سه شنبه , ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

گیاه دارویی کاملینا

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی است علفی با برگ های باریک و دراز که فاقد دمبرگ بوده و ساقه را در آغوش می گیرند ( برگ ساقه آغوش )، گل های گیاه زرد رنگ بوده و گیاه دارای میوه های گلابی شکل می باشد.

انتشار جغرافیایی :
این گیاه در نواحی غرب و شمال غرب ایران می روید و می توان آن را در منطقه آذربایجان در اطراف تبریز، میشوداغ، ارومیه و در غرب منطقه همدان و … یافت.

ترکیبات شیمیایی :
دانه این گیاه مقادیر زیادی ترکیبات روغن به همراه دارد و می توان انواع اسیدهای چرب از جمله اسید اُلئیک، پالمتیک اسید و اسید لینولئیک را در آن یافت.

قسمت مورد استفاده :
دانه گیاه اصلی ترین قسمت گیاه است که خاصیت دارویی دارد.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫ به عنوان ملین : دانه های گیاه به دلیل داشتن اسیدهای چرب فراوان اشباع و غیر اشباع مسهل بوده و به عنوان ملین جهت رفع یبوست و سهولت دفع مدفوع به کار میرود. به این منظور می توان مستقیماً دانه ای گیاه را به شکل خوراکی مصرف نمود.
۲٫ درمان ترک پوست : به دلیل وجود انواع اسیدهای چرب روغن دانه های گیاه اثر نرم کننده روی پوست بدن داشته و در درمان ترک پوست به کار می رود. حتی می توان از روغن دانه های این گیاه صابون های ویژه ای را نیز تولید نمود که این صابون ها قابلیت نرم کنندگی پوست بدن و لطیف نمودن آن را دارند. در حالت کلی می توان گفت صابون ترکیبی است که از واکنش یک قلیای چون سود با اسیدهای چرب حاصل می شود و به دلیل داشتن یک بخش قطبی که در آب حل می شود. و بخش غیر قطبی که در ذرات چرک قرار می گیرد قابلیت معلق نمودن ذرات چرک و در نتیجه خاصیت پاک کنندگی را دارا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.