سه شنبه , ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

اجزای تشکیل دهنده ی جهان

مهمترین اجزای تشکیل دهنده ی جهان عبارتند از :
۱- ستارگان : ستارگان اجرام تقریباً کروی بزرگی هستند که از دمای سطحی چند هزار درجه تا دمای مرکزی چند میلیون درجه بر خوردارند.و بواسطه ی نور حاصل از تبدیلات هسته ای می درخشند.ماده ی تشکیل دهنده ی انها بواسطه ی دمای زیاد، بصورت عام گازند که از چگالی و فشار بالایی بر خوردارند. ستارگان ضمن بر خورداری از حرکت دورانی و انتقالی ف در آسمان ثابت به نظر می رسند. و این به واسطه ی فاصله ی عظیمی است که با زمین دارند. ستارگان به تعداد بیلیونها بیلیون در جهان وجود دارند و در هر قسمتی از آسمان دیده می شوند.نور ستارگان از نظر رنگ و درخشندگی متغیر اسست و به اصطلاح چشمک می زنند .ستارگان حتی در بزرگترین تلسکوپها نیز به صورت نقاط نورانی دیده می شوند.

۲- سیارات :اجرام تقریباً کروی جامد و نسبتاً سرد ی هستندکه به دور خورشید دوران دارند و در اثر بازتاب نور خورشید قابل دیدن هستند.با چشم برهنه ( بدون تلسکوپ) پنج سیاره ( عطارد – زهره مریخ- مشتری وزحل) را می توان هر چند وقت یکبار مشاهده کرد اما رؤیت سه سیاره ی دیگر منظومه ی شمسی تنها با تلسکوپ میسر است. نور سیارات از نظر رنگ و روشنی ثابت است و در تلسکوپ (بسته به بزرگنمایی و موقعیت سیاره )یک سیاره به صورت قرص نورانی دیده می شود . سیارات در آسمان سیر می کنند و هر زمان نزدیک ستاره ی قرار دارندکه به دور آن در حال دوران هستند. سیارات منظومه شمسی را می توان تنها در منطقه ی دایره البروج مشاهده کرد.

۳- سحابی ها :توده های ابر مانند و وسیعی از غبار و گازهای بسیار رقیق و با دمای کم هستند که تنها در اثر نور ستارگان مجاور دیده می شوند.البته بر خی از سحابی ها نیز تاریکند و مانع دیدن ستارگانی که در پشت آنها قرار دارند می شوند.در تلسکوپ سحابی های روشن همچون توده ای محو و ابر مانند مشاهده می شوند.

۴- سیارکها :سیارکها اجرام جامد و کوچک با شکلهای نا منظمند که به دور خورشید می گردند و تفاوت مهم آنان با سیارات در اندازه ی آنها است بطوریکه بزرگترین سیارک شناخته شده ( سرس ceres ) قطری حدود ۸۰۰ کیلومتر دارد. با یک تلسکوپ بزرگ می توان بیش از ۱۰۰,۰۰۰ سیارک مشاهده کرد . سیارکها با بازتاب نور خورشید دیده می شوند و بنا بر درخشندگی کم تنها با تلسکوپ قابل رؤیت هستند.

۵- قمر ها : قمرها اجرامی هستند که با دوره ی تناوبی خاصی به دور سیارات در حال گردش هستند . شش سیاره منظومه شمسی هر یک دارای یک یا چند قمر ( ماه) می باشند. زمین دارای یک ماه و مریخ دارای دو ماه و مشتری دارای شانزده قمر است .

۶- ستارگان دنباله دار :اجرامی متشکل از یک کره ی نورانی (از جنس یخ و سنگ و مواد دیگر )و یک دنباله ی رقیق استوانه ای مانندبه نام گیسو(از جنس ذرات غبارو گاز) هستند که گهگاه در مسیری خاص و با سرعت صدها کیلومتر در ثانیه ظاهر می شوند برخی از آنها با چشم برهنه قابل دیدن هستند اما اکثریت آنها از درخشندگی کمی برخوردارند و با چشم برهنه دیده نمی شوند. مدار برخی از آنها ( حدود ۲۵۹ عدد) بسته است و پیوسته مسیر واحدی را می پیمایند مانند ستاره ی دنباله دار هالی که هر چند سال یکبار از نزدیک زمین عبور می کند. در حالی که مدار حدود ۳۶۸ دنباله دار شناخته شده ی دیگر باز است( سهموی یا هذلولی ) که به احتمال زیاد از فضای خارج می آیند و از نزدیکی زمین عبور کرده و برای همیشه دور می شوند.

۷- شهاب ها : اجرام جامد ریزی هستند که در فضا حرکت می کنند و گهگاه گروهی از آنها جذب زمین می شوند و در اثر حرکت در میان جو زمین و وجود اصطکاک گرمای زیاد تولید می شودکه شهاب را می سوزاندو غبار حاصل از ان هر سال صدها تن بر سطح زمین می نشیند.در مواردی نادر یک شهاب بزرگ قبل از تحلیل کانل به زمین اصابت می کند. پدیده ی نوری چند ثانیه ای در آسمان شب حاصل از ورود سریع شهاب به جو زمین و ایجاد گرما و نور حاصل از اصطکاک است.

-آنچه که در آسمان با چشم برهنه می توان دید.
در شبی صاف و بدون گردو غبار و دور از نور چراغهای مجاور می توان اجرام زیر را با چشم برهنه دید. ۱) حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ ستاره در هر نیمکره ی آسمان ۲) چند سیارک که با سرعت خاص خود در میان ستارگان حرکت می کنند. ۳) پنج تا ده شهاب در هر ساعت ۴) ستارگان دنباله دار پر نور که یکی دو بار در طول عمر آدمی دیده می شود. ۵) سحابیها مانند سحابی روشن و بزرگ صورت فلکی جبار و یا سحابی تاریک به نام سر اسب باز هم در صورت فلکی جبار ۶) را ه کهکشان یا راه کهکشان شیری ، به صورت کمر بندی نامنظم بر سطح کره ی آسمان که نور آن محصول تابش مرکب میلیاردها ستاره است. ۷) کهکشان های دیگر مانند کهکشان امرأه المسلسله که از نیمکره ی شمالی قابل رؤیت است و دو کهکشان معروف به ابر های ماژلانی که از نیمکره ی جنوبی قابل رؤیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.