چهارشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

راه های مهم برای رسیدن به خوشبختی

یکی از ساده ترین راه های رسیدن به خوشبختی خوش بینی است ، بدون شک روش هایی وجود دارد که می توان بر خوش بینی خوش بینی ها افزود و از میزان بد بینی بدبینان کاست. شاید خوش بینی به این علت باشد که سهم خود را از زندگی کافی بدانیم و نیازی به افزایش آن نداشته باشیم. البته این طرز فکر اشتباه است و خوش بینی ذاتی می تواند در مواقعی مثلا در مواجهه با یک اتفاق سخت در زندگی خود را از دست بدهد و شخص را از پای در آورد.

بسیاری از افراد به خاطر زندگی راحت و محیط خانوادگی خوبی که در آن به سر می برند ، نسبت به زندگی دید مثبتی دارند اما همین افراد به محض آنکه از این شرایط خارج شوند ، به عنوان مثال دچار ور شکستگی مالی شوند و خانه و کاشانه خود و یا عزیزی را از دست بدهند ، تمامی امید و رویا هایشان نقش بر آب می شود و به یکباره فرو می ریزند . بنابراین لازم است که انسانها در آمادگی کامل بسر ببرند تا اگر دچار حادثه ای شدند خود را نبازند و از میدان به درنروند.

خوش بینی واقعی باید از روی تفکر و تعمق و اختیار و اراده باشد تا با شدیدترین تکتنها و حوادث تلخ زندگی هم دچار سستی و لغزش نشود. زندگی و هدایت آن را می توان به راندن اتومبیل تشبیه کرد. همانطور که برای راندن یک وسیله نقلیه شرایطی لازم است که قبل از همه مطالعه مقررات و آیین نامه راهنمایی و رانندگی و کسب تجربه کافی از حیث راندن است تا شخص بتواند به اخذ گواهی نامه نائل شود. بر همین اساس برای خوشبخت شدن در زندگی باید به اسرار و رموز زندگی دست یافت. رانندگی خوب در زندگی یعنی کنترل و تسلط بر وقایع و حوادث و بهره گیری از وقایع و حوادث زندگی و استفاده صحیح و بجا از ترمز و کلاج و فرمان و آشنایی با موتور زندگی. البته برای اداره زندگی باید به این نکته توجه داشته باشیم که در زندگی اتفاقات و پیشامد های خوب و بد در کنار هم قرار دارند و البته بیشتر مشکلات و ناکامی های ما در زندگی به خاطر کوتاهی و بی توجهی خود ما می باشد ، بنابراین به جای اینکه زمین و زمان را به باد فحش و ناسزا بگیریم و از بخت و سرنوشت بد خود گلایه کنیم، بهتر است ببینیم که علت شکستها و ناکامی های ما در زندگی چیست. پس پیش از هر چیز بهتر است همیشه نیمه ی پر لیوان را ببینیم . خوش بینی علامت سر زندگی و شور و نشاط است. برای انجام کارها ی مفید در زندگی باید نخست در خود روحیه و شور و شوق انجام آنها را ایجاد کرد. خوش بینی باعث آرامش خاطر شما می شود و انرژی شما را چند برابر می کند . البته برای خوش بین شدن باید تمرین کرد. در زیر به چند نمونه اشاره می کنیم:

هر بار که پول یا چیزی گم می کنید و یا از دست می دهید، فرض را بر این بگذارید که قبلا چنین پول یا شیئی را نداشته اید و بنابراین لازم نیست که بابت آن غصه بخورید.

هر صبح که از خواب بیدار می شوید با خود بگویید که امروز به شما تعلق دارد و از خدا بخواهید که بهترین نعمات و اتفاقات را نصیب شما کند. همیشه لبخند بر لب داشته باشید . با تبسم هم خود آرام می گیرید و هم اعتماد به نفس را در وجودتان پرورش می دهید. تبسم و خندیدن موجب ترشح هورمونی در مغز می شود که ترشح آن هنگام درد سبب تسکین درد می شود و احساس خوبی را در شما ایجاد می کند.

تنفس عمیق را تمرین کنید . بیشتر افراد افسرده و بد بین بدون استثنا تنفس سطحی دارند . هنگنم دم و بازدم عمیق اکسیژن بیشتری به مغز می رسد و کارایی مغز و چاره جویی و تدبیر و خلاقیت آن ، دوچندان می شود.

همچنین تنفس عمیق آرامش عضلا نی و روحی را به همراه دارد.

به سلامتی خود توجه داشته باشید ، توجه به نیازهای جسمی و روحی باعث می شود که سالم و پر انرژی باشید و همین مسئله شما را برای رو به رو شدن با حوادث تلخ زندگی آماده می سازد . کلام و سخنانی که بر زبان می آورید ، بر احساس و طرز تفکرتان تاثیر می گذارد . کلام منفی احساس منفی را در شما به وجود می آورد . بنابراین هیچگاه نگویید که من آدم ضعیف و بی اراده ای هستم…………….. همیشه شکست می خورم………….آدم خجالتی هستم و غیره.

تصویر ذهنی خود را دگرگون کنید و یک تصویر خوب و مثبت از خود به ذهنتان ارایه دهید . سعی کنید به شکست ها و ناکامی های خود فکر نکنید و آن را بر زبان نیاورید . همیشه خود را در یک موقعیت عالی و مطلوب تصور کنید که برای دستیابی به آن تلاش می کنید . همیشه و همه جا شکر گزار باشید . شکر گزاری به خاطر خصلت ها و ویژگی های مثبت باعث می شود که به نکات مثبت خود توجه کنید و آنها را پرورش دهید.

شکر گزاری به شما احساس وجود داشتن و دارا بودن می دهد که این احساس باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می شود.

خود را سرزنش نکنید . سرزنش خود به خاطر اشتباهات گذشته ، اعتماد به نفس و شورو شوق شما را در زندگی از بین می برد.

اگر چنانچه اشتباهی از شما سر زده است با خود بگویید که این کار را هر طور شده جبران می کنم.

خودتان را دوست داشته باشید . شرط اساسی اعتماد به نفس و خوش بین بودن ، دوست داشتن خویش است . وقتی از خود بیزار باشیم، از همه بیزاریم و وقتی به خود غشق می ورزیم، جهان به چشم ما دوست داشتنی و زیبا می آید.

از نعمات زندگی لذت ببرید . توجه داشته باشید که نعمات و مواهب زندگی برای لستفاده و لذت بردن از آنها و جود دارند. پس چرا باید خود را از آنها محروم سازیم؟ بنابراین سعی کنید زمانی را به تفریح و سرگرمی اختصاص دهید، به مسافرت و دامن طبیعت بروید و به اطرافیان خوب نگاه کنید تا ببینید چه امکاناتی برای لذت بردن از آنها وجود دارد. در زندگی به دنبال کسب موفقیت هرچه کوچک در زندگی برای رضایت داشتن از زندگی بسیار موثر است . حتما شما هم بعد از هر پیروزی و موفقیت احساس می کنید که دنیا به رویتان لبخند می زند و وجودتان از شور و شعف انباشته می شود. پس برای رسیدن به اهدافتان و موفق شدن تلاش کنید تا بتوانید نسبت به زندگی دید خوبی داشته باشید.

به خدا توکل کنید . اعتماد و توکل به یک موجود عالی و بلند مرتبه همواره مانند یک سوپاپ اطمینان عمل می کند . کسانی که از خدا طلب هدایت و کمک می کنند ، در بدترین شرایط زندگی همواره به تغییر و دگرگونی و نجات از وضعیت بد خود امیدوار هستند. اگر انسانی بدبین هستید که فکر می کنید سرنوشت بدی گریبانگیرتان شده است، به خداوند توکل کنید . اعتماد به خداوند یک نیروی غظیم را ر وجودتان بیدار می کند و هرگونه ترس و احساس شکست را در شما از بین می برد . هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید با خود بگویید:

((امروز به خذا توکل می کنم و اداره ی امور را به او می سپارم.))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.