دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی زرشک

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی است درختچه ای و خاردار با برگ هایی که کناره آنان به خارهای کوچکی ختم می شود و میوه کوچک رنگ و قرمز آن مزه ترش ملایمی دارد.

انتشار جغرافیایی :
در قسمت های شمال و شمال غرب کشور این درختچه را می توان یافت. در گیلان در منطقه رودبار در آذربایجان در مناطق اطراف تبریز و اسکو و در بعضی نواحی خراسان پراکنش دارد.

ترکیبات شیمیایی :
ماده مؤثر اصلی آن آلکالوئید بربرین است که مقدار آن در پوست گیاه بیشتر بوده تا ۷/۱ % نیز می رسد.

قسمت مورد استفاده :
قسمت های مورد استفاده : بیشتر قسمت های گیاه از جمله پوست، برگ ها و میوه آن اثرات دارویی قابل توجه دارند.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫رفع بیماری های صفراوی : برای کسانی که از گرفتگی کیسه صفرا رنج شدید می برند مصرف دم کرده میوه زرشک توصیه می شود. همچنین پودر ساقه خشک شده آن را روزی چند بار به میزان ¼ قاشق غذاخوری مصرف نمود.
۲٫درمان اسکوربوت و خونریزی لثه : با توجه به اینکه میوه زرشک حاوی مقادیر فراوان ویتامین C می باشد در ناراحتی هایی که ناشی از کمبود این ویتامین می باشد از جمله خونریزی لثه و خونریزی های زیر جلدی مصرف میوه آن توصیه می گردد.
۳٫درمان خونریزی های رحمی : برای درمان خونریزی های رحمی در فواصل قاعدگی نیز می توان از زرشک بهره جست. بدین منظور از عصاره پوست ساقه و ریشه گیاه استفاده می شود. با توجه به مزه تلخ عصاره مذکور مصرف روزانه ۲ تا ۳ گرم از آن توصیه می شود.
۴٫رفع آب آوردن انساج بدن : دم کرده یا جوشانده پوست ریشه و ساقه گیاه را همراه با عسل می توان جهت رفع آب آوردن انساج بدن به میزان ۳ فنجان در روز مصرف نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.