سه شنبه , ۴ آبان ۱۴۰۰

اولین ساز دنیا را شیطان ساخت

اولین کسى که دستگاه ساز را ساخت و خود هم در آن دمید شیطان بود. علت اختراع و ساختن آن از این قرار است :
وقتى قابیل از روى حسادت برادر خود هابیل را در غیاب پدرش آدم علیه السلام کشت ، از ترس پدر فرار کرد و در میان کوه ها آواره شده ، از تنهایى رنج مى برد و نمى دانست چه کند. تا این که رفیقش شیطان او را از تنهایى و وحشت نجات داد و سازى ساخت و نخست خود در آن دمید و به دیگران هم یاد داد.
گفته میشود وقتى حضرت آدم علیه السلام از دنیا رفت و قابیل امنیت یافت آشکار شد و با شیطان ساز مى زدند و مى رقصیدند.

روایت است که در مجلسى که ساز نواخته شود و عده اى گرداننده آن شوند، خود شیطان هم ساز به دست مى گیرد و با نوازندگان مى نوازد و مردم و اهل آن مجلس را به سر مستى و شادابى مى کشاند. در خانه اى که ساز نواخته شود و آواز و غنا در آن بخوانند، غیرت و مردانگى از اهل آن خانه دور مى شود.
اسحاق بن بریر مى گوید: از امام صادق علیه السلام ، شنیدم که فرمود: نام یکى از شیاطین قنذر است . او مسئول گرفتن حیا و حمیت افرادى است که در مجلس ساز و آواز حاضر مى شوند – هرگاه در خانه اى چهل روز ساز زده شود به طورى که مردم در آن مجلس اجتماع کنند، آن شیطان ، هر یک از اعضاى بدنش را بر همان عضو صاحب خانه مى گذارد و در همان عضو مى دمد. مروت صاحب خانه گرفته و بى غیرت مى شود؛ به طورى که اگر ناموس او در خطر افتد باکى ندارد و ناراحت نمى شود.

لهو الحدیث که در قرآن آمده : انحراف از راه راست و یا همان آلات ساز و آواز است .(4) در روایتى آمده : شنیدن ساز و آواز انفاق را در قلب انسان مى رویاند همان طور که آب ، زراعت را مى رویاند.
در روایت دیگر دارد، کسى که به سخن سخن گویى گوش دهد او را پرستیده ، و شیطان هم اول کسى است که بعد از خارج شدن آدم از بهشت آواز خواند و خرسند شد.(5)

_
منابع وپینوشتها:
4- لقمان آیه 5
5- اقتباس از کتاب ابلیس ، مجلس بیست و یکم

۴ نظرها

  1. انتقاد پذیر باشید یه ذره واقعا متاسفم

  2. با عرض سلام به نظر بنده منظور موسیقی هست که انسان را از راه راست خارج کند و انسان را به گناه بیندازد نه هر موسیقی چه بسا که در تاریخ اسلام هنر موسیقی جایگاه والایی داشته و یکی از دستاوردهای دین اسلام  ارتقای جایگاه هنر اسلامی و علی الخصوص هنر موسیقی است و دانشمندان بسیاری از جمله فارابی بزرگ در این هنر نقش داشته اند همانطور که به واسطه همین موسیقی امروزه قاریان، قرآن را تلاوت می کنند و حتی مداحی هایی که امروزه کاملا بر پایه موسیقی میباشد

  3. با عرض سلام به نظر بنده منظور موسیقی هست که انسان را از راه راست خارج کند و انسان را به گناه بیندازد نه هر موسیقی چه بسا که در تاریخ اسلام هنر موسیقی جایگاه والایی داشته و یکی از دستاوردهای دین اسلام ارتقای جایگاه هنر اسلامی و علی الخصوص هنر موسیقی است و دانشمندان بسیاری از جمله فارابی بزرگ در این هنر نقش داشته اند همانطور که به واسطه همین موسیقی امروزه قاریان، قرآن را تلاوت می کنند و حتی مداحی هایی که امروزه کاملا بر پایه موسیقی است.

    • اسلام هیچ نسبتی با موسیقی ندارد و اتفاقا در احادیثی در مقام ذم و نکوهش قاریان قرآن در آخرالزمان آمده که: در آخرالزمان قرآن را با غنا و موسیقی می خوانند (نه با حزن و برای یاد آخرت و خدا)
      موسیقی ای که در طبیعت هست و ما از آن محرومیم مثل صدای چشمه آب و… برای آرامش ما کافی است و هر نوع صدای ناهنجار مصنوعی و دست ساز در ظاهر و ابتدا شادی زا هستند ولی در واقع و دراز مدت موجب افسردگی و بی میلی به معنویات و دل سنگی نسبت به مقام مقدس و با عظمت پروردگار هست و تجربه هم نشان داده در جوامعی که موسیقی و مشروبات الکلی رواج داره مفاسد اخلاقی بیشتر هست و حداقل این ثابت شده که تکالیف فردی مثل نماز در این جوامع کمتر انجام میشوند همین سازهای به ظاهر مجاز و ساده قدیمی هست که در متن فوق گفته شده که ابتدا توسط شیطان اختراع شد و در صدر اسلام مورد انتقاد و حرام اعلام شد و در هر صورت کسانی رستگار می شوند که بعد از شناخت خدا به دستوراتش ایمان بیارن و با اطاعت از دستورات صلاحبینانه خدا، عبودیت و بندگی و دوستی و شکر خودشون رو نسبت به خدا اعلام کنند، بهشت جنگل که نیست تا هر کسی داخل آن شود ولو هیچ قُدسیّت و نسبتی با خدا نداشته باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.