دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی گوجه فرنگی

مشخصات گیاه شناسی :
این گیاه از نظر ظاهری تا حدودی به سیب زمینی شباهت دارد. برگ های آن مرکب بوده. و متشکل از چندین برگچه نامساوی هستند و گل ها زرد رنگ بوده و در نهایت به میوه گوشتی سبز رنگی تبدیل می شوند که بعد از رسیدن کامل قرمز رنگ شده واجد دانه های فراوان می باشد.

انتشار جغرافیایی :
به نظر می رسد منشأ اصلی گیاه گوجه فرنگی کشور پرو در امریکای جنوبی باشد ولی در حال حاضر در ایران و دیگر کشورها به عنوان یک گیاه زراعی به طور گسترده کشت می شود.

ترکیبات شیمیایی :
ساقه، برگ و میوه های و نارس و سبز رنگ گوجه فرنگی حاوی مقادیری آلکالوئید سولانین است و از این رو توصیه می شود از مصرف میوه نارس و سبز گوجه فرنگی جداً خودداری شود. میوه گوجه فرنگی حاوی انواع ویتامین ها از جمله ویتامین C،B1،A وB9 می باشد. رنگ قرمز میوه به دلیل وجود رنگیزه لیکوپن است.

قسمت مورد استفاده :
میوه گوجه فرنگی در مواردی مصرف دارویی دارد.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫درمان لکه پوستی : آب تازه گوجه فرنگی تا حدودی باعث رفع لکه های قهوه ای پوست که در اثر تابش نور خورشید در پوست صورت و به دنبال کهولت سن در دست ها ظاهر می شوند می گردد. این لکه های قهوه ای رنگ را کک مک می نامند.
۲٫درمان رماتیسم و نقرس : برخلاف تصور عمومی که گوجه فرنگی دارای مقادیر فراوان اگسالات کلسیم است مقدار این ملح در گوجه فرنگی بسیار کم بوده و از این رو نه تنها در مورد بیماران مبتلا به نقرس و رماتیسم مضر نبوده بلکه باعث بهبودی آنان نیز می گردد.
۳٫درمان بی اشتهایی : مصرف گوجه فرنگی مخلوط شده با ماست نیم ساعت قبل از غذا اثر قابل توجهی در رفع بی اشتهایی داشته و خاصیت اشتها آور قوی دارد.
۴٫کاهش جوش غرور جوانی : برای جوانان که مبتلا به عارضه جوش غرور جوانی هستند توصیه می شود حلقه هایی نازک از گوجه فرنگی تازه را به عنوان ماسک استفاده نمایند. این ماسک چربی پوست را کاهش داده و از زیاد شدن جوش ها جلوگیری می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.