پنجشنبه , ۷ مهر ۱۴۰۱

ویژگی دستمال کاغذی مناسب چیست؟

يكي از محصولاتي كه طي دهه هاي اخير مورد مصرف فراوان خانواده ها قرار گرفته دستمال كاغذي است. دستمال كاغذي به لحاظ يك بار مصرف بودن و در نتيجه رعايت بهداشت و همچنين به دليل قيمت ارزان، طرفداران زيادي دارد. در اين راستا كارخانه هاي زيادي براي توليد اين محصول در سراسر كشور فعاليت دارند. اما برخي خانواده ها بدون اطلاع از ويژگي و كيفيت محصولا ت بهداشتي و دستمال كاغذي اقدام به خريد مي كنند. از اين رو، دانستن چند مورد از ويژگي هاي دستمال كاغذي با كيفيت، احتمالا ًدر اقتصاد خانواده شما تأثيري مثبت (هرچند اندك) خواهد داشت.

يكي از مهمترين مواردي كه زنان جامعه بايد از آن اطلاع لازم داشته باشند استفاده درست از محصولات بهداشتي است كه دانستن خصوصيات و ويژگي هاي اساسي اين محصولات مانع بروز عفونت و بيماري مي شود واز خطرات و آلودگي هاي جانبي آن جلوگيري مي كند

ويژگي هاي دستمال كاغذي
دستمال كاغذي بايد از خمير الياف سلولزي به رنگ سفيد يا الوان باشد. دستمال كاغذي بايد كرپ شده (منظور از كرپ، چين خوردگي هاي سطح كاغذ است كه هنگام توليد آن به منظور افزايش سطح تماس و در نتيجه بالا بردن ميزان سرعت جذب آب ايجاد مي شود، به طوري كه هنگام پاك كردن دست خيس بعد از نيم ساعت حالت اوليه خود را به دست آورد و اگر دستمال بلافاصله در تماس با آب خيس پودر شود، حتماً مواد شيميايي زيادي در آن به كار برده شده است)، همچنين فاقد پرز (الياف خرد شده)، الياف كلوخه شده، سوراخ، لكه و ساير اجسام خارجي باشد. زماني كه برگ دستمال كاغذي را در مقابل نور قرار مي دهيد پراكندگي الياف به طور يكنواخت ديده مي شود. رنگ به كار رفته در ساخت دستمال هاي كاغذي بايد از رنگ هاي مجاز و ثابت باشد و با رنگ بسته محتوي دستمال كاغذي هم رنگ و متناسب باشد.

دستمال كاغذي بايد فاقد لكه و بوي نامطبوع باشد
گاهي ديده مي شود در صورت كشيدن يك برگ دستمال كاغذي همه برگ ها بيرون مي ريزد خانواده ها بايد توجه داشته باشند دستمال كاغذي استاندارد در بسته بايد به طور تاخورده به نحوي بسته بندي شود كه به راحتي و تك تك بتوان آنها را از بسته خارج نمود.

شركت سلولز استاندارد ورق ها و نيز بسته هاي رايج بازار را به شرح ذيل عنوان مي كند :

1- 20 عددي جيبي

2 – 100، 150 يا 200 برگ دولا يا چندلا در بسته هاي جعبه اي

3- بايد محتويات داخل جعبه با تعداد و ابعاد ذكر شده روي جعبه مطابقت داشته باشد

4- بسته بايد از استحكام كافي برخوردار باشد و طي مراحل حمل و نقل شكل ظاهري خود را حفظ نمايد.

5- ورق ها بايد در يك بسته با ابعاد يكسان بسته بندي شوند، تعداد ورق ها نبايد كمتر از تعداد مشخص شده بر روي بسته باشد.

خانواده ها بايد در نظر داشته باشند هر چه قدر در مورد محصولا ت بهداشتي هزينه و بودجه اي مناسب را اختصاص دهند به همان نسبت سلامتي و پيشگيري از بيماري را تضمين كرده اند. متأسفانه آمار نشان مي دهد بيماري هاي زنان يكي از شايع ترين بيماري هايي است كه جامعه امروز ايران با آن دست به گريبان است. هزينه تقريبي مداواي اين گونه بيماري ها را مي توان حدود چندين هزار تومان برشمرد. شايد يكي از مهم ترين دلايل شيوع اين قبيل بيماري ها كوتاهي رسانه هاي عمومي در آموزش نكات ويژه بهداشتي زنان باشد، مسئله اي كه در اغلب كشورها كاملاً حل شده است. جاي بسي تأسف است كه زنان ايراني، بيش از رعايت مسائل بهداشتي، به محصولات آرايشي روي مي آورند. يكي از مهمترين مواردي كه زنان جامعه بايد از آن اطلاع لازم داشته باشند استفاده درست از محصولات بهداشتي (نوار بهداشتي) است كه دانستن خصوصيات و ويژگي هاي اساسي اين محصولات مانع بروز عفونت و بيماري مي شود واز خطرات و آلودگي هاي جانبي آن جلوگيري مي كند. با آزاد سازي واردات لوازم آرايشي و بهداشتي، انواع و اقسام اين محصولات، اعم از مرغوب و نامرغوب به بازارهاي كشور راه يافته كه اطلاع از كيفيت مطلوب آنها تنها از طريق كنترل وزارت بهداشت و درمان ميسر است. بنابراين ضروري است خانم ها چنانچه از كيفيت محصولات خارجي اطمينان نيافته اند، از توليدات داخلي با نشان استاندارد استفاده كنند. به هر جهت، ذكر ويژگي هاي نوار بهداشتي مطلوب در اين مقوله خالي ازفايده نيست.

1- وجود هر يك از اجزا تشكيل دهنده (فلاف پالپ، تيشو، نوار نازك پلي اتيلن، نان وون، چسب و نوار سيليكون)

2- قدرت و ضريب جذب متناسب با توجه به ابعاد نوار بهداشتي و ميزان قيد شده روي بسته

3- عدم وجود جمع شدگي، نايكنواختي، قطع شدگي و بيرون زدگي در سطح لايه نوار

4- عدم وجود هرگونه آلودگي

5- استحكام كافي در برابر پارگي و از هم پاشيدگي در عين لطافت، نرمي و عدم حساسيت

6- چسبندگي كامل خط چسب پشت نوار

با رعايت كامل موازين بهداشتي و بسته بندي صحيح از طرف كارخانه هاي كشور، و دقت در انتخاب نوع محصول بدون در نظر گرفتن قيمت ، مي توان از بيماري هاي پوستي و تداوم آن جلوگيري كرد .
منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.