جمعه , ۱۱ آذر ۱۴۰۱

قدیمی ترین مورد استفاده انسان از عضو مصنوعی کشف شد

خبرگزاری ایرنا : دانشمندان انگليسي اعلام كردند يك انگشت شصت پاي مصنوعي كه در يك موميايي مصري كشف شده، ممكن است اولين نمونه استفاده انسان از يك عضو مصنوعي بدن باشد.
به گزاش روز يكشنبه شبكه خبري بي‌بي‌سي، گروهي از دانشگاه منچستر كه در اين‌باره تحقيق مي‌كند، اميدوار است بتواند ثابت كند كه اين شصت پاي مصنوعي كه از چوب و چرم ساخته شده به راه رفتن شخص كمك مي‌كرده است.
اين دانشمندان در حال آزمايش مشابه اين شصت پاي مصنوعي، بر روي داوطلباني هستند كه انگشت شصت پاي خود را از دست داده‌اند.
اگر اين آزمايشات نتيجه بخش باشد، در آن صورت مي‌توان گفت تاريخ اولين مورد استفاده بشر از يك عضو مصنوعي از ‪۳۰۰‬سال قبل از ميلاد كه در پي كشف يك پاي مصنوعي متعلق به آن تاريخ بود، قديمي تر است.
اين پاي مصنوعي كه از برنز ساخته شده و مربوط به دوره روم قديم است، در دانشگاه جراحان در لندن نگهداري مي‌شد، ولي بر اثر بمباران‌هاي لندن در جريان دومين جنگ جهاني از بين رفت.
“جكي فينچ” پژوهشگر در دانشگاه ليدز گفت : تاريخ شصت پاي مصنوعي مصري به ‪۱۰۶۹‬تا ‪۶۶۴‬سال قبل از ميلاد، بازمي‌گردد و اگر بتوانيم ثابت كنيم اين عضو مصنوعي به راه رفتن شخص كمك مي‌كرده، در آن صورت تاريخ استفاده بشر از يك عضو مصنوعي در پزشكي نزديك به ‪۷۰۰‬سال بيشتر به عقب برمي‌گردد.” در همين حال پژوهشگران در دانشگاه سالفورد، سرگرم مطالعه يك شصت پاي مصنوعي ديگري هستند كه در زمان حاضر در موزه انگليس به نمايش گذاشته شده و تاريخ آن به سال‌هاي ‪۱۲۹۵‬تا ‪۶۶۴‬قبل از ميلاد بازمي‌گردد.
از شكل ظاهري اين شصت پاي مصنوعي چنين برمي‌آيد كه صاحب آن در زمان حيات از آن استفاده مي‌كرده و اين طور نبوده كه آن را پس از مرگ شخص، در جريان موميايي كردن جسد، به دلايل مذهبي يا آيين مصري يا آيين‌هاي دوره فراعنه مصر، به پاي جسد وصل كرده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.