پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

تیرهاى شیطان

شیطان براى پیروزى بر دشمن تیرهایى دارد که به وسیله آنها با دشمن روبه رو مى شود. آنها بر چند قسم است :
یکى نگاه کردن به زن هایى مى باشد که بر انسان حرام است . حضرت عیسى علیه السلام مى فرماید:« نگاه کردن به نامحرم تیرى مسموم از تیرهاى ابلیس است که خطا نمى رود، وقتى نگاه از چله چشم بیرون آمد، سینه و قلب را هدف قرار مى دهد و آن جا را نشانه مى رود» (26)

حضرت رسول در این باره فرمود: «غضب خداوند بر زنانى شدت پیدا مى کند که شوهردار باشند در عین حال چشم خود را با نگاه کردن به دیگران سیر کنند.»

دوم : زن ها هستند. در دیدار شیطان با حضرت یحیى علیه السلام مى گوید: زن ها تیرى از تیرهاى من هستند که به خطار نمى روند(27)

سوم : دوستى پول و درهم و دینار است ، حضرت امیر المومنان علیه السلام مى فرماید:« از جمله چیزهایى که فساد برانگیز است ، درهم و دینار مى باش ‍ دو آنها تیرهاى شیطان اند کسى که آنها را دوست داشته باشد بنده دنیا است نه بنده خدا».(28)

از ابن عباس نقل شده است :« اولین بار که درهم و دینار به وجود آمد و بر آنها سکه زده شد، شیطان به سوى آنها توجه کرد و آن دو را برداشت و بر چشم خود گذاشت ! بعد از آن به سینه خود چسباند. سپس از خوش حالى ناله اى سر داد و بار دیگر به سینه خود چسباند و گفت : شما دو سکه ، نور و روشنى چشم و میوه هاى من هستید! اگر بنى آدم شما را دوست داشته باشند؛ هر چند دیگر بت نپرستد، مرا باکى نیست . همان دوست داشتن پول برایم بس ‍ است» .(29)
آرى ! شیطان به وسیله این تیرها، بزرگ ترین شخصیت را از پا در مى آورد، قارون را به دل زمین فرو مى برد، فرعون را به دریا غرق ، عمر سعد را جهنمى ، شریح قاضى ملعون و میلیون ها انسان دیگر را بى چاره و بدبخت مى کند.

_
منابع وپی نوشتها:
26- سفینة البحار ج2 ص 296 وثواب الاعمال ج 2 ص 604
27- بحارالانوار مجلسی ج 63 ص 229
28- بحارالانوار ج 103 ص 225
29- بحارالانوار ج 73 ص 147

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.