتیوم از ریز پردازنده های مبتنی بر cisc تشکیل شده اند و بین ۳ (مدل هاب قدیمی تر) تا ۱/۷میلیون ترانزیستور دارند.
ریز پردازنده های که با حداکثر سرعت ۱۳۳مگاهرتز در ۱۹۹۳ معرفی شد، پنتیوم پرو با سرعت ۲۰۰_۱۵۰ مگاهرتز در ۱۹۹۵ معرفی شد. پنتیوم ۲(ریز پردازنده ای با سرعت ۲۳۳_۴۵۰ مگاهرتز در ۱۹۹۷ معرفی شد.) در سال ۱۹۹۸ پنتیوم با سرعت ۲۶۶_۴۳۳ مگا و غیره… معرفی شدند.
پنتویم ۳(یک ریز پردازنده ۴۵۰ تا ۵۰۰ مگا هرتزی که در سال ۱۹۹۹ معرفی شدند.

پردازنده: AMD
پردازنده ای که توسط شرکت Advanced Micro تولید شده اند و از نظر کارآیی با پنتیوم۲ و بالاتر سازگار هستند. AMD_K6 و AMD_K7 پردازنده های سازگار با ویندوز هستند که از MMX پشتیبانی می کنند و برنامه های ۳۲ بیتی را اجرا می کنند.
این ریز پردازنده ها ۸/۸میلیون ترانزیستور دارند از جمله کش های ۶۴کیلو بایتی و ۱۲۸کلیو بایتی برای سریعتر و بر اساس تکنولوژی بنا شده اند.

ویندوز Windows NT NT
سیستم عاملی که میکروسافت در سال ۱۹۹۳ عرضه کرد. سیستم عامل ویندوز NT که گاهی اوقات صرفا Nt نامیده می شوند پیشرفته ترین عضو خانواده سیستم عامل میکروسافت می باشد.

ویندوز ۲۰۰۰ Windows2000
خطی از سیستم عامل ها و سرویس دهنده شبکه ها که میکروسافت در سال ۱۹۹۸ معرفی نمود. ویندوز ۲۰۰۰ که به عنوان جایگزین ویندوز Nt بنا شده است و رابطی دارد که شباهت زیادی به رابط ویندوز Nt و ۹X دارد.

ویندوز Windows CE CE
یک سیستم عامل کوچک که میکروسافت برای کامیپوترهای شخصی دستی و کوچک طراحی نموده و در سیستم هایی چون Autopc گنجانده شده است.

ویندوز Wiandows DNA DAN
مخفف Wiandows Distributed interNet Application می باشد.
یک چارچوب کاری که در سال ۱۹۹۷ به عنوان روشی برای یکی کردن تکنولوژی وب و سرویس گیرنده / سرویس دهنده در تولید برنامه های چند لایه ای مقیاس پذیر معرفی شد.

مکینتاش Macintosh
سری مشهور از کامپیوتر های شخصی که در ژانویه سال ۱۹۸۴ توسط شرکت Apple computer معرفی شد.
مکینتاش از نخستین کامیپوتر های شخصی بود که از یک فلاپی دیسک ۲/۱ ۳اینچ استفاده نمود.
مکینتاش همچنین نخستین کامیپوتری بود که از ریز پردازنده ۳۲بیتی ۶۸۰۰۰ موتورولا استفاده کرد. علیرغم ویژگیهای کاربر پسندش، مکینتاش بازار فروش را در طی دهه ۹۰ میلادی به کامیپوتر شخصی سازگار با آی بی ام باخت اما هنوز هم به طور گسترده ای در نشر کامپیوتری و برنامه های کاربردی مربوط به کارهای گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

PC دستی handheld pc
کامیپوتری که آنقدر کوچک است که در جیب یک کت جای می گیرد و مثلاً توان ویندوز ce و برنامه های کاربردی آن سیستم عامل را اجرا نمایید.

ریز پردارنده CPU
مخفف Contral Proccessing Unit واحد محاسبات و کنترل یک کامیپوتر میباشد. Cpu وسیله ای است که دستورالعملها را تفسیر و اجرا می کند.
پردازنده را بر حسب سرعت و مقدار CACHE و مقدار محاسبات در هر ثانیه سنجیده می شود.

رده بندی CPU
رده بندی PENYIUM می باشد، که در مدلهای P1،p2،p3،P4 به بازار عرضه شده که هر یک از آنها دارای سرعت های مختلفی می باشند. که این پردازنده ها را از یکدیگر متمایز می کند.
این پردازنده دارای رده های ری می یاشد:
۱_ CELERON
۲_ HAFCACHE
۳_ FULLCACHE
هر کدام از این مدلها دارای سرعت های مختلفی می باشد.

رده بندی AMD
پردازنده های AMD دارای رده بندی مختلف می باشد که به اختصار توضیحاتی داده می شود.
۱_ DURON: دارای سرعت های ۱۱۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ مگاهرتز می باشد.
۲_ ATHLON: دارای سرعت های ۱۴۰۰ و ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ مگاهرتز می باشد.
۳_ ATHLON XP: دارای سرعت های +۱۷۰۰،+۱۸۰۰،+۱۹۰۰،+۲۰۰۰ و … و +۲۴۰۰ می باشد.
۴_ BARTON: این مدل از سرعت +۲۵۰۰ تا +۳۲۰۰ مگاهرتز می باشد.
۵_ CLAW HAMMER
پردازنده AMD دارای رده بندی و سرعت های مختلفی می باشند، مطالب ذکر شده فوق، بعضی از مدلهای این پردازنده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.