چهارشنبه , ۱۳ مهر ۱۴۰۱

چگونه از استرس خود بکاهید

۵ راه تقویت روحیه

برای اینکه بتوانید استرس را از خود دور کنید باید علت به وجود آورنده نگرانی, تشویش و بحران را پیدا کرده و به آن غلبه کنید.
تحقیقات نشان داده اگر در شرایط روحی آرامی قرار داشته باشیم قادر خواهیم شد حتی به جدی ترین و وخیم ترین شرایط فیزیکی فائق آییم. در هنگام آرامش روحی, فشار خود کاهش می یابد. غذایتان بسیار بهتر جذب بدن شده هضم می گردد. تنفس آرامتر صورت گرفته, ضربان قلب منظم می شود و سطح ترشح هورمون کورتیزول نیز پایین می آید هنر Relaxation که پادزهر استرس است, راه کارهای متفاوتی را شامل می شود که به ذکر پاره ای از آن می پردازیم:

۱_ وقتی عصبانی شده از کوره در می روید, لحظه ای درنگ کرده, چشمانتان را ببندید و روی تنفس خود تمرکز کنید به آرامی از طریق بینی نفس بکشید (عمل دم) هوا را عمیقا تنفس کرده به داخل شکمتان هدایت کنید و به آرامی بازدم را از طریق دهانتان خارج کنید این کار را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

۲_ اکثر ما عادت داریم برنامه های روزانه مان را در لیست یا جدول بنویسیم. حال چرا لیستی از چیز هایی که باعث تشویش خاطرمان می شوند تهیه نکنیم؟ بهتر است هر زمانی مشخص در روز به خود اجازه دهیم تا نگران شده و استرس یابیم در طول ان زمان لیستی از هر چیزی که برای شما مشکل به وجود می آورد تهیه کنید. سپس لیستی از راه حل های ممکن نیز ارائه دهید. به این ترتیب هر گاه غیر از زمان مجاز در روز موج استرس و نگرانی به سمت شما هجوم آورد به خود متذکر شوید که در ساعت تعیین شده به آن خواهید پرداخت.

۳_ بدن خود را به حرکت در آورده تمرینات ورزشی انجام دهید اگر راه حل جادویی برای رفع نگرانی و اضطراب وجود داشته باشد آن تمرین و ورزش است و تحقیقات اخیر آن را قویا تاکید کرده است تمرینات ورزشی و کلا تحریک بدنی باعث تغییرات فیزیولوژیکی می شود که اثرات استرس را خنثی می کند به این ترتیب که با کاهش سطح هورمون کور تیزول و افزایش سروتونین (هورمون خوشحالی) بهبودی سریعا مشاهده می شود از انجام حتی ساده ترین فعالیت های بدنی و ورزشی مثل طناب زدن, به گردش بردن سگ خود, بالا و پایین رفتن از پله ها دریغ نکنید.

۴_ با شل کردن و انبساط عضلات می توان به یک ارامش عمیق روحی رسید مشتتان را گره کنید در این صورت فشار و کشش در دست و بازوها را احساس خواهید کرد برای ۷ ثانیه مشت خود را محکم گره کرده نگه دارید سپس آنرا باز کنید ۳۰ ثانیه صبر کنید تا احساس ارامش Relaxation در شما عمیقا به وجود بیاید این کار را ۳ بار تکرار کرده سپس با دست دیگرتان و دیگر ماهیچه های بدن امتحان کنید. بعد از چند دقیقه متوجه خواهید شد در سراسر بدن از گردن گرفته تا نوک پا احساس آرامش می کنید.

۵_ بوی خوش باعث تحریک احساسات افراد می شود به هر حال هریک از ما می دانیم به چه بویی علاقه مندیم برای تحریک احساسات مثبت خود و به عنوان یک واکنش مثبت عصبی از بوهای مورد علاقه تان استفاده کنید انواع رایحه ها از طرفی دیگر یادآور خاطرات خوش ما نیز می شوند مثلا به خاطر خواهید آورد با این بوی مشخص تعطیلات فوق العاده آخر هفته داشته اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.