شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱

مومیایی حیرت انگیز دوشیزه ۱۵ ساله

564454343265 1 300x200 مومیایی حیرت انگیز دوشیزه ۱۵ ساله

هموطن : مومیایی یک دختر که باستان شناسان آن را “بی نقص” توصیف می کنند نخستین بار در آرژانتین به نمایش درآمد.
یک بازدیدکننده:”من متحیر شده ام.وقتی نگاهش می کنید هر لحظه انتظار دارید از جا بلند شود و زبان باز کند” .
صدها نفر برای دیدن مومیایی “دوشیزه” در موزه «سالتا» در شمال غربی آرژانتین صف کشیدند.
بقایای این دوشیزه که هنگام مرگ 15 ساله بود، درون گودال یخی 6700 متری آتشفشان کوه های «آند»که نزدیک مرز شیلی است کنار دختر و پسری خردسال پیدا شد.کارشناسان براین باورند که آنها 500 سال پیش به دست قوم «اینکا» قربانی شده اند.
دکتر «یوهان رینهارد»سرپرست گروه باستان شناس که این جنازه ها را سال 1998 کشف کرد می گوید:مومیایی هایی که به این خوبی حفظ شده باشد ندیده بودم.
تصور می شود این سه نفر که «کودکان لولایلاکو» لقب گرفته اند در آیین شکرگزاری ازآنچه «خدایان اینکا» نامیده می شدند،برای برداشت سالانه«ذرت»قربانی شده باشند.
مومیایی “دوشیزه” در محفظه ای پر از هوای سرد و مشابه شرایطی که در آن پیدا شد نمایش داده می شود.بازدیدکنندگان آرژانتینی نسبت به کیفیت مومیایی ابراز حیرت کرده اند زن گفت:”من متحیر شده ام.وقتی نگاهش می کنید هر لحظه انتظار دارید از جا بلند شود و زبان باز کند.”
این نمایش اما خشم چندین گروه بومی آرژانتین را هم به دنبال داشته است.«میگل سوارز» از قبیله دره «کالچاکیز» در سالتا اعلام کرد:نمایش مومیایی “اشتباهی بزرگ” است و امیدوارم بازدیدکنندگان به مرده احترام بگذارند.
امپراطوری اینکاها، زمانی بخش بزرگی از آمریکای جنوبی از جمله پرو و بولیوی امروزی تا مرکز شیلی و بخش هایی از آرژانتین را در بر می گرفت که 1532 میلادی با تهاجم اسپانیایی ها فروپاشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.