چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۰

فروش شیطان

همین طور که خداوند عالم بهشت را به جاى جانها و مالهاى ایشان به مؤمنان مى فروشد، شیطان هم چیزى (دنیا) را که ملک خود مى داند، به طرف داران سست ایمان و از خدا بى خبر و خودباختگان دنیا مى فروشد.
وارد شده است که : هر روز صبح شیطان لعین ، دنیا را بلند مى کند و با صداى رسا مى گوید: آیا کسى هست از من چیزى را که همه اش زیان ، غصه و اندوه ، رنج و ناراحتى ، بدبختى و بیچارگى ، شقاوت و سنگ دلى ، خودخواهى و بلند پروازى است و اصلا سرور و خوشحالى در آن وجود ندارد، بخرد؟

دنیاطلبان و دنیا دوستان مى گویند: ما با همه عیوبى که دارد خواهانش ‍ هستیم و مى خریم .

شیطان مى گوید: بدانید که – فروشنده هنگام فروش جنس خود باید تمام عیوب ظاهر و باطن آن را براى خریدار بیان کند – من هم عیوب آن را براى شما بیان مى کنم . این دنیا که شماطالب آن هستید عجوزه اى بدسابقه و دزد مى باشد، از طرف دیگر با شما دشمن است و دشمنى مى کند و دوست نخواهد شد، آن گونه که با پدران و گذشتگان شما دوستى نکرد و همه آنان را هلاک کرد.
اهل دنیا و خریداران آن مى گویند: باکى نیست ، ما حاضریم آن را با تمام کاستى هایش بخریم و فسخ هم ننماییم .

شیطان مى گوید: بهاى آن درهم و دینار نیست ، بلکه سهم شما از بهشت است و من هم این دنیا را خریده ام به بهاى لعنت خداوند و ملائکه و اولیاى او، غضب و عذاب خداوند، ناامیدى از رحمت واسعه او جل جلاله .

مى گویند: ما نیز به همین طور خریداریم . شیطان مى گوید: علاوه بر قیمت ، من نفع و سودى هم مى خواهم . سودش دل بستن به آن است ، هرگز دست برندارید و از آن جدا نشوید و همه چیز حتى ایمان و وجدان خود را فداى آن کنید.
ایشان مى گویند: همه این ها را پذیراییم و حاضریم آنها را فدا کنیم . سپس ‍ وى براى آنان دعا مى کند و با خوشحالى مى گوید: این معاله براى شما مبارک نباشد، امیدوارم که از آن سود و نفعى نبرید و بدبختى آن گریبان شما را بگیرد و شما را هم نابود سازد.(15)

_
منابع وپی نوشتها:
15- جامع التمثیل ،ص 270 با اندکی تصرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.