یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱

زمین شیطان

همین طور که شیطان در دنیا دست از انسان بر نمى دارد و همیشه به دنبال اوست و فریبش مى دهد، در قیامت هم نمى خواهد از انسان دست بردارد و از او جدا شود؛ حتى وقتى داخل جهنم شد، از خداوند متعال خواهش ‍ مى کند که با طرفداران و پیروانش به جهنم رود و با هم عذاب شوند. در بعضى از اخبار وارد شده : چون روز قیامت شود خداوند متعال امر فرماید که ابلیس را به جهنم ببرند.

وقتى به جهنم بردند مى گوید: بارالها، تو خداوند عادل هستى و مرا در دنیا پیروان و فرمانبرانى بود. خواهش مى کنم که ایشان را نیز با من به دوزخ فرستى خداوند به ملائکه خطاب مى کند و مى فرماید: «علماى امت محمد صلى الله علیه و آله را حاضر کنید.»
وقتى آنها را حاضر مى کنند به ایشان خطاب مى رسد: مى خواهم از شما مسئله بپرسم ! آن مسئله این است که :اى علماى امت محمد صلى الله علیه و آله ! شما درباره زمینى که غاصبى آن را غصب کرده و در آن تخمى کشت نموده و حاصلى از آن به دست آمده است چه مى گویید، آیا آن حاصل از کیست ؟ – از مال صاحب زمین است یا از غاصب ؟ عرض مى کنند: بارالها! زمین مال صاحب اصلى او است و حاصل به دست آمده مال غاصب است که آن زمین را غصب نموده – چون در حدیث آمده :
«الزرع للزارع و لو کان غاصبا »
« حاصل به دست آمده مال زارع است ولو این که غاصب باشد»

خطاب مى رسد: امروز حکم من درباره ابلیس همان است که علماى امت محمد صلى الله علیه و آله گفتند. دلهاى بندگان زمین هاى من است که در عوض بهشت از ایشان خریده ام ، قرآن در این باره فرموده :
« ان الله اشترى من المؤمنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة»
« به درستى که خداوند متعال از مؤمنان جان ها و مالهاى آنها را خریده است براى این که بهشت را بجاى آن به ایشان بپردازد» (18)

شیطان لعین ، آن زمین ها را که دلهاى مردم باشند از من غصب کرد و تخم وسوسه در آن کشت نموده و حاصل معصیت از آن پیدا شده است . من زمین هاى خود را گرفتم – و حاصل زمین ها – و معصیت هاى ابلیس را به او واگذار کردم . پس همه معاصى را به گردن آن ملعون بار کنید و او را به دوزخ اندازید. منم آن خداوند عادلى که جور و ستم به کسى نمى کنم .(19)

_
منابع وپی نوشتها:
18- توبه آیه 110
19- جامع التمثیل ص 274 با اندکی تغییر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.