پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

کمین گاه شیطان

دشمن وقتى نتوانست از راه هاى ساده و عادى بر حریف خود غالب شود و او را به زمین زند، دنبال کمین گاهى مى گردد، تا در پناه آن و در وقت مناسب ، بر حریف خود حمله کند و ناگهان او را در جاى خود از پاى در آورد و این شگرد خوبى است .

حیوانات براى این که طعمه خود را به آسانى به دست آورند، کمین مى کنند، انسان براى نابودى دشمن خود کمین مى نماید، کمین گاه جاى امنى براى دشمن است ، نزدیک ترین راهى است که انسان و هر حیوانى را به مقصود مى رساند. شیطان هم از این حربه استفاده مى کند و اگر نتوانست از راه عادى و ساده بر انسان غالب شود، باید کمین کند و از این راه به مقصود برسد. کمین گاه شیطان ، مال و ثروت است .

غیاث بن ابراهیم از امام صادق علیه السلام نقل مى کند که آن حضرت فرمود: شیطان ، فرزند آدم علیه السلام را در هر چیز مى چرخاند و به هر راهى مى برد – و هر گناهى را به او پیشنهاد مى کند – همین که او را خسته و ناتوان دید، نیرو و توانش را از او گرفته ، در کنار مال و ثروت کمین مى کند و چون انسان به آن جا رسد – که آخرین مرحله شانس شیطان است – ناگهان گریبانش را مى گیرد که دیگر راه فرارى براى او نیست (46)مقصود این است که مال و ثروت بزرگ ترین کمین گاه شیطان است ؛ زیرا بسیار کم اتفاق مى افتد که انسان به مال و ثروت برسد و او را نفریبد و منحرف نکند. قرآن در این باره مى فرماید:
« کلا ان الانسان لیطغى ان راه اسغنى »
« چنین نیست که نعمت هاى الهى و مال و ثروت شکرگزارى را براى همیشه در انسان زنده کند، بلکه او مسلما طغیان مى کند، چون خود را مستغنى و بى نیاز مى بیند» (47)

طغیان کردن طبیعت غالب انسان ها است ، طبیعت کسانى که در مکتب عقل و وحى پرورش نیافته اند، آنان وقتى خود را مستغنى مى پندارند، شروع به سرکشى و طغیان مى کنند.
از همین جهت است که پیشواى ششم امام صادق علیه السلام فرمود: سر هر خطاکارى دوستى (و علاقه ) به دنیا است .
چون دنیا انسان را از کسب کمالات و تحصیل آخرت باز مى دارد، او را به پرت گاه مى برد. دوستى مال و ثروت باعث فراموشى خدا و آخرت ، دشمنى با خدا و پیامبران الهى و اولیاى او و مؤمنان مى شود.

حضرت یوسف علیه السلام وقتى گرفتار آن همه بلا و فتنه مى شود و در چنگال زیباترین زنان آن زمان گرفتار مى گردد نمى گوید: خدایا! مرا مسلمان بمیران ، اما وقتى به ریاست و حکومت مى رسد از خدا مى خواهد که حکومت و ریاست و مال و منال ، او را منحرف نکند و بر خداشناسى ثابت قدم بدارد و هنگام مردن مسلمان بمیرد.(48)

_
منابع وپی نوشتها:
46- اصول کافی ج4 ص 3
47- علق آیه 6
48- یوسف آیه 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.