جمعه , ۱۱ آذر ۱۴۰۱

کشف هفت خواهر در سطح مریخ!

هموطن سلام : تصاویر نشان می دهد که دهانه این هفت غار بطرف آتشفشان “آرسیا مونز” باز می شوند. این آتشفشان 19 کیلومتر ارتفاع و 110 کیلومتر محیط پایه دارد.

کاوشگر “اودیسه مریخ” ناسا موفق به شناسایی و عکسبرداری هفت غار در سطح سیاره مریخ شد که به هفت خواهر معروف شده اند.
این کاوشگر که به تازگی در مدار اطراف سیاره سرخ قرار گرفته است با استفاده از “سیستم عکسبرداری با انتشار گرما” توانست یک نظام غاری را در سطح این سیاره شناسایی کند.
این تصاویر نشان می دهد که دهانه این هفت غار بطرف آتشفشان “آرسیا مونز” باز می شوند. این آتشفشان 19 کیلومتر ارتفاع و 110 کیلومتر محیط پایه دارد.
براساس گزارش پایگاه خبری ناسا، این غارهای کوچک که به “هفت خواهر” معروف شده اند به ترتیب ” دنا، چولی، وندی، آنی، آبی، نیکی و ژوان” نامگذاری شده اند.
این هفت خواهر سطح مریخ درمحیطی بین 100 تا 250 متر گسترده شده اند. این درحالی است که فرض می شود عمق این غارها بین 73 تا 130 متر باشند.
به اعتقاد دانشمندان بررسی کننده این تصاویر، کشف این غارها بسیار مهم است چراکه این غارها تنها ساختارهای طبیعی در سطح مریخ هستند که توانایی محفاظت از اشکال احتمالی حیات در سیاره سرخ را از آسیب های بمباران سنگ های آسمانی، تشعشعات فرابنفش و انرژی های پرقدرت گسیل شده از خورشید دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.