دوشنبه , ۸ آذر ۱۴۰۰

کارگاه شیطان

کارگاه و کارخانه ، محل کار و جاى کارگران را مى گویند، جایى که انسان مشغول کار و وسایل کار در آن جا آماده و مهیا است و دایما به آن محل رفت و آمد مى شود.
شیطان هم براى خود کارخانه و کارگاهى دارد که به آنجا رفت و آمد و نظارت دارد. کوشش براى دنیا و آخرت سست و بى حال باشند، نه حال عبادت دارند و نه حال تجارت ، نه عاشق دنیا هستند و نه آخرت .
رویات و کلماتى از معصومان علیه السلام درباره تنبلى و بى حالى وارد شده که خود ایشان از سستى و بى حالى به خدا پناه مى برد.

امام سجاد علیه السلام در شبهاى ماه مبارک رمضان در مناجات هاى خود چنین مى فرماید:
خدایا! به تو پناه مى برم از تنبلى و سستى و بى حالى .(16)

حضرت رسول صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: از تنبلى و سستى بپرهیز؛ زیرا تو براى امروز زنده اى نه براى فردا. اگر فردایى بود نیز مثل امروز باش و اگر فردایى نبود پشیمان نخواهى بود.(17)

نیز آن حضرت فرمود: از خستگى و کاهلى بپرهیز؛ چون اگر در کارهاى دنیا و آخرت خسته و ملول باشى حق را تحمل نتوانى کرد و اگر تنبل و سست باشى از اداى حق باز مى مانى .
بلى ، شیطان در این کارخانه و کارگاه مغز، فعالیت مى کند. انسان را به تن پرورى مى کشاند، که شخص همواره خمود و پژمرده و بى حال به نظر مى رسد. او نمى گذارد انسان کار دنیا و آخرت خود را به خوبى انجام دهد و حرکتى در راه اصلاح دینا و آخرت خود بکند.

_
منابع وپی نوشتها:
16- مفاتیح الجنان ،دعای ابوحمزه ثمالی
17- نهج الفصاحه ،ص 1006

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.