سه شنبه , ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

۶ جراحی خارق العاده در دوره مدرن

76643 1 300x225 ۶ جراحی خارق العاده در دوره مدرن

در تاریخ 11 ژوئن یک دختر 6 ساله اهل تگزاس تحت عمل جراحی قرار گرفت تا نیمه سمت راست مغزش کاملاً برداشته شود و حمله های ناگهانی مغزش متوقف شوند. جالب اینجاست که انتظار می رود حافظه و ویژگی های شخصیتی او بعد از عمل دست نخورده باقی بماند. اما این نمونه تنها یکی از جراحی های باورنکردنی و حساس و مشکلی است که در سالهای اخیر انجام گرفته است. از دکتری که خودش را تحت عمل جراحی قرار داد تا جراحانی که پیچیده ترین عملها را بر روی جنین بسیار کوچکی در داخل شکم مادر انجام داده اند، در اینجا 6 مورد جراحی شگفت آور و غیرعادی را مرور میکنیم.

1- جراحی بر روی کودکی برای برداشتن نیمه ای از مغزش:
در تاریخ 11 ژوئن نیمه سمت راست مغز جسیکا هال، 6 ساله، توسط جراح اعصاب بن کارسون در بیمارستان کودکان جان هاپکینز بالتیمور برداشته شد. این نوع عمل نیمکره برداری نامیده می شود و با اینکه بسیار سخت است، بهترین راه درمان جسیکا به شمار می رفت. او از نوعی التهاب مغزی رنج می برد، نوع پیشرفته ای از فساد قشر مغز که باعث حمله های غیرقابل کنترل می شود. با اینکه دکترها از چگونگیش اطلاع ندارند، اما نیمه باقیمانده مغز در چنین مواردی بسیاری ازفعالیتهایی را که نیمه برداشته شده اجرا می کرده، بر عهده میگیرد.

نیمه چپ بدن بیمار ممکن است تا ابد فلج بماند، اما معمولا هیچ مشکلی برای خاطرات و نوع شخصیت او بوجود نخواهد آمد. بیمارستان جان هاپکینز سالانه 12 مورد از این جراحی ها را بر روی کودکان 5 تا 10 ساله انجام می دهد. زمانیکه جراحان در حال توسعه این روش بودند، سعی کردند حفره خالی بوجود آمده در جمجمه را با توپ پینگ پونگ پر کنند، اما بعدها متوجه شدند مایع نخاعی مغز، به مرور این فضا را پر می کند.

2- جراحی به مدت 4 روز:
از 4 فوریه تا 8 فوریه سال 1951 زنی به نام گرترود لواندوسکی، به مدت 96 ساعت در بیمارستان شیکاگو تحت عمل جراحی قرار گرفت تا کیست بزرگی از داخل تخمدان او برداشته شود. گفته می شود که این عمل، طولانی ترین عمل جهان است. لواندوسکی قبل از عمل 280 کیلوگرم وزن داشت و دور کمرش 275 سانتیمتر بود. بعد از اینکه تومور برداشته شد، وزن او به 140 کیلوگرم کاهش یافت. در طول عمل، جراحان مایع کیست را به آرامی خارج کردند، زیرا خروج سریع مایع ممکن بود باعث ایست قلبی او شود. در طول 4 روز 91 کیلوگرم مایع از بدن او خارج شد. سپس آنها خود کیست را از بدن او درآوردند، که در حدود 68 کیلوگرم وزن داشت.

3- جراحی در داخل رحم:
کایل بولن، در 22 امین هفته بارداری اش بود وقتی که پزشکان بیمارستان ملبورن در استرالیا فرزندش را که هنوز به دنیا نیامده بود، جراحی کردند. جنین شرایط بسیار نادری داشت و نوارهای شبکه مانند پرده جنین به دور قوزک پایش پیچیده شده و جریان خون به سمت پایین پاهای او قطع شده بود. معمولاً پزشکان برای عمل جراحی جنین، تا هفته 28 ام صبر می کنند، اما اینبار اگر مداخله نمیشد، کودک دو پای خود را از دست میداد.

جراحان یک تلسکوپ دو میلیمتری در داخل شکم مادر گذاشتند و با استفاده از یک لیزر و جریان برق نوارهای روی پای چپ را بریدند و او را نجات دادند. متاسفانه پای راست عفونت کرده و غیرقابل جراحی شده بود، در آن زمان قد کودک 18 سانتیمتر بود. نوزاد در ژانویه سال 2008 ، هشت هفته بعد از عمل و دو ماه و نیم زودتر از موعد به دنیا آمد. وقتی که 24 روزه بود، جراحان پای راست او را که از یک سرخرگ آویزان بود عمل کردند و امیدوارند نوزاد قادر به راه رفتن باشد.

4- جراحی که خودش را عمل کرد:
در سال 1921 ایوان اونیل کین از ایالت پنسیلوانیا، قصد داشت ثابت کند که اتر – که در آن زمان به عنوان داروی بیهوشی از آن استفاده می شد- بیش از حد در عملهای جراحی استفاده می شود و داروهای بی حسی موضعی با خطرات کمتر برای جایگزینی آن وجود دارد. برای اثبات او از برداشتن آپاندیس خود استفاده کرد.

با استفاده از یک داروی بی حسی موضعی و تخت عمل و آینه ای که در برابر شکمش وجود داشت، این کار را شروع کرد. سه دکتر در اتاق عمل برای ضرورت حاضر شدند. کین شکاف لازم را خودش در شکمش ایجاد کرد و دستیارانش آن را بخیه کردند. دکتر بخوبی به هوش آمد. بعدها در سال 1932 دکتر کین عمل جراحی پیچیده تری را بر روی خودش جهت درمان مشکل فتق انجام داد. بدلیل اینکه نقطه عمل در نزدیکی سرخرگ ران بود، این عمل بسیار حساس می شد و دکتر کین آن را در کمتر از 2 ساعت به اتمام رساند.

5- نجات دادن یک چهره:
یک مرد فرانسوی با شرایطی بسیار نادر که باوجود تومور در صورتش او را بینهایت بد شکل کرده بود، با عمل جراحی در ژانویه 2007 چهره و زندگی تازه ای را بدست آورد. پاسکال کولر سی ساله، تعداد بسیار زیادی عمل جراحی برای کاهش حجم تومورها انجام داده بود. این بیماری ناشی از اختلالی به نام نئوروفیبروماتوسیس بود و با وجود تعداد زیادی جراحی به سختی میتوانست چیزی بخورد و بخاطر صورت دفرمه و برامده اش منزوی شده بود. این اختلال نوعی عارضه نادر ژنتیکی است. متخصصان میگویند، جوزف مریک، مشهور به مرد فیل نما، در صدسال قبل نیز از چنین عارضه ای رنج می برده است. بعد از 16 ساعت جراح سرپرست تیم جراحی پلاستیک اطلاع داد که تیم تمام اجزای صورتش کولر (لبها، گونه ها، بینی و دهان) را با یک اهداکننده جایگزین کرده اند. کولر که بخوبی بهوش آمد، شباهتی با اهداکننده ناشناس ندارد زیر اسکلت استخوانی چهره اش دست نخورده باقی مانده بود.

6 – نوزادی که دو بار به دنیا آمد:
کری مک کارتنی که 6 ماهه باردار بود، متوجه شد که نوزادش در قسمت ستون فقرات خود تومور بزرگ و کشنده ای دارد. پزشکان متوجه شدند که این تومور خوش خیم است و به اندازه یک گریپ فروت حجم دارد و خونی که نوزاد از آن تغذیه می شود را به خودش میکشد که به مرگ نوزاد منجر خواهد شد.

در یک روش نادر و پر خطر، جراحان بیمارستان کودکان تگزاس، مادر را بیهوش کردند و رحم او را کاملاً بیرون کشیدند، سپس آن را باز کردند و 80 درصد از بدن کوچک جنین را بیرون آوردند،طوری که فقط سر و قسمتی از بالاتنه او در داخل رحم بماند. سپس در طول یک عمل 4 ساعته با توجه به اینکه قرار گرفتن جنین در معرض هوا منجر به ایست قلبی او خواهد شد، بسرعت تومور را از بین بردند. سپس جنین را به داخل شکم برگردانده و سپس کیسه جنین را بستند به این امید که مایع آمنیوتیک کافی برای جنین باقی بماند. نوزاد مجددا 10 هفته دیگر متولد شد! و خوشبختانه در سلامتی کامل به سر میبرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.