سه شنبه , ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

ورزش صبحگاهی چه فوایدی دارد؟

هموطن سلام _چه ساعتی از روز بهترین زمان برای تمرینات ورزشی است جواب این سوال این است: هر ساعتی که مایل باشید ، اما مسئله ی مهم فقط بر گزار کردن آن است.

ورزش های مداوم قلبی-عروقی مثل پیاده روی، پله نوردی و دوچرخه سواری به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز موجب سوختن چربی می شود و اهمیتی ندارد که چه ساعتی از روز صورت می گیرد.
اما ، اگر می خواهید از هر دقیقه ی آن نهایت استفاده را ببرید، بهتر است که زودتر از خواب بیدار شده و صبح ها قبل از نخستین وعده ی غذایی این تمرینات را انجام دهید.
بر گزاری تمرینات با شکم خالی سه مزیت عمده در مقایسه با دیگر ساعات دارد:
صبح زود قبل از خوردن هر چیزی، سطح گلیکوژن در ماهیچه ها و کبد پایین است. اگر ساعت ۷ شب شام صرف می کنید و ساعت ۷ صبح نیز صبحانه تان را میل می کنید، ۱۲ ساعت بدون غذا خوردن را گذرانده اید ، در این ۱۲ ساعت گرسنگی و غذا نخوردن سطح گلیکوژن پایین می آید تا گلوکز مورد نیاز بدن را تامین کند. در نتیجه، شما با بدنی خالی از گلیکوژن و سطح قند پایین از خواب بیدار می شوید و بدن آماده سوزاندن چربی هاست. میزان چربی که می توانید بسوزانید نامشخص است اما تحقیقات نشان داده است که در این حالت تا ۳۰۰ در صد بیشتر چربی می سوزانید.
دومین مزیت انجام تمرینات صبح زود آثاراین ورزش ها است. وقتی تمرینات ورزشی قلبی-عروقی را انجام می دهید، نه فقط در تمرینات چربی می سوزانید، بلکه همچنان پس از اتمام تمرینات نیز چربی می سوزانید. چرا؟ چون تمرینات شدید متابولیسم بدن را حتی برای ساعت ها پس از تمام شدن ورزش بالا نگاه می دارد.
اگر تمرینات را هنگام شب انجام دهید، در طی تمرین چربی می سوزانید اما از مزیت دوم دیگر بهره ای نخواهید برد چون وقتی به خواب می روید متابولیسم بدنتان سریعاً پایین می آید وسوزاندن چربی فقط دلیل انجام تمرینات در صبح زود نیست.
سومین مزیت انجام تمرینات صبح زود، اشتیاق و انرژی است که همه ی روز با شما می ماند. هر چه تمرینتان دشوار تر باشد، میزان این انرژی و شور و شوق به دست آمده هم بیشتر خواهد شد.
ممکن است صبح زود از خواب بیدار شدن برایتان دشوار باشد، اما همیشه کارهای سختی را که به اتمام رسانده اید را به خاطر داشته باشید. چقدر برایتان شیرین و عالی بوده است… برای انجام این کار همیشه نتایجی را که به دست خواهید آورد در ذهن نگاه دارید. کم کم این مسئله برایتان به صورت عادت درخواهد آمد و دیگر دشواری روزهای اول را نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.