دوشنبه , ۴ بهمن ۱۴۰۰

مغازه شیطان

در دنیا هر کس یک جایى براى خود برمى گزیند تا دارایى اش را در آن نگه دارد و یا در آن جا خرید و فروش کند، مانند تجار و کسبه بازار که براى کسب و تجارت خود دکانى تهیه مى کنند و اجناس خود را در آن جا مى گذارند. اگر کسى چیزى از آن مغازه ببرد، صاحب مغازه او را تعقیب کرده و مجازات و زندانى مى کند.
همین طور شیطان هم براى خود جایى دارد که آن ، تجارت خانه و مغازه شیطان ، در دنیا است . در این مغازه کالاهاى گوناگونى را در قفسه ها و طبقات قرار داده . اجناس این مغازه عبارت است از کبر، حسد، غضب ، عصبیت ، فخر، بخل ، سوءالخلق ، حرص ، طمع ، طول الامل ، کسالت ، ضجر، لهو و لعب ، غفلت ، قساوت ، کینه ، عجب ، ریا، معصیت ، خصومت و عداوت ، فسق و جور، زنا و لواط، قتل و غارت ، غیبت و تهمت و غیر این ها. در یک طرف مغازه این اجناس را در قفسه ها مرتب و منظم کرده ، و در طرف دیگر مغازه دوست داشتنى ها مانند: دوستى دنیا، دوستى ریاست ، دوستى طعام ، دوستى زنان ، دوستى خواب ، راحت طلبى ، دوستى کلام زیادى ، دوستى برترى طلبى ، و علو و رتبه ، دوستى ثروت ، دوستى درهم و دینار و دوستى حرام را چیده است .

با اینها تجارت مى کند و مردم را جذب خود مى نماید. هر کس هر کدام از این ها را بخواهد به او مى دهد. به هین خاطر یحیى بن معاذ مى گوید: دنیا دکان و مغازه شیطان است ، پس هیچیک از اجناس این مغازه را سرقت نکن ؛ زیرا اگر چیزى از آنها را بردى ، شیطان تو را تعقیب و دنبال مى کند تا تو را بگیرد و دیگر رهایت نمى نماید.(9)

این بازار و مغازه شیطان ، غیر از زیان ، چیزى براى تو نخواهد داشت . لذا امیرالمؤمنین علیه السلام مى فرماید:
« الدنیا سوق الخسران»
« دنیا بازار زیان است» (10)

و امام دهم حضرت هادى علیه السلام درباره دنیا مى فرماید:
« الدنیا سوق ربح فیها قوم و خسر آخرون ؛ دنیا بازار است ، بعضى از آن سود مى برند و بعضى خسارت مى بینند» .(11)
پس اى انسان بیدار باش ! به بازار و مغازه شیطان نرو و چیزى را ندزد که صاحب آن تو را بیچاره و بدبخت مى کند و به جهنم مى برد.

_
منابع وپی نوشتها:
9- ابن ابی الحدید ج 19 ص 290
10- میزان الحکمة ج 3 ص 293
11- بحار الانوار ج 78 ص 366

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.