پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱

آشنایی با عطر و انتخاب آن

اگر به نحوه خرید عطر و ادوکلن توسط اشخاص مختلف دقت کرده باشید می بینید که از شیوه های مختلف و گاهی عجیب و غریبی برای انتخاب استفاده می کنند. مثلا جوانترها، بیشتر تقلید می کنند. آنها نام عطری که دوستاشان استفاده کرده می پرسند و بدون توجه به اینکه رایحه عطر با نوع پوست می تواند تغییر کند همان عطر را از فروشگاه می خرند و استفاده می کنند.

بعضی ها به بیلبوردهای تبلیغاتی نگاه می کنند و مجذوب شکل و شمایل بسته بندی عطر می شوند درحالیکه هزینه اصلی مربوط به محتویات داخل شیشه عطر است نه شیشه آن

برخی افراد شدیدا تابع تبلیغات هستند! آنها به محض اینکه هنرپیشه مورد علاقه شان عطری را تبلیغ کرد یا یک آگهی جذاب در مورد عطر دیدند سریعا آن عطر را خریداری می کنند.
مسن ترها معمولا به مارک خاصی وفادار می مانند و مرتب از همان خرید می کنند. خیلی وقتها عطری تقلبی با همان نام را از فروشگاهی خرید می کنند و بعد از استفاده، متوجه می شوند که رایحه عطر قدرت همیشگی را ندارد.
شخصیت استفاده کننده، فرهنگ جامعه ای که شخص در آن زندگی می کند و جنسیت فرد ( زن یا مرد بودن او ) در انتخاب عطر بسیار مهم هستند. مثلا رایحه تند و اسپرت که معمولا برای یک جوان ورزشکار مناسب است برای یک خانم مسن که دارای یک شغل رده بالا در جامعه است نمی تواند انتخاب مناسبی باشد. یا یک عطر با رایحه شدید و دارای رایحه فلورال که برای یک خانم، برازنده است اگر توسط یک مرد استفاده شود صورت خوشی نخواهد داشت.

اگر بخواهیم تعریف دقیقی برای عطر بیان کنیم می توان آن را مخلوطی پیچیده از اسانسهای روغنی، ترکیبات معطر، تثبیت کننده و حلال نامید که بوی خوشایندی به بدن انسان، اشیاء یا محیط زندگی می دهند.
در واقع عطرها برحسب نوع اسانس و درجه الکلی محلول استفاده شده در آن، اسامی مختلفی دارند که برخی از رایجترین اسامی در اینجا دیده می شود:
ـ ادوپارفم Eau de parfum: ۱۰-۳۰% aromatic compounds
ـ ادوتوالت Eau de toilette: ۵-۲۰% aromatic compounds
ـ ادوکلن Eau de cologne: ۲-۳% aromatic compounds
پوست رایحه های مختلفی را تضعیف و یا تقویت می کنند. درواقع رایحه واقعی یک عطر چیزی است که از روی پوست منعکس شده نه آنکه از بطری عطر بوئیده می شود.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنیم آن است که رایحه یک عطر بعد از استعمال بر روی موضع مورد نظر با گذشت زمان تغییر می کند.

رایحه یک عطر به طور کلی از سه بخش عمده تشکیل شده است:

۱) پیش رایحه The top note
بویی که در چند ثانیه اول پس از زدن عطر به مشام می رسد و با تحریک شامه جلب توجه می کند.پیش رایحه شامل موادی است که فشار بخاربیشتری دارند و لذا سریعتر تبخیر می‌شوند.

۲) میان رایحه The middle note
رایحه اصلی عطر که چند دقیقه پس از استعمال عطر به مشام می رشد و تا چند ساعتی دوام دارد را میان رایحه می گویند. میان رایحه مشخصه اصلی عطر است.

۳) رایحه پایانی The end note
بعد از چند ساعت بوی خشک و چرم مانندی که اجزاء سنگین و پردوام عطر مانند رزین‌ها و کهربا, نعناع هندی، خس خس، روغن چوب صندل و مواد جنگلی مانند به مشام می رسد. و تا چند روزی دوام دارد.
یکی از اشتباهات رایج در هنگام خرید عطر آن است که عطر را از داخل بطری به صورت مستقیم بو کنیم! چراکه با این روش تنها <پیش رایحه> آن را امتحان نموده ایم. در حالی که مهمترین قسمت یک عطر <میان رایحه> آن می باشد که بعد از چند دقیقه متصاعد می شود ضمن اینکه الکل موجود در آن باعث خستگی زودرس شامه می گردد. روش درست انتخاب عطر آن است که مقداری از آن را روی مچ دست قرار دهیم و چند دقیقه صبر کنیم تا نوبت به میان رایحه آن برسد. با این کار اجازه خواهیم داد که برهمکنشهای بین پوست و عطر کامل شود و عطر شخصیت واقعی خود را نشان دهد. برای پی بردن به رایحه واقعی آن عطر بهتر از از محیط فروشگاه خارج شده و در جایی خلوت و با تمرکز به بررسی رایحه عطر بپردازیم.

● تکنیک های بوییدن
یکی از روشهای بوییدن، استفاده از کاغذهای مخصوص تست به نام بلاتراست به این صورت که ابتدا کاغذ را به عطر آغشته نموده و بعد از چند دقیقه با نفس های کوتاه رایحه را مورد آزمایش قرار می دهند.
عطرسازان حرفه ای در اتاقی با رطوبت و درجه حرارت کنترل شده و دارای تهویه مناسب می نشینند و با تمرکز رایحه عطر را مورد بررسی قرار می دهند. نوشتن وصف رایحه در هنگام بوییدن بسیار مهم است زیرا هم به تمرکز بیشتر کمک می کند و هم یادآوری دوباره رایحه را آسانتر می کند.
از آنجا که بینی به سرعت به بوی ثابت عادت می کند بهتر است تشخیص رایحه در کوتاه ترین مدت آنجام شود.

● پرسش و پاسخ در مورد عطرها
▪ تفاوت عطرهای مردانه و زنانه چیست؟
ـ عطرهای مردانه در نوع رایحه با عطرهای زنانه تفاوت دارند ضمن اینکه معمولا از غلظت اسانس و در نتیجه شدت رایحه کمتری برخوردارند. به همین دلیل گاهی عطرفروشی ها از شما می خواهند برای عطرهای مردانه واژه ادوکلن را به کار ببرید!

▪ حداکثر چند عطر را می توان پشت سر هم بویید؟
ـ برای جلوگیری از خستگی شامه پیشنهاد می شود حداکثر سه عطر را پشت سر هم امتحان کنید
زیرا در غیر این صورت شامه خسته و اشباع می گردد و عملا قدرت تشخیص روایح مختلف را از دست خواهد داد. برای برطرف کردن خستگی شامه می توان به هوای آزاد رفته و چند نفس عمیق کشید. راه دیگر استشمام مستقیم قهوه است.

▪ عطر روی پوست باشد یا روی لباس؟
ـ عطریات اکثرا برای به کار بردن روی پوست طراحی شده اند.
البته این نکته هم مهم است که نوع پوست بر روی رایحه منعکس شده از عطر تاثیر دارد به عبارت دیگر برای هر پوستی باید عطر مناسب خودش را انتخاب نمود.
تفاوت پوستهای مختلف عمدتا در میزان چربی، رنگ پوست و اسیدیته آنها است. مثلا پوست را بر اساس میزان چربی به ۴ نوع چرب، خشک، نرمال و ترکیبی تقسیم بندی می کنند.
پوست های چرب عطر را بهتر و مدت زمان زیادتری در خود نگه می دارند. همچنین می توان گفت افرادی که پوست روشن و بلوند دارند بهتراست از رایحه گل استفاده کنند و پوست گندمی ها از رایحه های مشرق زمینی.
بهتر است عطر بر روی نقاطی از پوست به کار برده شوند که در زیر آن نبض تپبنده وجود داشته باشد یا در نقاطی که حرارت بدن بیشتر است. چون خون در زیر این نقاط با فشار بیشتری جریان دارد و حرارت حاصل از آن همانند یک پمپ تراوش رایحه عمل کرده و باعث می شود رایحه به خوبی از روی پوست منعکس شود. نبض مچ دست، پشت گوشها، آرنج بهترین نقاط برای به کار بردن عطر می باشند.

▪ آیا می توان دو یا چند تا عطر را به طورهمزمان استفاده نمود؟
ـ استفاده دو یا چند عطر به صورت همزمان توصیه نمی شود زیرا هر عطر خود، مخلوطی پیچیده از ملکولهای شیمیایی مختلف است که که توسط متخصص عطرسازی متعادل شده تا در مجموع رایحه منحصر به فرد و دلپذیری از آن حاصل شود. در صورتیکه عطرهای مختلف را با هم ترکیب کنیم ریسک به هم خوردن تعادل عطر و بد شدن رایحه نهایی آن وجود دارد.

▪ آیا آفتاب اثر مخربی بر روی رایحه عطر دارد؟
ـ همین طور است به همین دلیل توصیه می شود که عطر را بر روی قسمتی از پوست قرار دهیم که در معرض مستقیم نور آفتاب نباشد. نور آفتاب باعث تخریب فوتوشیمیایی اجزاء حساس به نور شده و نه تنها رایحه عطر را بد بو می کند بلکه در دراز مدت باعث ایجاد لکه های قهوه ای نازیبا بر روی پوست خواهد شد.
دلیل این واقعیت آن است که در فرمولاسیون یک عطر از تعداد زیادی ماده شیمیایی به کار رفته که فشار بخار و در نتیجه فراریت متفاوتی دارند بنابراین در زمانهای متفاوت تبخیر شده و رایحه آن متصاعد می گردد.

Wikipedia: Perfume is a mixture of fragrant essential oils and aroma compounds, fixatives, and solvents used to give the human body, objects, and living spaces a pleasant smell تعریف ویکی پدیا
سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.