سه شنبه , ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

گیاه دارویی گردو

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی است درختی با برگ های مرکب، گل های آن تک جنسی، کوچک و بدون پوشش ( کاسبرگ و گلبرگ متمایز ) بوده. و در گل آذین های شاتون قرار گرفته اند.
شاتوت های نر در انشعابات مسن و شاتوت های ماده در انشعابات تازه گیاه واقع اند. میوه فندقه گیاه در اطراف خود دارای پوشش سبز رنگ می باشد.

انتشار جغرافیایی :
در سراسر ایران درخت گردو کاشته می شود.

ترکیبات شیمیایی :
مغز میوه گردو حاوی انواع ویتامین های A، B1،B2 و انواع مواد معدنی چون کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم و گوگرد است. همچنین برخی اسیدهای چرب چون اسید لینولئیک، اسید الئیک در آن دیده می شود.

قسمت مورد استفاده :
مغز میوه پوسته سبز میوه و برگ درخت گردو مصرف دارویی دارند.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫درمان نرمی استخوان : جوشانده برگ درخت گردو که به شکل خوراکی مصرف می شود برخی اختلالات استخوانی همچون نرمی استخوان و بیماری های مفصلی را درمان می کند.
۲٫درمان عفونت های رحمی : جوشانده برگ درخت گردو باعث ضد عفونی مهبل و رحم و در نتیجه درمان عفونت های قارچی یا باکتریابی آن می گردد. بداین منظور جوشانده به شکل تنقیه مورد استفاده قرار می گیرد.
۳٫درمان اختلالات کبدی : جوشانده پوسته سبز گردو و تقویت کننده کبد بوده برخی اختلالات کبدی همچون ورم کبد و اختلالات مجاری صفراوی را بهبود می بخشد.
۴٫درمان ناراحتی های پوستی : روغن گردو که از له شدن مغز میوه گردو بدست می آید در درمان خشکی و پوسته پوسته شدن پوست به کار می رود. جوشانده برگ درخت گردو نیز با استعمال خارجی التیام دهنده اگزما، زرد زخم و زخم های چرکین است.
۵٫درمان بیحالی، ترس و اضطراب : خوردن مغز میوه گردو برخی ناراحتی های عصبی را تسکین می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.