پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱

حقه های خاص چیدمان مبل

ابتکار: طراحي فضا و دکورداخلي خانه بدون شک با کمک دو عامل استعداد و تجربه امکان پذير است. بدون شک طراحي و آرايش فضا به حقه هاي خاص طراحان دکور نياز دارد. درحالي که افراد عادي و بسياري از صاحب خانه ها تنها به اين فکر مي کنند که مثلا مبلمان يا فلان وسيله را در مقابل کدام ديوار بگذارند، طراحان دکور علاوه بر اين مسئله به فضاي ايجاد شده ميان مبلمان و لوازم و نوع معماري و فضا در کنار هم نيز فکر مي کنند. مطلب زير که برگرفته از سايت شميم است به شما کمک مي کند تا فضاهاي کوچک را بزرگ تر جلوه دهيد و اتاق هاي نشيمن خودماني تر و راحت تري ايجاد کنيد.

فضاي کوچک را بزرگ تر جلوه دهيم
اگر مي خواهيد فضاي اتاق يا خانه تان را بزرگ تر جلوه دهيد بايد از الگوي تک رنگي استفاده کنيد. يعني تنها از يک رنگ يک دست و ثابت براي رنگ آميزي ديوارها و کف پوش و حتي فرش استفاد کنيد. نصب آينه برروي ديوار يا سقف مي تواند روشي سريع و موثر براي بزرگ تر جلوه دادن فضاي يک اتاق باشد. شما حتي مي توانيد کل ديوار را با آينه اي بزرگ بپوشانيد يا از تعداد زيادي سطوح صيقلي و انعکاسي چون شيشه يا ورقه هاي لوسيتي برروي در و ديوار استفاده کنيد.

به علاوه براي ايجاد حس بزرگي و جاداري فضا معمولا بهتر است از رنگ هاي روشن و در صورت امکان از پنجره هاي بزرگ کمک گرفته و اگر ممکن باشد از نور مصنوعي که از خارج اتاق يا پنجره به داخل مي تابد در شب استفاده کرد چرا که اين کار توجه بيننده به کوچکي فضا را کم مي کند. تا آنجايي که مي توانيد از نور و روشنايي بيشتر در خانه استفاده کنيد. اگر شما بتوانيد از سقف به عنوان يک شب نما و منعکس کننده همانند يک آسمان استفاده کنيد، مي توانيد فضاي تان را بزرگ تر جلوه دهيد و به علاوه شما با ايجاد نوعي جريان و موج و همبستگي در ميان اتاق مي توانيد فضا را بزرگ تر جلوه دهيد.

پوشاندن کف تمامي اتاق ها با کف پوشي يکدست و يکرنگ نيز راهي براي بزرگ تر و طولاني تر جلوه دادن فضاي يک خانه است. براي مثال مي توانيد کف تمامي اتاق ها را با کف پوش چوبي، پارکت يا سراميک بپوشانيد و اين کف پوش را از اتاق خواب به هال و پذيرايي ادامه دهيد. از همين روش مي توانيد براي ديوارها نيز استفاده کنيد يعني برروي تمامي ديوارها از رنگ و تزئيناتي مشابه بهره بگيريد. بنابراين يکدستي رنگ ديوارها و کف پوش و فضاهاي خالي ميان وسايل منزل موجب بزرگنمايي و هماهنگي فضا مي شود و تفکيک و جدايي دقيق ميان اتاق ها و فضاها و اين که يک اتاق در کجا آغاز و در کجا پايان مي يابد از بين خواهد رفت.

نکته ديگري که براي بزرگ تر کردن فضا بايد در نظر بگيريم اين است که هرچه مي توانيد از لوازم و مبلمان کمتر و ظريف تري در فضاي اتاق ها استفاده کنيد و تعداد لوازم يک اتاق را به حداقل برسانيد و فضا را خلوت تر کنيد و اجازه دهيد که تنها چند شي و وسيله اندک و کوچک اما زيبا جلوه گري کنند.

طراح دکور در اين جا با انتخاب يک تخت تاج دار و بلند و ميز عسلي بلندي که در کنار آن، در اين اتاق خواب گذاشته است نوعي خطاي حسي و تصور فضاي بزرگ تر را در اين اتاق کوچک به وجود آورده است. به علاوه رنگ آميزي ديوار پشت تاج تخت به شکل يک مربع يا قاب رنگي براي تخت باعث شده است که گوشه ها و کناره هاي سفيد ديوار اطراف اين مربع رنگي موجب بزرگ تر به نظر رسيدن اتاق شود البته آينه را فراموش نکنيد چرا که آينه ها هميشه در بزرگ تر به نظر رسيدن فضا مناسب هستند. بنابراين به خاطر داشته باشيد که هميشه خريدن مبلمان و لوازم و پرکردن فضا، راهي براي زيباتر کردن دکور و فضا نيست بلکه شما بايد سعي کنيد که فضا را خلق کنيد.

ايجاد فضايي خودماني و راحت در اتاق هاي بزرگ
شما گاه مي توانيد اتاقي در دل اتاق بزرگ تر ديگر ايجاد کنيد چرا که اين گنجايش و فضاهاي کوچک تر داخلي، به شما اجازه مي دهد که در عين حفظ وسعت فضا، محيطي گرم و کوچک تر در دل فضايي بزرگ و بي روح به وجود آوريد. با ايجاد گوشه هاي دنج کوچک در يک اتاق بزرگ مي توانيد فضاهاي راحت کوچک مختلفي براي افراد و منظورهاي متفاوت ايجاد کنيد. معمولا رنگ هاي تيره و گرم، فضاي يک اتاق بزرگ را راحت و گرم تر مي کنند. البته امکان رنگ آميزي سقف ها را نيز فراموش نکنيد. معمولا کوچک تر و تيره تر کردن فضاي يک اتاق موجب گرم و نرم تر به نظر رسيدن آن فضا خواهد شد و تنها با يک نورپردازي خوب مي توان اين فضاي تيره را دنج تر کرد.

براي راحت و گرم تر به نظر رسيدن يک فضا به خصوص فضاهاي بزرگ بهتر است از اجسام و لوازم با شکل پيچيده و شلوغ و پارچه هاي بافت داري چون مخمل، خز، جير و… در مبلمان ها استفاده کنيد!

سعي کنيد بيشتر لوازم زندگي و فعاليت خود را در مرکز اتاق بزرگي بچينيد و مرز و محدوده اتاق را با تکه هاي بزرگ مبلمان مشخص کنيد و بدين ترتيب بزرگي و بي قوارگي اتاق کمتر جلوه خواهد کرد. بنابراين به جاي استفاده از روش قديمي پارتيشن بندي يا کمد دکوري يا کتابخانه براي جداکردن و کوچک کردن يک اتاق بزرگ بهتر است به کمک وسايل و مبلمان ها در واقع يک يا چند فضا و اتاق کوچکتر در دل اتاق بزرگ تر به وجود آوريد و لوازم و مبلمان هاي خود را به دور قاليچه هاي رنگي کوچک بچينيد. معمولا رنگ هاي گرم تر فضاي يک خانه را گرم و صميمي تر مي کنند. البته شما حتما مجبور نيستيد از رنگ هاي متداول و معمول چون بژ تيره، کرم تيره يا رنگ هاي ديگري از اين دست استفاده کنيد، شما حتي مي توانيد از رنگ نارنجي هم کمک بگيريد. همچنين براي ايجاد فضايي گرم از پرده ها و پوشش هاي رويايي تري براي پنجره ها استفاده کنيد. معمولا ديوارها و پنجره هايي که با پارچه هاي نرم و ظريف پوشانده مي شود راحت و گرم تر به نظر مي رسند.

بنابراين اگر مي خواهيد فضاي بزرگتان کوچک و راحت تر به نظر برسد بهتر است از مبلمان نرم و راحت و رنگ هاي تيره اي چون نارنجي، انواع صورتي و قرمز که احساس آرامش بيشتري نسبت به رنگ هاي سرد ايجاد مي کنند در لوازم خانه استفاده کنيد، علاوه بر اين ريزش نور از فضايي وسيع تر در سقف بهتر از نور يک تک لامپ که مستقيم از بالاي سر بر اتاق مي تابد است چرا که نور اولي فضايي آرام تر را ايجاد مي کند.

رنگ هاي گرم، بافت هاي لطيف و نرم و نورپردازي خوب در اين اتاق همگي با هم موجب گرم و راحت به نظر رسيدن فضاي اين اتاق شده اند. بعلاوه چيدن تعداد بيشتري لوازم و مبلمان در مرکز اين اتاق، در واقع فضاي دنجي براي استراحت و گفتگوي صميمي در اين اتاق بزرگ به وجود آورده است.

نکاتي ريز در دکوراسيون منزل
بر خلاف تصور برخي از خانم ها، براي تغيير دکوراسيون منزل نياز به هزينه هاي سنگين و گزاف نيست. راه هاي زيادي وجود دارد که با انجام آنها مي توانيم خانه اي زيبا و دلنشين بسازيم. فقط کافي است ذوق و سليقه مان را به کار ببريم و از وسائل به نظر بيهوده و دور ريختني حداکثر استفاده را ببريم. در مطلب زير که برگرفته از سايت تبيان است به معرفي ريزه کاري هايي مي پردازيم که مي تواند شما را در چيدمان منزل به بهترين وجه ياري نمايد.

– براي زيبا و صميمي جلوه نمودن اتاق نشيمن، مبلمان را در فاصله هاي نزديک به هم قرار دهيد.
– از پارچه هاي رنگي ندوخته و بلند به جاي پرده اتاق يا رومبلي استفاده نماييد.
– براي روشنايي اتاق به جاي نصب لوسترهاي بزرگ از تعدادي لامپ هالوژن و شمع استفاده کنيد. تعدادي شمع در اشکال مختلف جمع آوري کنيد و در کنار پنجره و روي ميز و يا آشپزخانه قرار دهيد.
– از پارچه هاي ساده و بي استفاده با کمک روبان و پارچه هاي رنگي مي توانيد زيباترين پرده آشپزخانه يا روميزي را تهيه کنيد.
– اگر قصد تعويض مبلمان اتاق نشيمن را داريد از خريد مبلمان بزرگ و تيره خودداري کنيد. مطمئنا گذاشتن يک مبل راحتي يا کاناپه با طرحي متفاوت در گوشه اتاق زيبا و شکيل تر از قراردادن چندين دست صندلي و مبل است.
– اشياي قديمي را دور نريزيد. با انداختن يک روميزي رنگي روي چهارپايه هاي چوبي قديمي مي توانيد بهترين ميز عسلي (ميز کنار مبل) را داشته باشيد.
– عکس هايتان را در آلبوم تلمبار نکنيد. برخي از آنها را قاب کنيد و روي ميز يا بوفه قرار دهيد اينگونه هم خاطرات دلنشين يادآوري مي شود و هم اتاق جلوه اي زيبا پيدا مي کند.
– اگر جاي اضافه براي گذاشتن کتابخانه ديواري نداريد يک گوشه اتاق را از کف تا سقف قفسه بزنيد که هم جايي باشد براي کتاب، CD ، آباژور، گلدان و حتي اثاثيه غيرضروري.
– الزاما تمامي مجسمه و اسباب زينتي را نبايد از مغازه هاي لوکس فروشي تهيه کرد. گاهي مجسمه هاي کاغذي و کاردستي هاي کودکان زيباتر از مجسمه هاي خراطي شده آفريقايي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.