پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

انباردار شیطان

شیطان کسانى را به خدمت مى گیرد تا نگهبان و نگه دار دارایى اش باشند؛ همان گونه که آدمیان انبار دارانى براى حراست از اموال خود به خدمت مى گیرند. شیطان آنان را وزیر خود ساخته تا آدم هایى را که بدهى هاى شرعى خود را نمی دهند و ذخیره مى کنند، تحریک نمایند که هر چه بیشتر سرمایه اندوزى کنند.

رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم روزى شیطان را با قیافه شگفت آورى دید. چند سؤال از او پرسید، از جمله آنها این بود که ، خزانه دار تو کیست ؟
عرض کرد: کسانى که زکات مال خود را نمى دهند و آنها را جمع مى کنند و به مصرفى که باید برسانند نمى رسانند(12)
و اگر بخواهند احیانا چیزى به کسى بپردازند شیطان آنان را منع مى کند و از فقر و بى چیزى مى ترساند. قرآن در این باره مى فرماید:
« الشیطان یعدکم الفقر و و یاءمرکم بالفحشاء» «شیطان – هنگام پرداخت زکات و انفاق به محرومان ، به انسان – وعده فقر و بى جیزى مى دهد و مى گوید: اگر زکات و وجوهات مال خود را بدهى در آینده فقیر مى شوى و دستت از مال دنیا کوتاه خواهد شد» (13)

انسان ها را وسوسه مى کند و مى گوید: چرا شما زحمت بکشید و با سختى و مشکلات مالى به دست آورید و آن را به آسانى در اختیار دیگران قرار دهید؟ اضافى مالتان را به صورت طلا و نقره در آورید و براى آینده ذخیره کنید که محتاج دیگران نشوید. این ها هم فراموش مى کنند که خدا فرمود: :« در قیامت آن طلا و نقره را در آتش جهنم داغ مى کنند و به صورت و پهلو و پشت آنها مى گذارند و به آنها مى گویند: بچشید عذاب خدا را، این ها همان طلا و نقره اى است که در دنیا جمع و ذخیره نمودید» .(14)

عاقل کسى است که خود را خزانه دار شیطان قرار ندهد، گول وسوسه هاى او را نخورد، که هم در دنیا ضرر کرده و هم در قیامت به عذاب سخت دچار شود.
هشیار کسى است که نه فقط خود را خزانه دار شیطان نمى کند؛ بلکه با پرداختن زکات و دیگر بدهى هاى شرعى ، آن را در خزانه خدا قرار مى دهد و خدا هم بهترین خزانه داران است .

_
منابع وپی نوشتها:
12- کتاب لقمان حکیم ص ؟
13- بقره آیه 267
14- توبه آیه 33

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.