پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

جایگاه شیطان

همان طور که انسان به جایى نیاز دارد – چه در دنیا و چه در عالم برزخ و قیامت – شیطان ها هم به مکان احتیاج دارند. جاى هر کدام از نظر پستى و بلندى فرق دارد، براى هر کدام جایگاه مخصوصى است . وقتى انسان مرد وارد عالم برزخ مى شود. اگر از نیکان و پاکان باشد جایگاه او دروادى السلام نجف و در کنار پیامبران و امامان معصوم و اولیاء الله علیهم السلام مى باشد، اگر از بدن و ناپاکان بوده جایگاهش در چاه هاى وادى برهوت ، که در سرزمین یمن قرار دارد، مى باشد.
بعد از عالم برزخ و داخل شدن در عالم قیامت ، جایگاه پاکان در اعلاعلیین که در آسمان هفتم قرار دارد مى باشد و آن جا براى کفار و مجرمان و اهل نفاق آماده شده است . و همان سجین جایگاه شیطان و پیروان او هم خواهد بود.

ابن عباس پیش کعب الاحبار آمد و گفت : از قول خداوند که مى فرماید:
« ان کتاب الفجار لفى سجین» (1)برایم بگو. در جواب گفت : وقتى روح خبیث فجار را از بدن کثیفشان بیرون مى کشند او را به آسمان مى برند. آسمان ها او را نمى پذیرند و به زمین برمى گردانند آن هم نمى پذیرد، ناچار آن روح خبیث را مى برند تا هفت طبقه زمین ، همان جایى که جایگاه شیطان و طرفداران او است . شکنجه اى که درسجین براى شیاطین آماده شده از هر عذاب و شکنجه اى سخت تر است . (پناه بر خدا) (2)

_
منابع وپی نوشتها:
1- سوره زمرآیه
2- لئالی الاخبار ،ج 5 ص 47

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.