سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی زبان گنجشک

مشخصات گیاه شناسی :
زبان گنجشک درختی کوچک است دارای برگ های مرکب شانه ای و گل های کوچک سفید رنگ که در انتهای شاخه ها مجتمع شده اند. میوه زبان گنجشک باریک و دراز است و اصطلاحاً به آن سامار اطلاق می شود.

انتشار جغرافیایی :
درخت زبان گنجشک بومی جنگل های شمال است ولی امروزه در بیشتر نقاط در پارک ها و باغ ها و معابر به عنوان درخت زینتی کاشته می شود.

ترکیبات شیمیایی :
در بیشتر قسمت های این درخت خصوصاً در پوست آن مادهای موسوم به مانیتول وجود دارد که مزه شیرین دارد. مانیتول که به طور فراوان در این درخت وجود دارد ترکیبی است از نوع ترکیبات پلی اول که مشابهت فراوان به قندها دارند. علاوه بر مانیتول برگ و پوست این درخت گلوکوزیدی موسوم به فراگزین دارد.

قسمت مورد استفاده :
برگ گیاه مهمترین قسمت مورد استفاده آن است.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫درمان یبوست : برگ درخت زبان گنجشک هم یک مسهل بوده و هم اثر ملین داشته و در درمان یبوست های ملایم استفاده می گردد. به این منظور جوشانده یا دم کرده ۳۰ تا ۶۰ گرم در لیتر برگ زبان گنجشک به شکل خوراکی باید مصرف شود.
۲٫درمان نارسائی های کلیه و خیز عمومی بدن : برگ زبان گنجشک دارای اثر پیشاب آور ملایم و از این رو به عنوان یک مدر در درمان نارسائی های کلیه و همچنین آب آوردن انساج بدن به کار می رود. برای موارد مذکور هم از جوشانده ۳۰ تا ۶۰ گرم در لیتر آن استفاده می شود.
۳٫درمان رماتیسم و نقرسی : جوشانده برگ زبان گنجشک یا استعمال خارجی در موضع باعث درمان ناراحتی های مفصلی از جمله رماتیسم و نقرسی می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.