یکشنبه , ۱۸ آذر ۱۳۹۷

گیاه دارویی درخت چنار

مشخصات گیاه شناسی :
درختی زیبا و زینتی است که پوست آن به صورت قطعات نامنظمی از ساقه جدا شده و در نتیجه تنه درخت سفید به نظر می رسد. برگ ها پنجه ای شکل و دارای ۵ـ۷ لوب می باشد. میوه های فندقه آن در دستجات کروی شکل اجتماع یافته اند.

انتشار جغرافیایی :
درخت چنار در بسیاری از نقاط کشور از جمله مازندران، گیلان، آذربایجان، کرمانشاه ،لرستان، فارس و … انتشار داشته و در بقیه نقاط کشور نیز به عنوان درخت زینتی در پارک ها و کنار معابر کاشته می شود.

ترکیبات شیمیایی :
تانن ها و انواع ترکیبات فنلی و برخی املاح معدنی همچون منیزیم و آهن در ترکیب درخت چنار فراوان دیده می شود. در مورد ترکیبات شیمیایی کامل این گیاه مطالعات کامل صورت نگرفته است.

قسمت مورد استفاده :
پوست و ریشه درخت چنار واجد برخی خواص دارویی است.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫رفع لکه های پوستی : جوشانده درخت چنار اثر مفیدی در درمان لکه های پوستی خصوصاً لکه های پوستی ناحیه گردن دارد. این جوشانده باید به شکل خارجی استعمال گردد.
۲٫درمان اسهال های ساده : برای درمان اسهال های ساده می توان از درخت چنار برده جست به این منظور پوست درخت چنار را در مقداری سرکه جوشانده و به شکل خوراکی مصرف می نمایند.
۳٫درمان گزیدیگی : جوشانده ریشه درخت چنار در افرادی که دچار مارگزیدگی شده اند از شدت ناراحتی ها کاسته و عوارض ناشی از سم مار را تا حدودی کاهش می دهد.
۴٫گرفتگی صدا : جوشانده برگ های چنار که به صورت خوراکی مصرف می شود گرفتگی صدا را برطرف می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.