جمعه , ۱۱ آذر ۱۴۰۱

چرا مردم فیلم های ترسناک را دوست دارند؟

جام جم آنلاین: معمولا رفتار انسان بر مینای انگیزه لذت بردن و اجتناب از رنج و درد است. اما چگونه این مبنا با تصمیم افراد برای تجربه احساسات منفی مانند تماشای فیلم های ترسناک سازگاری دارد؟
بسیاری از افراد داوطلبانه خود را به مدت دو ساعت در معرض هراس ناشی از تماشای فیلم های ترسناک قرار می دهند. سوال این است که چطور این ترس برای افراد لذتبخش است.
به گزارش ساینس دیلی محققان بطور کلی دو فرضیه را در این مورد مطرح می کنند. اول اینکه شاید بتوان گفت تماشای اینگونه فیلم ها ترس واقعی ایجاد نمی کند.
و توضیح دوم این است که چنین افرادی دوست دارند وحشت را تجربه کرده آن را تحمل کنند تا در پایان لذت رهایی از آن ترس را حس کنند.
محققان می گویند ارزیابی مجدد دو فرضیه اصلی برای گرایش افراد به تجارب منفی (که هردو تجربه همزمان احساست مثبت و منفی را نمی پذیرند) در حال انجام است اما فرض ناتوانی افراد برای تجربه اثر مثبت و منفی بطور همزمان درست نیست. به عبارت دیگر بینندگان فیلم های ترسناک از این تجربه ناخوشایند ، شاد می شوند. این دیدگاه جدید نسبت به احساسات نشان میدهد افراد هیجانات مثبت و منفی را بطور همزمان تجربه می کنند و شاید واقعا از تجربه ترس لذت می برند و بر همین اساس محققان معتقدند گاهی لذت بخش ترین لحظات یک رویداد خاص ممکن است ترسناک ترین لحظات آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.