سه شنبه , ۵ مهر ۱۴۰۱

اولین ساز دنیا را شیطان ساخت

اولین کسى که دستگاه ساز را ساخت و خود هم در آن دمید شیطان بود. علت اختراع و ساختن آن از این قرار است :
وقتى قابیل از روى حسادت برادر خود هابیل را در غیاب پدرش آدم علیه السلام کشت ، از ترس پدر فرار کرد و در میان کوه ها آواره شده ، از تنهایى رنج مى برد و نمى دانست چه کند. تا این که رفیقش شیطان او را از تنهایى و وحشت نجات داد و سازى ساخت و نخست خود در آن دمید و به دیگران هم یاد داد.
گفته میشود وقتى حضرت آدم علیه السلام از دنیا رفت و قابیل امنیت یافت آشکار شد و با شیطان ساز مى زدند و مى رقصیدند.

روایت است که در مجلسى که ساز نواخته شود و عده اى گرداننده آن شوند، خود شیطان هم ساز به دست مى گیرد و با نوازندگان مى نوازد و مردم و اهل آن مجلس را به سر مستى و شادابى مى کشاند. در خانه اى که ساز نواخته شود و آواز و غنا در آن بخوانند، غیرت و مردانگى از اهل آن خانه دور مى شود.
اسحاق بن بریر مى گوید: از امام صادق علیه السلام ، شنیدم که فرمود: نام یکى از شیاطین قنذر است . او مسئول گرفتن حیا و حمیت افرادى است که در مجلس ساز و آواز حاضر مى شوند – هرگاه در خانه اى چهل روز ساز زده شود به طورى که مردم در آن مجلس اجتماع کنند، آن شیطان ، هر یک از اعضاى بدنش را بر همان عضو صاحب خانه مى گذارد و در همان عضو مى دمد. مروت صاحب خانه گرفته و بى غیرت مى شود؛ به طورى که اگر ناموس او در خطر افتد باکى ندارد و ناراحت نمى شود.

لهو الحدیث که در قرآن آمده : انحراف از راه راست و یا همان آلات ساز و آواز است .(4) در روایتى آمده : شنیدن ساز و آواز انفاق را در قلب انسان مى رویاند همان طور که آب ، زراعت را مى رویاند.
در روایت دیگر دارد، کسى که به سخن سخن گویى گوش دهد او را پرستیده ، و شیطان هم اول کسى است که بعد از خارج شدن آدم از بهشت آواز خواند و خرسند شد.(5)

_
منابع وپینوشتها:
4- لقمان آیه 5
5- اقتباس از کتاب ابلیس ، مجلس بیست و یکم

۵ نظرها

 1. اگر موسیقی مورد تایید اسلام بود حداقل یکی از چهارده معصوم در مجلس خود موسیقی خوب و اسلامی را اجرا می کردند یا دستور می‌دادند اجرا شود
  اما نه تنها هیچ موردی از موسیقی ود محضر معصومین دیده نشده بلکه شدیدا آن را نهی کرده اند

 2. انتقاد پذیر باشید یه ذره واقعا متاسفم

 3. با عرض سلام به نظر بنده منظور موسیقی هست که انسان را از راه راست خارج کند و انسان را به گناه بیندازد نه هر موسیقی چه بسا که در تاریخ اسلام هنر موسیقی جایگاه والایی داشته و یکی از دستاوردهای دین اسلام  ارتقای جایگاه هنر اسلامی و علی الخصوص هنر موسیقی است و دانشمندان بسیاری از جمله فارابی بزرگ در این هنر نقش داشته اند همانطور که به واسطه همین موسیقی امروزه قاریان، قرآن را تلاوت می کنند و حتی مداحی هایی که امروزه کاملا بر پایه موسیقی میباشد

 4. با عرض سلام به نظر بنده منظور موسیقی هست که انسان را از راه راست خارج کند و انسان را به گناه بیندازد نه هر موسیقی چه بسا که در تاریخ اسلام هنر موسیقی جایگاه والایی داشته و یکی از دستاوردهای دین اسلام ارتقای جایگاه هنر اسلامی و علی الخصوص هنر موسیقی است و دانشمندان بسیاری از جمله فارابی بزرگ در این هنر نقش داشته اند همانطور که به واسطه همین موسیقی امروزه قاریان، قرآن را تلاوت می کنند و حتی مداحی هایی که امروزه کاملا بر پایه موسیقی است.

  • اسلام هیچ نسبتی با موسیقی ندارد و اتفاقا در احادیثی در مقام ذم و نکوهش قاریان قرآن در آخرالزمان آمده که: در آخرالزمان قرآن را با غنا و موسیقی می خوانند (نه با حزن و برای یاد آخرت و خدا)
   موسیقی ای که در طبیعت هست و ما از آن محرومیم مثل صدای چشمه آب و… برای آرامش ما کافی است و هر نوع صدای ناهنجار مصنوعی و دست ساز در ظاهر و ابتدا شادی زا هستند ولی در واقع و دراز مدت موجب افسردگی و بی میلی به معنویات و دل سنگی نسبت به مقام مقدس و با عظمت پروردگار هست و تجربه هم نشان داده در جوامعی که موسیقی و مشروبات الکلی رواج داره مفاسد اخلاقی بیشتر هست و حداقل این ثابت شده که تکالیف فردی مثل نماز در این جوامع کمتر انجام میشوند همین سازهای به ظاهر مجاز و ساده قدیمی هست که در متن فوق گفته شده که ابتدا توسط شیطان اختراع شد و در صدر اسلام مورد انتقاد و حرام اعلام شد و در هر صورت کسانی رستگار می شوند که بعد از شناخت خدا به دستوراتش ایمان بیارن و با اطاعت از دستورات صلاحبینانه خدا، عبودیت و بندگی و دوستی و شکر خودشون رو نسبت به خدا اعلام کنند، بهشت جنگل که نیست تا هر کسی داخل آن شود ولو هیچ قُدسیّت و نسبتی با خدا نداشته باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.