سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی فلفل سبز

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی است با برگهای بیضوی شکل نوک تیز و گلهای سفید رنگ کوچک که در نهایت به میوه گوشتی قرمز رنگ که دانه های سفید فراوان دارد تبدیل می گردد. این میوه همان فلفل خوراکی است که درابتدا سبز رنگ بوده طعم ملایم دارد و بعد از رسیدن قرمز رنگ شده مزه بسیار تند و شدیدی پیدا می کند .

انتشار جغرافیایی :
فلفل به شکل خودرو در جنوب ایران رویش دارد . ولی امروزه در مزارع کل کشور کاشته می شود .

ترکیبات شیمیایی :
در ساختار میوه فلفل ۳ ترکیب شیمیایی به نامهای کاپ سائی سین کاپ سیسین و کاپ سانتین وجود دارد . کاپ سائی سین مسئول مزه تند آن است ،‌کاپ سیسین مسئول خاصیت تحریک کندگی جلدی میوه فلفل است و کاپ سانتین نوعی رنگریزه قرمز رنگ است که در هنگام بلوغ در آن انباشته می شود .

قسمت مورد استفاده :
میوه و دانه های فلفل خاصیت دارویی دارند.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱- درمان بواسیر : گرد میوه فلفل به مقدار یک گرم که درعسل مخلوط می گردد در درمان بواسیر های دردناک بسیار مفید می باشد . مقدار مصرف آن ۳ بار در روز به شکل خوراکی توصیه می شود . لازم است کسانی که به زخم معده و یا سوزش ادرار مبتلا می باشند کلا از خوردن فلفل به هر نحو پرهیز نمایند .
۲- درمان رماتیسم : مالیدن گرد میوه فلفل در موضع درد به دنبال ایجاد قرمزی در پوست دردهای رماتیسمی را بهبود می بخشد .
۳- درمان گرفتگی صدا : برای درمان گرفتگی صدا که ناشی از عوامل گوناگونی است می توان تنطور میوه فلفل را به شکل غرغره استعمال نمود . برای تهیه تنطور مذکور گرد میوه فلفل را در الکل حل می نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.