پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱

۵ عامل مهم در طراحی داخلی منزل

شيوه ي زندگي لغتي است که در زمان حاضر زياد با آن مواجه مي شويم و آن را مي شنويم، يا به قولي، کلمه اي است که زمزمه ي اين دهه هاي اخير است. در پي ورود اجتناب ناپذير توده ي انبوهي از رسانه هاي ديداري و شنيداري در زمان حال، مانند روزنامه، مجله، تلويزيون، راديو، اينترنت و… که همگي پر از تصاوير و جاذبه هاي زياد در زمينه ي معرفي و تبليغ وسايل و مبلمان منزل هستند، به نظر مي رسد که ديگر شيوه ي زندگي به معناي راه و روش زندگي نيست، بلکه بيش تر در مورد شيوه هاي بازاريابي و تجارت صادق است. به طور مثال، ممکن است در رسانه ها با آگهي هايي رو به رو شويم درباره ي آخرين لوازم و مبلمان، يا جديدترين ابزارها و دستگاه هاي صوتي و تصويري با کارآيي فوق مدرن؛ ولي بايد ديد آيا خانواده ي ما واقعاً به چنين لوازمي نياز دارد؟ يا باز برخلاف مورد اخير مثالي ديگري مي زنيم: اگر خانه ي ما آن قدر بزرگ نيست که براي برگزاري ميهماني هاي رسمي جاي کافي داشته باشد، آيا دليل بر اين مي شود که در انديشه ي تهيه ي ميز و صندلي غذاخوري يا مکاني به عنوان ناهارخوري نباشيم؟

در زندگي امروز فضاي غذاخوري بيش تر در معرض ديد و نمايش است و به نحوي تأثير گذار به محل زندگي شما روح مي دهد. ضمن اين که، به عقيده ي پزشکان، غذا خوردن دور ميز و نشستن روي صندلي به هنگام صرف غذا، از نظر تأمين سلامتي و پيشگيري از ابتلا به دردهاي کمر و مفاصل مفيدتر است.

اما، مهم ترين بحث اين است که روح، شيوه اي که براي آراستن و تزيين محيط زندگي بر مي گزينيد ، مي بايستي متناسب با رسم و شيوه ي زندگي شما باشد، نه اين که مثلاً خانه تان مانند نمايشگاهي چيده شده باشد که يک طراح بدون آشنايي با سبک و سياق زندگي تان به شما تحميل کرده است. همين طور تصميم گيري در مورد تغيير دکور در خانه هاي قديمي هم بايد مشخص کننده ي شيوه ي زندگي شما باشد، نه برحسب عادت هاي کهنه و تاريخ مصرف گذشته.

ما هم سعي مي کنيم در اين تصميم گيري و تغيير نگرش در کنار شما باشيم و تا جايي که امکان پذير است در جهت نيل به مقصود، با شما هم پيمان گرديم.

پنج عامل بسيار مهم، در طراحي داخلي همواره مد نظر قرار مي گيرد: فضا، رنگ، بافت، روشنايي، و جزييات .

مثال :
يک اتاق نشيمن با شکوه با نور عالي و فضايي دلباز که به سبب داشتن سقف بسيار بلند منظره ي آن از بالا هم چون يک گالري هنري عظيم به نظر مي رسد، و کتابخانه ي سرتاسري در طبقه ي بالا از فرهيختگي صاحب اين خانه حکايت دارد. در اين جا شومينه ي بزرگ با دودکش بلندش کانون توجه قرار مي گيرد و همانند يک نگين تابناک، نگاه را به سمت خود جلب مي کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.