پنجشنبه , ۷ مهر ۱۴۰۱

چگونه می توانیم به آرزوهامان جامه ی عمل بپوشانیم

همه ی ما در طول زندگی اهداف و آرزوهای زیادی داریم ، اما ممکن است فقط به تعدادی کمی از آنها دست پیدا کنیم . بر اساس یک تحقق فقط سه درصد از مردم اهداف مشخصی در زندگی دارند و آنها را بر روی کاغذ می آورند . این افراد از یک روش موثر برای دستیابی به اهداف و آرزوهایشان بهره می گیرند . این روش هفت مرحله دارد که عبارتند از :

* مرحله شماره یک: اهداف و آرزوهایتان را مشخص کنید . برای این کار لازم است که توانایی و امکانات خود را در نظر بگیرید و به امتیازات و فرصتهایی که در زندگی تان وجود دارد، توجه کنید.

*مرحله شماره دو: اهدافتان را بر روی کاغذ بیاورید . با نوشتن هدف، آن را ملموس و در واقع خلق می کنید.

*مرحله شماره سه: برای رسیدن به هدف و آرزوهایتان مهلت تعیین کنید. این کار باعث می شود تا خود را ملزم کنید که کاری را در زمان معین به پایان برسانید و از تعویق انداختن کارها خودداری کنید.

*مرحله شماره چهار: راه های رسیدن به هدفتان را مشخص کنید. بهتر است در این باره لیستی تهیه کنید و هربار که چیز جدیدی به ذهنتان رسید آن را به لیست فعالیت هایتان اضافه کنید. این فهرست همانند نفشه ای است که شما را در رسیدن به مقصودتان یاری می کند.

*مرحله شماره پنج: کارها و برنامه هایتان را اولویت بندی کنید و نیز مشخص کنید که چه کاری را باید قبل و چه کاری را باید بعد انجام دهید. با این کار هدفتان را به وظایف کوچکتری تقسیم و راه را برای رسیدن به آن هموارتر کرده اید.

*مرحله شماره شش: کار را بر اساس برنامه شروع کنید. برای شروع هر کاری باید از قبل درباره ی آن برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی در تسریع و بهبود انجام کارها ، کمک بسیاری می کند.

*مرحله شماره هفت: خود را موظف کنید که در هر روز چیزی یاد بگیرید . این می تواند آموختن چند واژه بیگانه، مطالعه ی کتابی جدید، پرداختن به ورزشی جدید و یا شرکت در همایش و سمینار های مرتبط با اهدافتان باشد.

به خاطر داشته باشید که داشتن هدف در زندگی یکی از عوامل تعیین کننده ی موفقیت می باشد . هرچه این اهداف بزرگتر و روشن تر باشند ، برای رسیدن به آنها مشتاق ترمی شوید و هر چه بیشتر به اهدافتان فکر کنید ، تمایل و اشتیاق درونی شما برای رسیدن به آن زیاد تر می شود . بنابراین همین الان کاغذی بردارید و اهداف و آرزوهای مهمی که می خواهید در سال آینده به آنها برسید ، به صورت فهرست وار بنویسید . این اهداف باید طوری نوشته شوند که انگار همگی آنها به تحقق پیوسته اند . این اهداف باید صریح و روشن باشند . سپس از میان این اهداف ، مهمترین هدفی که بیشترین تاثیر بر شما دارد را،بر گزیدند آنگاه بر روی کاغذ ی به طور جداگانه این اهداف را بنویسید و راه های رسیدن به آن را مشخص و برای تحقق آن زمانی معلوم کنید . در واقع با این کار شما یک برنامه را برای رسیدن به هدفتان طرح ریزی کرده اید . خواهید دید که بعد از گذشت مدتی تمام موانعی که بر سر راه رسیدن به هدفتان وجود داشت ، یکی یکی از میان برداشته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.