سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی گل حسرت ( سورنجان )

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی است با پیازی نسبتاً بزرگ و گوشتی که برگ های باریک و دراز آن که همپوشان نیز هستند مستقیماً از آن خارج می شوند. گل های گلی رنگی گیاه که از وسط برگ ها ظاهر می شوند قبل از فرا رسیدن کامل فصل بهار به عرصه می رسند و وجه تسمیه گیاه نیز به همین است. میوه گیاه کپسولی است شمال سه خانه که واجد دانه های فراوان می باشد.

انتشار جغرافیایی :
این گیاه در ایران رویش ندارد ولی گونه های دیگر آن از جمله C.speciosum و C .Luteum در نواحی شمال ایران می رویند که تا حدودی همان اثرات دارویی را دارند.

ترکیبات شیمیایی :
پیاز این گیاه موسیلاژ نشاسته و ماده سمی موسوم به کولشی سین دارد. این ترکیب فوق العاده سمی بوده و خاصیت سرطان زایی برای آن در نظر گرفته اند. از این حیث در استفاده دارویی از این گیاه باید نهایت دقت و توجه را نمود.

قسمت مورد استفاده :
دانه های گیاه تحت نظر پزشک مصرف دارویی دارند.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫درمان نقرس : سورنجان یا گل حسرت مهمترین داروی گیاهی برای درمان نقرس می باشد و از این رو آن را داروی اختصاص درمان نقرس می دانند. به این منظور مصرف تنطور دانه های گل حسرت ( دانه له شده در الکل ) تجویز می گردد. مصرف روزانه ۳۰ تا ۴۰ قطره از تنطور در روزهای اولیه که بعداً آن را به میزان ۱۰ تا ۱۵ قطره در روز نیز اضافه نمود در این مورد حداکثر نتیجه را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.